deltatours.bg

Почивки Мароко

Мароко - Полезна информация

Почивки в Мароко
Мароко – африканският бисер на хвърлей от Европа
 
Само на няколко часа от големите европейски столици, Мароко има всичко,с което да ви завладее – от невероятните цветове, миризми и звуци до оживените сукове, пазари за подправки, зашеметяващи джамии, белосани морски градове и средновековни центрове. С панорамни гледки вариращи от заснежените планински върхове на Високите Атласки планини до безкрайните пясъчни дюни на Сахара, човек никога не може да бъде отегчен от тази невероятно красива страна.
Мароко е една рецепта за уникално изживяване – слънце, гостоприемство, култура, автентичност ...
Вземете приключенския си дух и нека заедно да изживеем една неповторима приказка от 1001 нощ !
 

Географско положение: Мароко е северноафриканска държава, която излиза на Северния Атлантически океан и на Средиземно море. Граничи на юг със Западна Сахара, на изток – с Алжир, а на север –Сеута и Мелиля – испански северноафрикански територии. Атласките планини, които са разположени североизточно от юг към Алжир, се извисяват средно на 3 353 м височина.
Мароко заема площ от 446 550 кв.км. и се намира в северозападните части на континента Африка. На север има излаз на Средиземно море и на прохода Гибралтар, който разделя Мароко от Иберийския полуостров. На никое друго място Африка и Европа не са толкова близо разположени една до друга, колкото при Гибралтар. Малко известен факт е, че на северното крайбрежие на Африка има два полуострова, които са собственост на Испания– това са Малиля и Сеута. Те са част от Испания и Европейския съюз. Тези места са много строго охранявани, тъй като се използват с цел нелегална емиграция от граждани на Мароко и други африкански страни. На запад Мароко има широк излаз на Атлантическия океан. На около 100 км от бреговете на му се намират испанските Канарски острови. На юг Мароко граничи със Западна Сахара, а на изток – с Алжир. В транспортно отношение страната  е на много стратегическо място, защото именно тук при прохода Гибралтар е единствената връзка на Средиземно море с Атлантическия океан.
 

Население: 35,740,000 -Етнически погледнато, Мароко се състои основно от араби и бербери. По-голяма част от берберите живеят в планинските райони, където заемат обширни територии и са съхранили своя език и култура. Мароко е бил дом на берберите от второто хилядолетие преди Христа. 99% от населението на Мароко са мосюлмани, като спрямо Тунис държавата е сравнително консервативна, но далеч не е толкова консервативна колкото Саудитска Арабия, например. В големите градове влиянието на исляма е по-слабо, както и сред младите. Въпреки това големият процент от жените ходят със забрадки.
 

Климат: Мароко има топъл и слънчев климат, който обаче доста се различава в зависимост от това, в коя част от страната сте. Северната половина от Мароко, в това число столицата Рабат, Казабланка и, разбира се, Танжер попадат в субтропичния климатичен пояс. Тук лятото е много дълго и горещо, а зимата мека и влажна. На юг започва да се усеща влиянието на тропиците. Казабланка попада в областта, където се срещат субтропичния и тропичния климатичен пояс. От тук на юг се простират тропиците. Дните са горещи през лятото и топли през кратката зима. Атласките планини в Мароко играят ролята на климатична бариера и не позволява на влажните въздушни маси, идващи от към Атлантическия океан да навлязат във вътрешността на Африка. Маракеш и Агадир попадат в тропичния климатичен пояс и се радват на целогодишно топло и слънчево време. С изключение на районите около океана и далечния север, въздухът е доста сух.  Средни месечни температури - януари 10 - 12 градуса Сº, юли 24 - 28 градуса Сº. Най-големи валежи - над 1000 мм падат в Западен Риф и отчасти в Среден Атлас, а най-малки - на изток и югоизток - под 200 мм. Речната мрежа е представена главно от временни потоци - уеди (Ум ер Рбия, Себу, Тенсифт, Сус и Мулуя). Горите заемат около 12 % от територията, субтропични - маслини, дъб, кедъру туя, акация, шамфъстък, палми и др.
 

Столица: Рабат 1,636,600 жители , Най-големи градове- Казабланка - 3,397,000 жители; Фес -941,800 жители; Маракеш- 755,200 жители
 

Парична единица: Dirham -100 MAD = 9,29 EUR Макар, че дирхама е официалната валута, на много места приемат евро и долар. Можете да обмените валута, както в хотела, така и в банки, обменни бюра и пощенски офиси, които са в близост до него. По закон курса във всички банки и бюра трябва да е еднакъв, така че преди да обмените валута, потърсете информация за курса на деня.
Не очаквайте да намерите много банки в суковете или медината, но можете да намерите банкомати
на много места, в големи магазини и МОЛ-ове се приемат и кредитни карти – основно Visa и Master Card. Обърнете внимание, че е незаконно да се изнасят от страната дирхами на стойност повече от 100 MAD. Гледайте да носите възможно по-дребни пари със себе си, а по-големите суми дръжте на сигурно и неправещо впечатление място.
 

Официален език: арабски, берберски. Френски и арабски се използват заедно в мароканската администрация. Берберски се говори от берберското население. Английският все повече е разбираем и говорим, поради големия поток туристи, но най-вече от младото население. Испански, поради близостта до испанските територии и поради факта, че много мароканци работят в Испания.
 

Религия: Основната религия в Мароко е мюсюлманство в сунитския му вариант, но в страната има и християнски и еврейски храмове. Жените винаги будят интерес и са обект на подхвърляния от страна на местните мъже, особено ако се движат самостоятелно /което не ви препоръчваме/. Не се чувствайте задължени да сте учтиви и да отвръщате на подмятанията. Препоръчително е жените да се обличат консервативно, да носят дрехи, които покриват тялото – панталони или дълги рокли/поли - и дълги ръкави и да не изглеждат провокативно. Ако не желаете да ви подвикват и закачат, особено ако се движите самостоятелно, задължително си сложете тъмни слънчеви очила, така че да не се виждат очите ви. Мароканците четат по очите вашите нагласи. Ако не ви оставят на мира, се прикрепете към някоя местна жена или семейство туристи /такива има непрекъснато и навсякъде/. Ако искате да сте още по-незабележими, покрийте и главата си с шал. Мароко е либерална държава и жените не са задължени да носят хиджаб.
 

Необходими документи: Влизането и пребиваването на български граждани на територията на Кралство Мароко с цел туризъм, делово и частно посещение е безвизово за престой до три месеца. За целта е необходимо българският гражданин да разполага с паспорт, чиято валидност най-малкото съвпада с периода на планирания престой в страната. Препоръчително е паспортът да разполага с две празни страници. Посолството настоятелно препоръчва, посещаващите Мароко български граждани да разполагат с паспорти, с минимална валидност между три и шест месеца след датата на влизане в страната. При влизане в страната е необходимо да се провери дали паспортът е подпечатен от мароканската гранична полиция/положен номер при първо влизане и печат за влизане/. При липсата на такива печати в паспорта, при напускане на страната, пребиваването в нея се третира като нелегално.
 

Транспорт: Най-добре е да пътувате със самолет. Летища има до големите градове - Фес, Маракеш, Казабланка, Танжер.  Ако сте любители на пътуването с кола може да започнете от Испания и да влезете с ферибота през Гибралтар. За кола от най-ниския клас ако се договаряте на място можете да платите около 100 евро за 6-7 дни с всички застраховки. Ако резервирате от чужбина  ще ви излезе горе-долу двойно. Трафика на моменти е доста хаотичен, като ще видите всякакъв тип превозни средства - от велосипеди, през мотопеди, мотори, триколки, каруци, магарета до най-новите модели на Audi, Mercedes и BMW. Самите пътища са по-скоро добри. Магистралите са си напълно европейски. Главните междуградски пътища са като цяло в добро състояние. Бензинът е около 1 евро за литър. За паркинги на различните места ще плащате 2-5 дирхама за час-два до няколко десетки дирхама за пренощуване. Влаков транспорт има по западното крайбрежие. Автобусите изглеждат доста колоритни. Нерядко може да видите хора да мятата багажа си в багажното и да се качват в движение. Такситата са два типа - Petit Taxi или малко такси, което е като нашите таксита. Ако не можете да го накарате да пусне апарата, задължително се разберете за цена предварително. Вторият тип са големи стари мерцедеси. Те са нещо като маршрутни таксита и тръгват щом в таксито има 6 души освен шофьора. 2 на предната и 4 на задната седалка. Цените са им по-ниски от на индивидуалното такси. Главни пристанища: Агадир, Джадида, Касабланка, Кенитра, Мохамедия, Рабат, Сафи, Танжер, Сеута, Мелиля.
 

По-важни исторически събития и дати: най-древното неселение са берберите; 1200 г. пр. Хр. - по северното крайбрежие се проявяват колонии на финикийците; VII в. пр. Хр. - територията е под властта на картаген; II в. пр. Хр. - Римско владичество; V в. - нашествия на вандалите; VI в. - Мароко влиза в състава на Византийската империя; 702 - 711 г. - арабите нахлуват и разпространяват исляма; ХI в. - държава на Алморавите; ХV в. - испанци и португалци завземат част от крайбрежието; 1844 г. - Франция нахлува в Мароко - начало на продължителни войни и стълкновения; 1912 г. - 80 % от територията на Мароко са под френско влияние, останалата част е испанска. Тенжер е международна зона; 1942 г. - настаняват се англо-американски войски; 1945 г. - възстановяване на френския протекторат; 2 март 1956 г. - Мароко е обявена за независима държава; 1975 г. - Испания предава Западна Сахара под административно управление на Мароко и Мавритания; 1979 г. - Мавритания се отказва от претенции към своята част от Западна Сахара, която е завзета от Мароко. Въоръжени стълкновения между Мароко и фронта за освобождение на Западна Сахара (Полиса-Рио) се водят до 1991 г.; август 1999 г. - умира крал Хасан II, наследява го синът му Мохамед V.
 

Страната и хората: В Мароко има възможност да се повозите на каруци, теглени от волове, да отидете на екскурзия в Атласките планини, да покарате ски (в Оукаймеден, на около 70 км. от Маракеш се намира най-добрият ски курорт). На по-ниска надморска височина се предлагат услугите - возене на сал около Атласките планини, риболов, каране на сърф и уиндсърф и др. Мароко остава спокойно място с едно от най-ниските нива на престъпност в света и може да се каже, че е най-безопасната държава в Африка. Мароко има своите проблеми, но те могат лесно да бъдат избегнати, ако спазвате някои правила, свързани със здравия разум. Напр. не ходете в тъмните улички, особено сами. Движете се в група, когато е възможно. Пазете парите и паспорта си на сигурно място или в сейф във хотела. Бъдете внимателни за раниците и портфейлите си. Не слагаййте важни и ценни неща във външните или задните си джобове. Трябва да сте психически подготвени, че непрекъснато ще ви преследват местни, за да ви предлагат да купите нещо от тях. Най-добрата стратегия е да откажете учтиво и да продължите да вървите без да спирате.
Запомнете, че всеки търговец в суковете ще очаква от вас да се пазарите.Те обичат да се пазарят!
Но никога не можете да бъдете сигурни от каква сума да започнете да се пазарите. Целта ви трябва да е поне 50% намаляне от първоначалната цена. За съжаление, ако човек няма представа за приблизителната стойност на стоката, може да му бъде предложена и цена до 50 пъти по-висока от нормалната. Цените се образуват на дневна, дори на часова база, в зависимост от това какво и колко е продадено през деня и преценката на търговеца за клиента – как е облечен, какви бижута носи, какъв часовник има, камера и т.н. Цената винаги е по-висока и не се сваля, когато наоколо има и други туристи. Обещанието да доведете и други туристи, също помага. Не забравяйте, че цената зависи от вашето поведение! Важно е да покажете уважение към търговеца и неговите стоки, но не бива да сте и твърде ентусиазирани. Всеки дефект в стоката води до намаляване на цената! Но никога не започвайте пазарене за стока, която не ви интересува. Избягвайте плащане с кредитна карта, когато е възможно. И никога не обяснявайте къде сте отседнали.

Национална кухня: От дълги времена Мароканската кухня е смятана за една от най-разнообразните в света.Това се дължи на дълговековните взаимоотношения на страна с останалата част от света.Кухнята на страната представлява микс от Берберската,Испанската,Корсиканската, Португалската,Мавританската,Средноизточната,Средиземноморската и Африканската кухня. Подправките намират широко приложение в Мароканските ястия.Пилешкото е любимото месо на местните,докато най-използваното червено месо е говеждото,въпреки,че агнешкото е по-предпочитано,но поради високата му цена не всеки може да си го позволи. Мароканците консумират предимно говеждо, агнешко, овнешко и птиче месо, както и изобилие от морски дарове. Типично за местната кухня е използването на много подправки – сред най-обичайните са кимион, канела, джинджифил, куркума, кориандър, червен пипер и мента. Любими съставки при приготвянето на храната са също и сушените плодове. Най-традиционното местно ястие в Мароко е придобилият популярност по цял свят кускус – той се поднася обикновено с месо или зеленчуци. Друго любимо основно ястие е агнешко с кайсии и сливи, а истински деликатес са маринованите лимони. Популярно берберско ястие е kaliya, комбинация от агнешко, домати, пипер, лук, сервирано с хляб.
Популярен деликатес е Bastella – слоеве от сладко-лютиво пилешко, агнешко, най-често месо от гълъб и пълнеж от бадем, сервирани върху тестени лентички. Мароканците най-често започват с harira – супа от месо и зеленчуци.  А традиционната супа Bissara можете да видите да ври още от сутринта близо до пазарите и медината. Това е супа от грах и зехтин. От напитките, най-популярни са зеленият чай с джоджен и ментовият чай. Чаят се поднася с твърди захарни конуси или бучки и със специален ритуал и техника на изливане. Водата от канализацията не е особено пригодна за пиене. За предпочитане е бутилираната вода, която не е скъпа и се намира на доста места. Ресторантите са сравнително малко, доста повече са местата за бързо хапване. В нетуристическите градове може да е голям проблем да се намери ресторант. Относно алкохола, по религиозни съображение не е препоръчетилно да се консумира на публични места. Местните, особено по-младите, консумират доста алкохол, но не и на публично място.В повечето супермаркети и хипермаркети има алкохол заради чужденците, но например в един от най-големите молове в Африка, Morocco Mall, няма заради инвеститора от Саудитска Арабия.
Уточнете цената преди да поръчате и се уверете, че правилно са разбрали поръчката ви!

Забележителности: Рабат - Четвъртият от императорските градове е любопитна смесица от дълго минало и високомодернизирано настояще. Най-известното сдание в града е Тур Хассан - недовършените минарета на голямата джамия. Тук се намира и Мавзолеят на Мохамед V, бащата на настоящия президент и Музеят на традиционните иззкуства. Зад стените на града са останките на древния град Сала, където се намира най-хубавият археологически музей в Мароко. Множеството от ресторанти, барове и кафенета предлагат всички видове бира, кебап, пица, и сладолед.
Казабланка - Определено не е място за спане и губене на време. Това е най-големият град и индустриален център на Мароко. От всички градове на света Холивуд избра да увековечи точно Казабланка за вход към класическото, екзотичното и колониалното. Този пристанищен град бил в дълбок упадък, докато французите решили да го претворят с широки булеварди, обществени паркове и красиви сгради. Заслужава си да видите старата част на града, джамията Хасан II, площада Мохамед V и др.
Маракеш - Един от най-важните културни центрове на Мароко е известен с пазарите и фестивалите си. Сърцето на града е дворецът Джема ел Фна, огромен площад в старата част. На всеки ъгъл тук ще срещнете жонгльори, разказвачи на приказки, фокусници, дресьори на змии, акробати и др. Но извън арабския дъх, градът ви предлага и градините на Жак Мажорел. Тяхната история е на един век. През 1920 г. , докато Мароко е окупрана от французите, в Маракеш се заселва френският художник Жак Мажорел. Той купува градината, за да й вдъхне живот. Което и прави: басейн, навсякъде поклащащи се кокосови палми, дъхави бугенвили, бананови дървета - оазис на спокойствието и красотата в жегата на пустинята.Мажорел е позабравен, но градината е жива - заради Ив-Сен Лоран. Световно известният дизайнер поема стопанисването й през 1980 г., обогатява я, не позволява да се превърне в история, а я прави красиво настояще.
Танжер - Освен че е завладяващ град и известно пристанище, Танжер е и дом на някои от най-хитрите мошеници по света. Центърът на града Петит Соко е обект на вниманието на посетители. Освен това туристите привлича и дворецът на някогашния султан, строен през XVII век, а днес превърнат в музей. Намиращият се наблизо Музей на американската легация напомня, че Мароко е първата страна признала американската независимост.
Агадир - Този град може да се похвали с температури, подобни на тези на Канарските острови, варират между 26-28º през август и септември и 21º през януари. През лятото в областите, близки до Западна Сахара през лятото биват навестявани от т. нар. вятър шарги, който носи горещия дъх на пустинята, но океанът е наблизо.  Един прекрасен град, почти напълно разрушен през 1960 г. През 1961 г. крал Мохамед V започва изграждането на града наново. Идеята е да има модерен град, в който всяка сграда да бъде с уникална архитектура. Днес Агадир е градът, в който човек мечтае "да се загуби" - защото се чувства у дома си, спокойно и удобно.
Ессауира Центъра на града е с необичайни улици, обградени от бели къщи и е включен в списъка на ЮНЕСКО. Колкото по на север пътувате по мароканското атлантическо крайбрежие, толкова толкова повече красоти и незабравими преживявания ви очакват.
Мекнес -  Един от четирите имперски града, който е бил столица на Мароко по време на управлението на Мулай Исмаил. Град, свързан отново с Мулай Индирс, е Фес, най- старият имперски град и трети по големина след Казабланка и Рабат. Той е основан през 790 г. по времето на Мулай Идрис II, който в последствие става и религиозен център на Мароко.
Едва ли ще успеем да изброим всички екзотични места, които страната предлага на своите гости. Мароко е един от туристическите гиганти в Африка. Всяка година мястото се посещава от милиони туристи, които идват заради топлия климат, прекрасни плажове, огнено червени пейзажи и ориенталска култура. Добрия вариант е сами да отидете и да се убедите!
 
 
 
 

 
Абонирайте се за нашите специални предложения