deltatours.bg

12 места, които заслужават вашето време и внимание в Букурещ



08 Март 2023 г.

1. Парламентът на Румъния
Символ на града и една от най-известните и посещавани сгради в страната. Другото име, с която е известен е „Домът на Народа“. Сградата e втората по големина в света административна сграда след Пентагона във Вашингтон. Размерите на Парламентът са внушителни – 277 м дължина, 240 м широчина, 86 м височина и 92 м под земята. Сградата се смята за най-скъпата административна сграда в света – към 2008 г е оценена на 3 милиарда евро.


2. Букурещките фонтани
Фонтанът всъщност далеч не е просто фонтан, а е най-дългата хореографирана система от фонтани, според Световната академия за рекорди. Това са 44 фонтана, подредени на обща дължина от почти 1,4 километра.
Централният фонтан на площад Унири има 4 водни екрана, предназначени да създадат мултимедийна платформа за видеоклипове, лазерни прожекции.
От реновирането им в края на 2018 г. фонтаните са придружени от спектакъл наречен „Symphony of Water” през уикендите от май до октомври. Темите на светлинното водно шоу се сменят всяка година, но музиката е от любими заглавия на филми като „Pirates of the Caribbean” и “Game of Thrones”.


3. Старият патриаршески катедрален храм на румънската православна църква „Св. Св. Константин и Елена“
Покровител на град Букурещ е свети Димитър Бесарбовски, роден в българското село Бесарбово, чиито мощи се намират в красивият храм на хълма в централната част на столицата.


4. Старият град на Букурещ
Старият град на Букурещ е изключително красив район, където се редуват възхитителни сгради в западноевропейски стил и модерни ресторантчета с местна и интернационална кухня.


5. Църквата Ставрополеус
Църквата Ставрoполеос е манастирска църква, която се намира в Стария град. Тя е в стил Бранковяну и събира в себе си елементи от различни култури с невероятен двор. Малката църква е една от най-красивите църкви в Букурещ. Построена през 1724 г от гръцкия монах Йоаникий Стратоник, заедно с малък манастир и хан в Стария град.



6. Книжарница Cărtureşti Carusel
В историческия център е и книжарница Cărtureşti Carusel („Въртележка от светлина“). Помещава се в красива сграда от 19 век, наричана „Дворецът на Крисовелони“. Книжарницата е отворена именно там с идеята да съчетае в себе си ново и старо. 1860 година сградата е била построена от семейството на банкера Крисовелони като в началото е била банка. По време на кризата през 30-те години на миналия век се превръща в Базар, а Николае Чаушеско я приватизира през 1948 година и я прави супермаркет. 20 години се бори единственият жив наследник на рода Жан Крисовелони да си върне собствеността върху сградата и когато най-накрая успява, я получава при условие да я реставрира. Над 1 милион евро са вложени в реновирането и след което я дава под наем на веригата „Картурещи“.



7. Музей „Малкият Париж“

В близост до книжарницата се намира малък кокетен музей, който пресъздава бохемската атмосфера на румънската столица в периода между двете световни войни. В музея може да видите как е изглеждала една буржоазна къща, с интересна смесица от френски и ориенталско-османски стил, да се пренесете в ежедневието на средната класа – търговци, занаятчии, бизнесмени, адвокати, инженери. Основателят на музея Еуджен Чокан, фотограф и режисьор по професия, е събирал това ретро богатство 30 години. Предметите наброяват 1000 и са завещание от неговото семейство и от семейството на колекционерът на шапки Ралука Партенеие.


8. Терме Букурещ

Можем ли да си подарим тропическо изживяване, но да не прелетим хиляди колеметри? Да, възможно е. Само на около 20 км от Букурещ се намира най-големият център за релакс и развлечение в Европа, построен върху зелена площ. Терме притежава най-разнообразната ботаническа градина в Румъния, най-дългата вътрешна водна пързалка и най-големият сауна комплекс в страната. Спа центърът е с термална вода, която се добива от дълбочина 3100 метра.



9. Парковете на Букурещ

Букурещ е една зелена столица, въпреки че като цяло не се различава чак толкова от София. На територията на града има цели 12 парка!
Това са Парк Бордеи, Ботаническата градина, Парк Карол, Паркът на Цирка, Градините Чишмигиу, Парк Херестрау, Градина Икоанеи, Парк Киселеф, Парк Плумбуита, Титан парк, Парк Младост, Природен парк Văcăreşti.

10. Музеят на румънското село
Един от най-големите музеи на открито определено си заслужава да се посети. Намира се в парка Херестрау и представя традиционния живот на румънският селянин. Ще ви трябва поне час, за да се разходите около всички селски къщи, колиби, вятърни мелници и църкви, които са били донесени от всички краища на страната. Някои от тях са били пренесени цели, а други са сглобени на място.


11. Триумфалната Арка
Триумфалната арка се намира в началото на Парк Чишмигиу и е една от причините градът да е сравняван с Париж. Построена е в памет на загиналите в Първата световна война и под нея се провеждат паради по повод националния празник на Румъния на 1 декември.


12. Ресторантите и винените барове в Букурещ
Абсолютно заслужено си печелят отделна точка, въпреки че повечето се намират в Стария град. Нощният живот в Букурещ е една от любимите забележителности на всеки турист. Препоръчваме да посетите някой от типичните румънски ресторанти, които имат богата история, типично румънска атмосфера и изключително добра храна. Винените барове също не са за изпускане и заслужават вашето внимание. Друго гастрономическо изживяване са павилиончетата с вкусни гевреци на площад „Унири“ на небезизвестната компания Luca.

 

Автор: Вяра Димова за Делта Турс БГ
Снимки: личен архив



Всички новини »
Абонирайте се за нашите специални предложения