deltatours.bg

Екскурзия Непал и Бутан 2025– чудната природа на Хималаите

Вид транспорт: Самолет Самолет
Код на програма: E-823
11 дни / 9 нощувки
Маршрут: София-Истанбул-Катманду-Боднат-Покхара-Сарангкот -Паро – Тимпу-Тигровото гнездо-Бактапур-Катманду-Истанбул-София

Дати на отпътуване: 26.02.2025

Цена от: 6290 лв.





Начална дата Крайна дата Цена Резервирай
26.02.2025 08.03.2025 от 6290 лв. резервация
  • Програма
  • Цената включва
  • Цената не включва
  • Други
  • Полезна информация за Непал
 
Екскурзия Непал и Бутан – чудната природа на Хималаите

Обиколна програма
 
Някогашно кралство в сърцето на Хималаите, Непал е завладяваща съкровищница на култура и природа. Ще се насладите на будистките и хиндуистки светилища на страната и на великолепната панорама на езерото Фева на фона на подножието на Хималаите. На фона на спиращия дъха пейзаж  със заснежените седемхилядници,  ще опознаете и симпатичните жители на Бутан и ще придобиете вълнуващи прозрения за дълбоката будистка религиозност и тясната връзка с будистките божества. Открийте кралството, което е едно от последните мистериозни райски кътчета на туристическата карта! Бутан известен още като „Страната на Гръмотевичния дракон” или „Последния Шангри Ла”. Това хималайско кралство е сред най-изолираните държави в света. Впечатляващи планински пейзажи, разнообразна флора и фауна, древни Будистки манастири и мили хора ви очакват в Бутан.
 
Акценти на програмата:
  • Комбинирана, пълна програма до две от най-мистериозните държави в Азия.
  • Посещение на Хималаите – най-високите, сурови и красиви планини на земята.
  • Запознаване с културата, ежедневието и ритуалите в най-важните храмови комплекси на Непал и Бутан.
  • Докосване до древни митове и легенди за божества – Буда и Шива, за дракони и велики битки – част от фолклора на азиатските страни.
  • Опознаване на бита и местната кухня при посещението на по-големите градове в държавите.
  • Удобни полети с Турските авиолинии с гарантирани места.
  • С включени всички турове и входни такси по програмата.
  • Водач-преводач при група от 12 туриста.
  • Малки групи с персонално внимание към всеки турист.
 
 
11 дни/9 нощувки
Дати на провеждане: 26.02. - 08.03.2025
 
 
Ден 1: 26.02.2025 : София– Истанбул - Катманду
Събиране на групата на летище София Терминал 2 за полет с Турските авиолинии до Катманду (полет с прекачване)
 
Ден 2:27.02.2025 : Катманду
След пристигането в Катманду, ще може да получим визите на летището. Посрещане от водача на фирмата-партньор и трансфер до хотела в Катманду. Свободно време за почивка и аклиматизиране. Нощувка.
 
Ден 3:28.02.2025 : Катманду и Боднат
Закуска. След закуска ще посетим Дворцовите комплекси на площад Дурбар в Катманду. Те се смятат за най-важното хиндуистко светилище в страната. Площад  Дурбар  се намира пред стария кралски дворец и е един от 3-те площада, които са обекти на световното наследство на ЮНЕСКО . Тук са били дворците на кралете Мала и Шах , които са управлявали града. Със смайващата концентрация на над петдесет храма, светилища и стари дворци в разстояние на няколко пресечки, площадът все още има своите магически моменти, когато не е претъпкан с туристически групи, търговци и велорикши. Гледките, звуците и миризмите могат да доведат до пълно насищане на сетивата, часове могат да бъдат прекарани в гледане на всичко това от платформата на стъпалата на храма с триъгълен покрив „Маджу Девал“.  Известен е като площад Хануман Дока Дурбар, име, получено от статуя на Хануман - маймуната, поклонник на бог Рам , на входа на двореца. Вечерта ще посетим голямата будистка ступа в Боднат. Ступата е висока цели 40 метра и се варосва всяка година, което я прави най- бляскавата сграда в долината на Катманду. След 1979 г. ступата Боднат е включена в списъка на ЮНЕСКО за световното културно и природно наследство, като е сред основните туристически забележителности на региона на Катманду. Тя се намира на древния търговски път, който навлиза от Тибет в долината Катманду. Много векове тибетските търговци са спирали тук за почивка, за да изразят почитта си. Когато през 1950-те години тибетските бежанци идват в Непал, много от тях са се установили около Боднат. За ступата се казва, че съдържа останките на Кашяпа, почитан както от будисти, така и от индуси. Тук ще имаме възможност да се потопим в традициите на будистите и да открием духовната магия на Боднат. Съществува религиозен ритуал, при който поклонниците обикалят около ступата по посока на часовниковата стрелка, завъртат молитвените барабани, като си пожелават здраве и проспреритет. Най-добре е да се направят поне три пълни обиколки около огромната ступа. Според поверието всеки, който се поклони и направи обиколките с чисто сърце, създава добра карма и всичките му желания ще се изпълнят. Връщане в хотела.
Нощувка в хотел в Катманду
 
4 Ден:01.03.2025: Катманду – Покхара
Покхара е град на езерото Фева в централен Непал. Известен е като вход към маршрута до връх Анапурна - популярна пътека в Хималаите. Градът е най-важният туристически център на Непал.  Храмът Тал Барахи, двуетажна пагода, се намира на остров в езерото е туристическа атракция не само в Похара, но и в целия Непал. Той е ориентиран към кардиналните точки, а основната му декорация са 4 фигури на Буда, донесени от различни държави - Япония , Виетнам и Китай, а четвъртата фигура е местен непалски Буда. На източния бряг в района на езерото има хотели, центрове за йога и ресторанти. В южната част на града е Международният планински музей, който разполага с експонати за историята на алпинизма и хората от Хималаите. Следобед ще се отправим на разходка с лодка по езерото Фева, второто по големина езеро в Непал с изглед към Хималайските планини, заобиколено от високи върхове и красиви оризища.
Нощувка в хотел в Покхара.
 
Ден 05:02.03.2025 : Покхара - Сарангкот
Закуска. Днес ще се запознаем с една от на-суровите, но и най-красиви планини в света, мечта за всеки алпинист. Хималаите, чието име означава „домът на снега“ е планинска верига в Индийския субконтинент, разположена на територията на Пакистан, Индия, Китай, Непал и Бутан. В нея се издигат единадесет от четиринадесетте най-високи върха на Земята, включително и този с най-високата надморска височина, връх Еверест. Те са най-мощната планинска система, с най-малките разлики във височина на къси разстояния и дълбоки (до 4 – 5 км) дефилета. Хималаите са дълбоко оформили културите на Южна Азия. Много хималайски върхове са свещени в будизма и хиндуизма. Потегляме към  Науданда, разположен на 1463 м надморска височина на билото на Кашкия масив. По пътя ще посетим тибетското село Хянджа за да се запознаем с местните и да видим как се обучават децата на планината в тези сурови условия. От Науданда  започва красив и спокоен преход до  Сарангкот (продължителност около 3 часа),  петото най-добро място за парапланеризъм в света. Пред нас ще се открие фантастична гледка към езерото Фева и Хималайските хребети - веригата Анапурна. Това е една от най-добрите зони за наблюдение на лешояди в страната, включително хималайски белоглави, червеноглави и евразийски черни лешояди. След този невероятен ден сред природата, връщане в хотела за нощувка в Похара.
 
6 Ден:03.03.2025: Покхара – Катманду
Закуска. След закуска се връщаме обратно в Катманду. Останалата част от деня ще имаме свободно време, за да опознаем по-добре столицата на Непал. Наричат Катманду още Канипур. Градът е разположен  на над 1350 метра надморска височина в едноименната долина, в която се намират още две по-големи селища – Патан и Бактапур някога също столици на едноименните княжества, обединени впоследствие с това на Катманду. Легендата свързва заселването му с будистки монах победил злите духове и отрязал върха на хълма заприщващ водите, които изпълвали долината и я били превърнали в езеро. Тогава те се оттекли и на освободената земя се заселили хора. Интересно е, че местните хора твърдят, че са намирали много останки от миди и други водни обитатели тук далеч от големите реки и на хиляди метри над морето, и вярват, че в долината живеят 10 000 0000 божества. Исторически градът е известен от 723 г. с името Кантипур. Счита се, че днешното му име е свързано с двуетажната дървена пагода Катх Мандир (покрит подслон) построена от крал Лакшми Нарсингх Мала  през 1596 г. на площад Дурбар. В свободното време може да посетите и районът Тамел – един от най-автентичните и привлекателни за туристите район. Тук са кръчмите в които са отсядали Бийтълс и Йоко Оно, Боб Дилън и покорителят на Еверест Едмънд Хилари.
Нощувка в хотел в Катманду.
 
Ден 7: 04.03.2025: Катманду – Паро – Тимпу
Закуска. Следва трансфер до летището и полет до Паро, единственото летище на Бутан. Полетът трае един час и прелита покрай голяма част от върховете, високи 7000 и 8000 метра. При хубаво време гледката е неописуема. Кацане в Паро, разположен в едноименна долина, на около 55 км югозападно от столицата Тимпу. След уреждане на визовите формалности и ще бъдете посрещнати от местния представител с „tashi khaddar“ (бял шал, който се предлага на госта за добре дошъл и е признак на благоразположение) Тимпу е исторически град с много свещени места и древни сгради, разпръснати из района. Смята се за една от най-необичайните столици в света. С население от около 130 000 души това е може би единствената столица без светофар.Въпреки че започва да се обновява, тя е запазила своя чар, изпъстрена с ярко боядисани красиво декорирани фасади, които й придават средновековен и древен вид. Надморската височина, на която е разположен града е 2320 метра. Селището се разраства под закрилата на манастира-крепост Траши Чхое Дзонг, чиято сграда все още служи като място за срещи на Народното събрание. Ще посетим Националната библиотека, школата по рисуване и огромния манастир Траши Чхое Дзонг (Крепостта на славната регилия) . Построен през 1641 г. от политическия и религиозен обединител на Бутан, Джабдрунг Нгаванг Намгял, той е реконструиран през 1960 г. по традиционен бутански маниер, без пирони или архитектурни планове. От тогава става символ на столицата и приютява кабинетите на краля и главата на монашеството в Бутан.Следва опознавателна разходка из главната улица на Тимпу и пазарната зона.до Столетния фермерски пазар. Този оживен, цветен пазарен център е най-големият в страната, където фермери от различни части се събират, за да продават своите земеделски продукти. С големия си асортимент, включително от занаятчийски изделия и с живописната си и цветна обстановка, Фермерският пазар е любимо място за мнозина местни жители и посетители. Нощувка в хотел в Тимпу.
 
Ден 8:05.03.2025: Забележителности на Тимпу и Паро
Закуска. След закуска ще направим кратък преход до природен парк Куенсел Фодранг, приятна горска зона в близост до Тимпу. В парка се намира статуята на Буда Дорденма, издигаща се на върха на хълм и гледаща към долината на Тимпу. Статуята изпълнява древно пророчество, датиращо от 8-ми век сл. н. е., което е открито от Тертон Пема Лингпа (откривател на религиозни съкровища) и се казва, че излъчва аура на мир и щастие за целия свят. Тази масивна статуя на Шакямуни е висока 51,5 м, което я прави една от най-големите статуи на Буда в света. Изработена е от бронз и е изцяло позлатена. 125 000 по-малки статуи на Буда са поставени в статуята на Буда Дорденма; 100 000 статуи, от които са високи 20 см и 25 000 статуи, от които са високи 30 см. Всеки от тези хиляди Буди също са изляти от бронз и са позлатени. Тронът, на който седи Буда Дорденма, е голяма зала за медитация.
Обиколката продължава с посещение на Национален мемориал Чортен, голяма бяла ступа, увенчана със златен шпил. Намира се близо до центъра на град Тимпу и е един от най-емблематичните му паметници. Чортен буквално означава „Седалище на вярата“ и будистите често наричат подобни паметници „Ума на Буда“. Ступата, построена през 1974 г. в чест на Джигме Доржи Уангчук (1928–1972) и се отличава със своите златни кули и камбани. Различното в нея е, че не съхранява човешки останки. Само снимката на Джигме Дорджи в церемониална рокля украсява зала в приземния етаж. Това е най-идеалното място за взаимодействие с местните жители, които се тълпят, за да обиколят хортена, да завъртят големите червени молитвени колела и да се молят в малко светилище на ступата. Картините и статуите намиращи се в паметника предоставят дълбока представа за будистката философия. Ще посетим Националния институт Зориг Чусум, създаден през 1971 г., той е водещият институт за запазване и популяризиране на тринадесет традиционни изкуства и занаяти на Бутан. "Зориг Чусум", което се превежда като „ Тринадесетте традиционни изкуства и занаяти", които първоначално са били провеждани в дзонги, манастири и дворци, силно повлияни от будизма и обикновено изобразяващи религиозни образи, мотиви и символи. Те не са просто декоративни произведения, но имат поучителен характер силно дидактично намерение, въртящо се около религиозни теми и духовни практики и се използват като средство за трансформиране на обикновеното съзнание в това на просветеното. По-известен като Училище за изкуства и занаяти или Училище по рисуване, Институтът предлага курсове от 4 до 6 години по 13 традиционни изкуства и занаяти на Бутан.Следва посещение на Музея на народното наследство създаден през 2001 г. и предоставящ на посетителите  очарователни прозрения за материалната култура и начин на живот на Бутан. Музеят на народното наследство е разположен в триетажна традиционна къща от 19-ти век и хвърля светлина върху традиционния бутански начин на живот. В допълнение към артефакти от селските домакинства, той съдържа впечатляваща колекция от типични битови предмети, инструменти и оборудване. Тук се организират и редовни демонстрации на традиции, умения, навици и обичаи, както и се провеждат образователни програми за деца. Късния след обяд ще пътуваме до Паро,където ще се настаним в хотел за нощувка. Градът е разположен в красивата долина Паро на 2280 м надморска височина и е пазител на богата култура, живописна красота и стотици митове и легенди. Той е дом на много от най-старите храмове и манастири в Бутан, Национален музей и единственото международно летище в страната. Планината Чомолхари (7314 м) се издига, облечена в бяло в северния край на долината, а нейните ледникови води се спускат през дълбоки проломи, за да образуват Па Чу (река Паро). Паро също е една от най-плодородните долини в кралството, произвеждаща по-голямата част от известния местен червен ориз на своите терасовидни полета. Нощувка.
 
Ден 9: 06.03.2025: Паро и Тигровото гнездо
Закуска. Днес предприемаме тричасов преход до манастира Таксанг. Световноизвестният манастир Тигрово гнездо е една от най-посещаваните дестинации в Бутан. Манастирът се намира на 10 км северно от град Паро, на надморска височина от 3120 м , на върха на голяма скала, издигаща се на около 900 м над долината. Склоновете на скалата, върху която е построен манастирът, са много стръмни (почти отвесни), а външните стени на манастирските сгради са изградени на самия ръб, сякаш „вградени” в скалата. На пръв поглед те изглеждат непреодолими, но в действителност има няколко начина да стигнете до там. Гъсти облаци често покриват манастира и имате усещането за ужасно отдалечено и изолирано от всичко място. Според легендата тук е медитирал през 8 век индийският гуру Ринпоче , който пристигнал  на гърба на летяща тигрица.Тигрицата кацнала на тези скали, като по този начин посочила мястото за бъдещия манастир. Това място е признато за най-свещеното място и е посетено от Шабдрунг Нгаванг Намгял през 1646 г. и сега се посещава от всички жители на Бутан поне веднъж в живота им. По пътя ни на връщане ще посетим Kyichu Lhakhang - един от най-старите и красиви храмове. Състои се от два храма. Първият храм е построен от тибетския крал Сонгцен Гампо през 7 век, а през 1968 г. Н.М. Аши Кесанг, кралицата майка на Бутан, построи втория храм по оригинален модел. Храмът е един от 108-те манастира, основани от будисткия крал Сонгсен Гампо от Тибет. 12 от тях са били построени, за да задържат демона, която минава през Тибет и Хималаите, за да предотвратява разпространението на будизма. Смята се, че дванадесетте манастира са били построени в дванадесетте жизненоважни точки на демоницата, за да я подчинят и да осигурят разпространението на будизма. Твърди се, че 108-те манастира са построени за един ден от занаятчии, които са еманации на самия крал Сонгцен Гампо.
Късно следобед (ако времето позволява), ще посетим Ринпунг Дзонг (Паро Дзонг), което означава („крепост на купчината от скъпоценности“), която има дълга и завладяваща история. По протежение на дървените галерии, облицоващи вътрешния двор, има фини стенни рисунки, илюстриращи будистки предания като четирима приятели, старецът на дългия живот, колелото на живота, сцени от живота на Миларепа, планината. Сумеру и космическата мандала.
Нощувка в хотела в Паро.
 
Ден 10: 07.03.2025: Паро – Катманду – Бактапур
Закуска. След закуска трансфер до летището за полет до Катманду. Пристигаме в Катманду и се отправяме към Бактапур, където ще нощуваме за последно в Непал. Обект на световното наследство на ЮНЕСКО, градът впечатлява със своята очарователна архитектура и оживена пазарна дейност, особено на пазара за керамика. От древността град Бактапур е известен като богат град на големия път на керваните между Тибет и Индия. Всяка есен тибетците идвали с овцете си за празника Дашайн, когато практически всички непалци принасяли животни в жертва на богинята Дурга, едно от превъплъщенията на съпругата на Шива. Обратно тибетците откарвали захар, зърно и други стоки. Благосъстоянието на Бхактапур намирало израз в богатия културен живот, построени били много храмове и пагоди. Днешният 80-хиляден град е притегателно място за туристите за разходки по забележителностите и пазаруване на сувенири.
Свободно време за почивка или По желание срещу допълнително заплащане Полудневна обиколка на забележителностите на Бактапур Дърбар.Сред трите площада Дърбар в долината, площад Дърбар в Бхактапур е най-добре запазеният. Влизайки вътре, няма как да не бъдете обзети от усещане за вътрешна хармония. Такова е изкуството и архитектурата и специалното оформление тук. Дворецът с 55 прозореца, построен по време на крал Бхупатиндра Мала през 1754 г.,е разположен вляво от градската порта и буди истинско възхищение. Вътре се помещава и Националната художествена галерия. Входът на двореца, Златната порта, известна като Sunko Dhoka на непалски, е шедьовър в изкуството и архитектурата. Пред двореца сградата представлява смесица от храмове с различен дизайн. Нощувка в Бактапур.
 
Ден 11:08.03.2025 : Бактапур – Катманду-Истанбул
Закуска. Трансфер до летището в Катманду за международен полет до София с прекачване през Истанбул. Пристигане в София вечерта.

Цена на човек в лева, настанен в съответното помещение
 
Цени за ранни записвания до 31.08.2024:
Цена на човек в двойна стая – 6290 лв.
Цена на човек единично настаняване – 6990 лв.
Цена на 3ти възрастен на доп. легло – на запитване;
Цена на дете 2-11.99 г. на доп. легло – на запитване;
 
 
Цени за записвания от 01.09.2024:
Цена на човек в двойна стая – 6540 лв.
Цена на човек единично настаняване – 7240 лв.
Цена на 3ти възрастен на доп. легло – на запитване;
Цена на дете 2-11.99 г. на доп. легло – на запитване;

Хотели по програмата:
КатмандуHotel Hyatt Place 5* или подобен
Покхара - Hotel Mount Kailash Resort 4* или подобен
Бактапур - Bhadgaon 4* или подобен
Тимпу - Thimpu - City Hotel 3* или подобен
Паро - Paro Eco Lodge 3* или подобен


Полетно разписание:
Дата Полет №   Излита Каца
26.02.25 ТК 1032 София - Истанбул 15:55 18:25
27.02.25 ТК 726 Истанбул – Катманду 01:10 10:55
08.03.25 ТК 727 Катманду - Истанбул 12:25 18:25
08.03.25 ТК 1029 Истанбул - София 20:30 20:45
Полетите са в местно часово време. Авиокомпанията си запазва правото за промяна на часовете им, когато това се налага.
 
Допълнителна информация:
  • Минимален брой участници за група с водач – 12
 
Необходими документи
  • Международен паспорт валиден минимум 6 месеца след датата на завръщане;
  • Непълнолетни, пътуващи сами или само с единия родител - нотариално заверено родителско разрешение, преведено и легализирано на английски език
 
Допълнителни екскурзии /заявяват се и се заплащат в България/
- Полудневна екскурзия в Бактапур –  40 долара на човек
- Полет над Хималаите – 560 лв. (цената подлежи на препотвърждение при доплащането, изпълнението на полета зависи от метеорологичните условия на място)
 
Условия за плащане
- Пакетните цени са обвързани с набиране на минимален брой участници;
- Програмата може да се предложи и за индивидуални туристи с дата на заминаване по избор;
- Плащане на депозит в размер на 2500 лв. Доплащането се извършва до 45 дни преди датата на заминаване.
- Плащането се осъществява в брой или по банков път.
 
Условия за анулация:
До 61 дни преди пътуването - такса в размер на 100 лв. на човек
От 60 до 45 дни преди пътуването – неустойка в размер на 30% от пакетната цена;
От 44 дни преди пътуването – неустойка в размер на 100% от пакетната цена;
 
Други
- Туроператорът не носи отговорност за променено от авиопревозвача полетно разписание;
- Цените на организираните екскурзии са пакетни и са изчислени при валутен курс: 1,80 лв. за щатски долар към 19.01.2024 г. При промяна на същия с повече от 5 % в периода до началото на туристическото пътуване, туроператорът си запазва правото да прекалкулира основната пакетна цена, съобразно промяната на валутния курс.
- Програмата като цяло не е подходяща за лица с увреждания или двигателни проблеми.
- ВНИМАНИЕ: В програмата се посещават обекти и се нощува в места с над 2200 метра надморска височина. Програмата не е подходяща за лица, които имат здравословни проблеми или са установили, че може да получат симптоми на височинна болест.
Желателно е пътуващите да имат под ръка за първа необходимост лекрства, които могат да облекчат симптомите при евентуалната й поява. С повече информация за държавите и времето може да се запознаете с раздел Други. Всички записани туристи ще получат подробна информация за екипировка, лекарства и други инструкции много преди пътуването.
 
Отговорност: Туроператорът не носи отговорност и не възстановява суми на туристи, на които им се отказва достъп до страните по програмата, поради: забрана за напускане на страната, невалидни /забравени/ документи или други независещи от туроператора причини. Туроператорът е сключил застрахователен договор по чл.97 от Закона за туризма „Отговорност на туроператора“  със ЗД „Евроинс“ и номерът на застрахователната полица е: 03700100004700/26.09.2023 - Централно управление:  гр. София 1592, бул. "Христофор Колумб" №43, тел.: 0700 17 241, факс: 02/4895 526, e-mail: office@euroins.bg

 
ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА
  • Самолетен билет София – Истанбул – Катманду – Истанбул – София;
  • Самолетен билет Катманду – Паро – Катманду;
  • 9 нощувки със закуски в хотели 3*4*5*, както следва:
  • 3 нощувки в Катманду със закуски;
  • 2 нощувки в Покхара със закуски;
  • 1 нощувка в Тимпу със закуска, обяд и вечеря
  • 2 нощувки в Паро със закуски, обяди и вечери;
  • 1 нощувка в Бактапур със закуска;
  • Виза за Бутан;
  • Всички екскурзии и трансфери, съгласно програмата с екскурзоводско обслужване от местен водач на английски език;
  • Превоз с климатизирани превозни средства по време на тура;
  • Входни такси за посещаваните обекти;
  • Медицинска застраховка с покритие 10 000 евро.
  • Данъци и сървис такси в хотелите;
  • Водач – преводач на групата при мин. 12 участника.
 
 
 
ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА
  • Разходи от личен характер;
  • Напитки по време на храненията;
  • Такси за камера и фотоапарат;
  • Допълнителни екскурзии
  • Бакшиши и благодарности към местните водачи – 60 долара (събират се предварително на летището в София);
  • Виза за Непал /30 USD, заплаща се на летището при пристигане/.
  • Административна такса за обработка на виза за Непал – 30 лева.
  • По желание: сключване на застраховка „Отмяна на пътуване“. Сключва се срещу риска от отменено или пропуснато пътуване, както и от съкращаване, удължаване или прекъсване на пътуването поради медицински или немедицински причини, независещи от волята на застрахования и непредвидими към момента на сключване на застраховката.
  • доплащане за медицинска застраховка за лица над 65 г.

 

Непал и Бутан са две от най-мистериозните държави в Южна Азия. Пътуването до тях може да се сравни с малка експедиция в близост до „Покрива на света“ – величествените Хималайски масиви. Посещението им изисква малко по-специална предварителна подготовка и тук сме се постарали да съберем някои важни моменти относно държавата и атмосферните условия, с които трябва да сте запознати преди да предприемете това пътуване.

Непал е държава в Южна Азия, граничеща на север с Китайската народна република, а на юг, изток и запад с Индия. Разположен е в близко съседство с Хималаите, като на границата между Непал и Китай се намира връх Еверест. Столица на държавата е град Катманду. С площ от 147 181 кв.км, Непал е дом на малко над 29 милиона жители от 125 етнически групи. Около 80% от населението изповядва хиндуизма. Това е единствената официална религия в Непал преди той да бъде обявен за светска страна през 2006 г. Като държавно управление до 2008 година Непал е бил монархия, но след изборите на 28 май 2008 е обявен за федерална демократична република. Релефът на Непал е доста разнообразен за размерите му, като в южната част се намира влажната зона  Тераи, а на север се издигат Хималаите. Осем от десетте най-високи върха в света се намират на територията на Непал. Произходът на топонима Непал не е установен със сигурност, но според най-разпространената теория той идва от думите „не“ (свещен) и „пал“ (пещера). Непалският език е официалният език на държавата. Въпреки това английският се разбира и говори от мнозинството хора в долината на Катманду и други големи градове. В културно и природно отношение долината на Катманду прилича на цял Непал. От векове населението е толерантно към различните култури, религии и етноси. В задните улички на оживения град съществува средновековният Катманду, украсен с прекрасните си дърворезби и теракота. Градът е осеян с исторически пагоди, павилиони, каменни чучури, ступи и манастири, много от които са обявени за обекти на ЮНЕСКО. Покхара е известна като „естествената столица“ на Непал заради удивителната си природа, заобиколена от красиви езера и тучни хълмове с близка гледка към Хималаите в северната част на хоризонта. На фона на три снежни върха с височина 8 000 м, Покхара предоставя възможност за различни приключенски дейности като трекинг, алпинизъм, рафтинг, парапланеризъм и други.

Бутан е много изолирана държава в южните склонове на Хималаите, където непокътнатата тибетска същност и будизмът са се запазили безразлични към външния свят. Регулираният туризъм прави Бутан скъпа дестинация в Южна Азия, но  заради нейната уникалност си заслужава да бъде посетена. Размерите на страната като площ са приблизително колкото тези на Швейцария, обхваща площ от 47 000 кв. км и има население  по-малко от 700 000 жители. Тези цифри обаче не отразяват невероятното географско и екологично разнообразие на страната, нито нейното природно богатство. Диапазонът от надморски височини е невероятен,издигайки се от 300 м на индийската граница до 7300 м на границата с Тибет. Това е страна, която напомня на гигантско стълбище. Името Бутан изглежда произлиза от древния непалски термин Bhotana, което означава края на земята. Самите бутанци наричат страната си Друк Юл или Земята на гръмотевичния дракон. Имено тaм може да откриете истинско мистично блаженство, обгърнато от неговия естествен блясък. Този хималайски рай все още съществува във време, което мнозина си спомнят като „онези добри стари времена“.

За предприемането на едно такова пътуване е изключително важно периода от годината, в което то се случва, ето защо ще се спрем специално на климата и времето в тези две страни.

Сезони в Непал: Есен (септември - ноември). Зима (декември -февруари), лято (март - май), мусон (юни-до средата на септември).Периода на мусоните е неподходящ за посещение. Предимно вали много и не е подходящо време за преходи,възможна е голям процент мъгла или мараня от изпаренията. През зимата в Непал доминира времето с високо налягане, така че времето през февруари е стабилно и сухо. Дневните температури могат да бъдат приятно топли, особено с наближаването на месец март, така че е подходящо време от годината за разглеждане на забележителности. Температурите спадат бързо, след като слънцето залезе, поради което е необходимо и  топло облекло вечер и рано сутрин. Дните обикновено са ясни и светли и не е твърде горещо, като температурите в Покхара и Катманду са приятни около 20°C. Тесните улички и оживените пазари на Катманду ще бъдат по-лесно обходени при комфортните температури, а цените за настаняване обикновено са много разумни. На голяма надморска височина често има сняг, което прави гледката към Хималаите неописуема. Средните температури в Непал за февруари-март варират през деня от 20 °C до 25 °C, а през нощта падат от 4 °C до 8 °C.

Бутан обхваща широк спектър от климатични условия, от горещите и влажни джунгли в южните подножия до мразовитите, покрити със сняг върхове на север. Най-общо казано, подобно на Непал, климатът на страната може да бъде разделен на четири сезона: пролет, лято/мусон, есен и зима. Март е сред най- популярните периоди от годината за посещение на Бутан , тъй като пролетта се завръща, а провинцията е покрита с красиви диви цветя. С приближаването на пролетния сезон и постепенното топене на снеговете е страхотно преживяване да си в хималайското царство през март. Зимата е към края си в средата на март и прочутата природа на Бутан е в най-добрия си вид, илюстрирана от рододендроните, които покриват стръмните склонове. Тимпу обикновено получава първите си кратки валежи за годината през март, но не трябва да се притеснявате прекалено, тъй като може да се разчита, че пролетта ще остане сравнително суха. Небето все още е забележително ясно в цялата страна и температурите са много приятни, въпреки че се понижават през нощта и затова се препоръчва да носите яке за вечерта. Средната дневна температура в Паро през март е около 14°C . Следните темперятури в Бутан варират през деня от 13 °C до 16 °C, а през нощта падат от 2 °C до 5 °C.
Валежите през тези месеци в двете държави са редки и непродължителни, а времето е изключително подходящо за панорамно наблюдение на близките върхове на Хималайския масив.

 

НЕПАЛ – Земята на Буда и Далай Лама

Непал  е разположен по южните хребети на Хималайската планинска верига и се намира между Китай и Тибет на север и Индия на юг. Страната е формирана като кралство през 1768 г. след завладяването от основателя на династията Шах. Непал никога не е бил част от колония и притежава площ от 147 181 km². Освен столицата Катманду, Покхара и Лалитпур, които се намират в планинския регион, са следващите по-големи градове в страната. Непал е разделен на 7 провинции, 77 области и 753 общности. От запад на изток страната се простира до 885 км, а от север на юг до 241 км максимум. Географията на Непал е повлияна главно от високите планини на Хималаите на север и изток. По-нататък на юг ландшафтът се променя в умерена долна хималайска верига и се развива до вътрешна долина, наречена Tерай.
Най-вече хималайската планинска верига, която се простира на над 3000 м от Пакистан до Мианмар с максимална ширина до 350 км, влияе основно върху геоморфологията на Непал. Хималаите са част от централноазиатската алпийска планинска верига и са на възраст между 30 и 50 милиона години, така че атмосферните влияния са повлияли само леко на ландшафта. Планинската верига е сгъната при сблъсъка между Индийския и Евразийския континент. Този дрейф на сблъсък продължава и днес, така че планинската верига на Хималайите все още се изтласква с няколко милиметра всяка година. В Непал най-високите планини са разположени на север и изток с връх Еверест (8,848 м) като най-високата планина в света на северната граница с Тибет. Южно от планинската верига алувиалните конуси, така наречените Сиваликс, са се образували от ерозия в резултат на обилните мусонни валежи във висок релеф.
За разлика от това, северните планински райони са разположени в дъждовна сянка, така че има много малко валежи. Поради тежките условия на живот, планинските райони са слабо населени, но от друга страна са много популярни за трекинг турове. Във високопланинските райони селата са разположени предимно в долинни райони, а летните пасища достигат максимална височина от около 5000 m. Реките, които навлизат в Ганг, образуват няколко улея в планинската верига. Освен Тибет, Непал е един от най-високите региони в света с над 40% от земната повърхност над 3000 m. На юг надморската височина се спуска в долната планинска верига и плодородната вътрешна долина Терай. Докато долната планинска верига в централната част на Непал заема 30% от земната повърхност и е дом на по-малко от половината от населението, регионът Терай представлява само 14% от земната повърхност. Въпреки това близо половината от населението живее в този район, тъй като условията на живот тук са по-добри, земята е плодородна и по-малко застрашена от ерозия или измръзване, напояването е по-лесно и земеделието се извършва основно в този район.
Климатът в Непал зависи основно от географията и сезона, които са доста сходни с нашите сезони по отношение на периодите от време. На по-високи височини, особено по северната граница и в източната част на страната, температурите като цяло са по-ниски и има също относително малко количество валежи, които падат като сняг през повечето време. Над 4000 m регионът е повлиян главно от алпийски климат с температури като цяло е под 0°C, така че планинската зона е покрита с постоянен лед и сняг. В предпланинските райони климатът е по-умерен и средните температури са между 10 и 24°C, в зависимост от сезона. През зимата нощта може да бъде доста студена, но температурите рядко падат под 0°C. Долната долина Терай е повлияна главно от субтропичния мусонен климат. Във времето между април и септември югозападният мусон доминира в страната и през тези месеци падат около 80 до 90% от годишните валежи. Като цяло останалите месеци са относително сухи. През това време в субтропичните Тераи е доста горещо и влажно с температури между 25 и 32°C. Зимите са сравнително меки и сухи в този по-нисък регион. С началото на сухия сезон през октомври/ноември гледката се прояснява, природата се появява в буйна зеленина и особено в края на сухия сезон (февруари-април) дивите цветя са в пълен разцвет. Пътуването до Непал през лятото или средата на зимата не може да се препоръча, тъй като обилните валежи, както и знойният климат усложняват пътуванията през дъждовния сезон. Освен това през това време небето често е покрито с облаци, така че гледката към зашеметяващия пейзаж не може да бъде видяна. През зимата температурите могат да паднат под 0°C на по-големи височини, което също може да бъде проблем при пътуване.
Флора и фауна Особено в субтропичната вътрешна долина Терай биоразнообразието е доста голямо. Освен индийския носорог, който е посочен като застрашен вид, различни видове елени принадлежат към по-големите бозайници в южния регион на Непал. Освен това няколко азиатски антилопи населяват природата на страната, а също така диви животни като водни биволи, якове и гаури живеят в по-ниските райони, а понякога и в по-сухите предпланински райони. Бовидите често са опитомени и използвани като работни и товарни животни. В гъстите планински гори живее и застрашеният мускусен елен, който е преследван поради голямото търсене на секреция на мъжкия елен. Освен това в по-високите планински вериги могат да се видят различни роднини на козата. Доста често тези животни завършват като жертви на силно застрашения снежен леопард, който живее в централноазиатския високопланински район. В отдалечени райони в долните долини на Непал обитават и други големи котки като черни пантери, застрашените бенгалски тигри. Други застрашени бозайници, които принадлежат към семейството на мечките и живеят в предпланинските гори на хималайския регион, са червената панда, както и хималайската кафява мечка. Ленивците са по-чести в субтропичните гори, както и в пасищата в долините. В тропическите райони в Непал се срещат крокодили, множество видове насекоми, както и няколко вида змии, включително и отровни. Във вътрешната долина Терай има много видове птици, най-вече пауни, както и няколко хищни птици като орли, соколи, лешояди и сови. В по-ниските райони също се срещат корморани, чапли и жерави. По време на пътуване до Непал много посетители се натъкват на маймуни - макаци резус, които могат да станат доста нахални на туристически места, както и на сиви лангури, които са по-резервирани в сравнение с тях. Също така биоразнообразието на флората зависи и от надморската височина и става по-безплодно в по-високите планински райони. В долния вечнозелен и буен регион на долината Терай са често срещани няколко вида овощни дървета и бананови растения, както и дървета, които намират приложение в строителството и културните растения като ориз или леща. Освен мусонните гори с бамбук и палми, в този субтропичен долинен регион виреят и многобройни треви, храсти и цветя. Те включват слонска трева, която може да порасне до 3 м, жасмин, хибискус, както и различни орхидеи. На по-високите места културните растения и тропическата растителност стават все по-редки и се редуват с планински и облачни гори, преди флората да се промени в лишеи, треви и мъхове над линията на дърветата на надморска височина от над 4000 m.
Население. В момента в Непал живеят около 29,5 милиона души, което се равнява на около 180 жители на квадратен километър. В столицата Катманду са около 1,7 милиона души,  а в по-голямата област на Катманду живеят близо 3,5 милиона жители. Само 15% процента от общото население живее в другите градове в цялата страна. Населението е съставено от над 100 етнически групи и касти от много различни културни и етнически малцинства. Средната възраст е 23,6 години. По-голямата част от непалското население са индуси (около 80%), има малцинства, които изповядват също будизма, исляма и християнството. Мисионерската работа е забранена в Непал. Непалският е официалният език в страната. Освен това в Непал има повече от 50 малцинствени езика и диалекти.
Икономика. Страната Непал все още зависи до голяма степен от традиционната икономика за препитание. Около 70% от населението работи в нископлатения сектор на селското стопанство. Земеделието е възможно само в плодородната субтропична зона Терай, което в заключение означава, че по-голямата част от страната не е подходяща за земеделие. Също така добивът на суровини е доста затруднен поради изключителния планински релеф и слабо развитата инфраструктура. Особено след земетресението през 2015 г. големи части от инфраструктурата са повредени и затрудняват добива, както и бизнеса като цяло. В допълнение към това климатът за инвестиции също е възпрепятстван поради сложна бюрокрация, търговски дефицити, липсващи суровини, както и местоположението на Непал между други страни. С доход на човек от около 733,7 US Непал е една от 20-те най-бедни страни в света. Туристическият сектор има голям икономически потенциал, който все още не е използван на 100 процента.
Традиции вярвания в Непал. Статистически данни за държавата Непал не отразяват продължаващите шамански и анимистични традиции в страната. Местните етноси обикновено продължават да следват традиционната си система от вярвания. Например хората от Тару от региона Терай имат духовна система, която е тясно свързана с природната среда. В селските райони на Непал също има широко разпространено вярване в магьосничество, призраци и духове. Смята се, че тези свръхестествени същества имат злобна природа, често се стремят да причинят болести и нещастия. Много непалци търсят шамани („jhhakhri“), за да открият причината за болестта, като посредничат между свръхестественото царство и човешкия свят. След това тези шамани препоръчват лечение или поклонения, които човек може да направи, за да си възвърне здравето. Има много културни табута, свързани с тези традиционни вярвания. Например, изричането на думата „вещица“ на непалски се смята, че привлича вниманието на вещицата върху вас и ви причинява вреда. Много непалци съчетават традиционните практики с религиозното си поклонение. Индуизмът и практиката на „пуджа“ обикновено се смесват с шаманизма.
Религиозни течения в Непал
Индуизмът – най-широко следваната религия в Непал – е бил особено влиятелен в непалското общество, но въпреки това може да се тълкува по много различни начини. Последователите на вярата често извършват много ритуали; те могат да се случват веднъж в живота или ежегодно под формата на цветен фестивал. Те също могат да се практикуват и редовно на ежедневна база. Например, един често срещан индуистки ритуал е „пуджа“, което представлява отправяне на молитви към определени богове и божества. Някои вярват, че извършването на конкретни жестове към боговете може да премахне препятствията и лошия късмет. Затова хората обикновено се покланят и се молят преди събития или действия, като сватба, погребение или дълго пътуване. Пуджа може също да се извърши, за да поискате прошка. Понякога свещениците (които заемат видно място в индуисткото общество) могат да поискат прошка от боговете от името на другите.Много индуски храмове са построени около Непал в чест на различни богове и божества. Те осигуряват място за утеха, молитва и ритуали за последователите. Някои имат много специфични цели. Например храмът Пашупатинатх е най-значимият храм, посветен на бог Шива. Вярва се, че тези, които умрат в този храм, ще бъдат превъплътени като хора в следващия си живот и толкова много възрастни индуси пътуват там, за да изживеят последните си седмици от живота си в храма, в крайна сметка умират и се кремират. Останките им се поставят в свещената река, която в крайна сметка се среща със свещената река Ганг. Едно от най-видимите влияния на индуизма върху непалското общество е системата „варна“ (каста), нормативен идеал за това как обществото трябва да бъде структурирано. Той е бил приет в Непал, но на практика се усложнява от различни фактори. Стигмата беше прикрепена към хора в определени касти и взаимодействията между тях бяха ограничени, особено между тези от най-долния слой и техните висшестоящи. Днес дискриминацията, основана на каста, е забранена. Въпреки това съществуват предразсъдъци, основани на каста.
Будизмът възниква като противодействие на ранния индуизъм. Той се стреми да представи универсална етика, а не етични кодекси, основани на кастата на индивида. Основната доктрина на религията, известна като „Четирите благородни истини“, учи, че човек може да бъде освободен от страданието, което е в основата на цикъла на смъртта и прераждането, като практикува „Осемкратния път“. „Петте предписания на будизма“ също излагат заповеди за правилно и морално поведение. Има три основни традиции или вариации на будизма, следвани в Непал: Будизъм Теравада, Будизъм Махаяна и Будизъм Ваджраяна. И в трите будистки традиции почитта към Буда е важен принцип. Будизмът Теравада, известен като „пътя на старейшините“, се разглежда от неговите последователи като най-ранната и най-непроменена форма на будизма. Будистите на Теравада обикновено намират убежище в „Тройния скъпоценен камък“: учителят (Буда), учението (дхамма) и монашеската общност (Сангха). Будизмът на Махаяна е известен като „Великият път“ към просветлението. Той счита нейното тълкуване и допълнения към оригиналната доктрина на Буда за легитимни. Състраданието е високо ценено в будизма на Махаяна; смята се, че тези, които стават просветлени (бодхисатви), могат да отложат собственото си издигане до нирвана поради собствената си добра воля и чувство на състрадание, за да помогнат на другите по пътя към просветлението. Ваджраяна будизмът (тибетският будизъм), известен като „диамантът“ или „пътят на гръмотевицата“, се разглежда от някои последователи като по-бърз път към просветление в сравнение с други будистки традиции. Обикновено е последвано от изгнани монаси от Тибет и някои непалци от тибетско-бирмански произход, живеещи на голяма надморска височина. Подобно на Махаяна, тя подчертава ролята на бодхисатвите. Той включва много поклонения, които трябва да се извършват чрез ритуали като мандали, мантри и други упражнения. Те се преподават от учители гурута, като Далай Лама, който е овладял философската и ритуална традиция.
Полезна информация за Непал
Валутата в Непал се нарича непалска рупия (NPR) и може да бъде разделена на 100 паиса.
Електичеството в Непал е 230 волта, а честотата е 50 херца. Щепселите са като европейските и обикновено нямате нужда от адаптери.
Транспорт. В Непал шофирате от лявата страна. Инфраструктурата в страната не е добре развита, тъй като изключителният релеф на ландшафта е естествена граница. Освен това свлачищата по време на мусоните, както и голямото земетресение през 2015 г. не са допринесли за подобряване на ситуацията. Международното летище Трибхуван се намира в Катманду като единственото международно летище в страната. Освен това има и до 40 регионални летища за по-малки машини в цялата страна. Железопътната линия в Непал е дълга 59 км и само отсечката от Джанакпур до индийския Джайнагар е активна.
Кухня. Освен националната кухня, във всички ресторанти в страната се предлагат тибетска и индийска кухня. Основният продукт на гостоприемната непалска трапеза е оризът, приготвен с различни видове зеленчуци, пикантни билки и подправки. За приготвяне на ястия се използват картофи, зеле, тиквички, боб, краставици и лук; използват се и плодове. Използваните подправки включват лют пипер, куркума, джинджифил, индийско орехче, жълт шафран и др.Опитайте традиционно ястие, наречено дал ват таркари – ориз с печени зеленчуци и бобена паста. Импровизаторите допълват ястието с подправки, плодове, риба и яйца. Може да ви хареса мамо – големи кнедли на пара с мляно агнешко месо. В планинските райони жителите се хранят с царевица и ястие с масло, гарнирано със захар. В суровите условия на планините тази храна е отличен източник на сила. За традиционен десерт опитайте sel – сладки понички от оризово брашно. Непалският чай, известен с вкус и аромат, е широко разпространен като напитка.
Какво е прието да правим в Непал
Имайте предвид, че Непал може да не е на същото ниво на развитие като европейските страни и че някои неща и навици може да са необичайни или да изглеждат неорганизирани. Освен това инфраструктурата не е толкова добре развита и също така обхватите на мобилен телефон и достъпът до интернет може да не са налични по време на обиколки до пустинята.
Опитайте местна храна! Непалските ястия съдържат много ориз, леща, зеленчуци, къри и пикантни подправки  с различни азиатски влияния.
Бъдете учтиви и се отнасяйте с уважение към хората; поздравете приятелски, ако имате молба – попитайте учтиво и благодарете на помощника си след това.
Внимавайте за своя дрескод, особено по време на празненства – трябва да покривате раменете, коленете и в някои случаи също и прасците.
Не забравяйте да оставите обувките си навън, особено пред религиозни места, понякога и пред къщи и офиси – внимавайте за обувки във входа и се адаптирайте към местните жители.
Бъдете скромни в използването на кожа, особено на религиозни места, тъй като кравите са свещени в индуистката религия.
Винаги може да се препоръча да научите основни обичаи за поздрави и важни думи на непалски език
Какво трябва да избягваме в Непал
Неуважение: Винаги се опитвайте да се ориентирате според местните нрави и обичаи, избягвайте предизвикателното поведение и признаци на привързаност на публично място.
Избягвайте да ядете с лявата ръка или да общувате и излагате на показ с краката си, тъй като те се считат за нечисти.
Трябва да избягвате да повишавате тон или да се биете публично, както и да прекъсвате някого, когато обяснява нещо.
Избягвайте да влизате в непозната кухня, без да сте поканени, тъй като се счита за много грубо действие от страна на непознат.
Не се скитайте сами през нощта.
Като цяло трябва да избягвате провокиращо показване на ценности.
Не тръгвайте на трекинг турове сами и неподготвени, не подценявайте височинната болест!
Имайте предвид, че се очаква вие да платите сметката, ако поканите някого – въпреки че може да е било замислено като случайна среща да изпиете питие заедно.

Най-интересните места в Непал
Долината на Катманду
Едно от най-посещаваните и развити места в Непал е долината Катманду. Повече от 130 местни археологически обекта, някои от които датират от I век след Христа, привличат туристи от цял ​​свят. Има и няколко храмови комплекса, свещени за будистите и индусите.
Столицата Катманду
Катманду е най-големият град в Непал, неговата столица и културен център. Много храмове, тесни живописни улички, известни ступи, дворци и музеи - това не е пълен списък на атракциите на Катманду. А на север от Дворцовия площад има нов туристически център, където можете да нощувате, да хапнете или да получите достъп до интернет. Едно от основните места в Катманду е площад Дурбар. Входът се заплаща, но билетът е валиден през целия ден. Общо има около 50 археологически обекта, а центърът на площада е дворецът Хануман-Дока, от високата кула на който се открива красива гледка към града. За съжаление много местни забележителности бяха силно повредени от земетресението през 1934 г. През 19-ти век в централната част на Катманду са построени две 11-етажни кули Дарахара и Бхимзен, на които специални наблюдатели дежурят и подават сигнал, когато видят врага. След разрушаването на една от кулите през 1934 г. и двете имена преминават към оцелелата кула. От 2005 г. Дарахара е отворена за туристи, но земетресението през 2015 г. напълно унищожава тази структура.
Лумбини
Известно непалско селище, където според легендата е роден Буда. Lumbini е място за поклонение и популярна туристическа дестинация в Непал. Този комплекс се състои от множество манастири, храмове и ступи, сред които основно място заема храмът на Мая Деви, който е в непосредствена близост до колоната на цар Ашока.
Древният град Патан (Лилитпур)
Едно от най-древните селища, което сега почти се слива със столицата на Непал. Центърът на Патан е площадът на храма Дурбар, където има около 10 храма, в които се почитат различни божества. Можете също да посетите будисткия манастир, в който са коронясани владетелите на Непал, а в Патан можете да си купите сувенири за всеки вкус или просто да посетите зоопарка.
Град Бхактапур
Древният град, разположен на изток от Катманду, е ценен от непалските туристи заради автентичния си вид и многобройните архитектурни паметници. Най-посещаваните места в Бхактапур са храмът Кришна, Кралският дворец, площад Таумадхи Толе, камбаната и храмът на богинята Таледжу. Любителите на организирани екскурзии трябва да посетят Националния художествен музей в Бхактапур.
Град Покхара
Третият по големина град в Непал. Местното живописно езеро Фева и красивата гледка към Хималаите правят този град популярна туристическа дестинация. Много планински туристически маршрути започват от Покхара, а любителите на комфортната почивка очакват квартал Lakeside, където можете да намерите хотел, ресторант или клуб за всеки вкус и бюджет.
Планински връх Чомолунгма (Еверест)
Визитната картичка на Непал е най-високият земен връх, който много алпинисти от цял ​​свят се опитват да покорят. Най-доброто време за изкачване на връх Еверест е пролетта и есента, а приблизителното време за подготовка отнема около 2 месеца и е доста скъпо. За тези, които не са готови да отделят много време и пари, са отворени лагерите Base (надморска височина 5300 m) и Advanced Base (надморска височина 6400 m).
Планинска верига Канченджунга
На границата на Индия и Непал се намира планинската верига Канченджунга, която се състои от 5 върха. Опити за „превземане” на върха на Канченджунга се правят от 1905 г., но едва през 1955 г. участниците в британската експедиция успяват. Изкачването по тази планинска верига е доста трудно и опасно, така че само опитни алпинисти могат да го направят.
Национален парк Анапурна
През 1986 г. Националният парк Анапурна е създаден за защита на планината със същото име. Основната цел на посещението на тези места е планинските изкачвания. В парка има няколко туристически пътеки, най-дългата от които се нарича пътека Анапурна. Също така в парка има свещени места на индусите и будистите, а изкачването на един от планинските върхове е забранено по религиозни причини.
Национален парк Читван
На 200 км от столицата се намира Националният парк Royal Chitwan, образуван в любимите ловни полета на непалските царе. От 1973 г. Читван е защитен от държавата и тук могат да се наблюдават диви животни в естественото им местообитание. В този национален парк туристите могат да отседнат в малки къщички, а екскурзии из територията се правят с джипове или слонове.
Национален парк Сагармата
От 1976 г. над 1000 km² от Хималаите е част от защитената зона на националния парк Sagarmatha. Известният връх Еверест се намира в границите на този парк. Има и няколко села, в които живеят хората от шерпите, които предоставят услугите на водачи и водачи за желаещите да завладеят Еверест. В Сагармата има няколко будистки манастира, най-известният от които е Тиангбоче.
Храмовият център Суаямбхунат
Един от най-почитаните будистки центрове се намира в едноименното село в покрайнините на столицата на Непал. 365 стъпала водят до хълма, на който е разположена централната будистка ступа Суамбунатха. Самата ступа е заобиколена от парк, а наблизо има няколко тибетски манастира. В околностите на хълма има и много маймуни.
Храмът Пашупатинат
Големият индуски комплекс Пашупатинат, разположен в източната част на Катманду, е изключително популярен сред туристите и много местни жители го посещават ежедневно. Тук се събират скитащи йоги, а отшелници живеят в пещери. Погребални церемонии се провеждат в голям двор на храма на западния бряг на реката, обикновено наблюдаван от туристи от източния бряг.
Манастир Копан
Будисткият манастир е основан през 1969 г., разположен в покрайнините на Катманду. Копан е отворен за всички. Това място е известно по целия свят със своите курсове по медитация. Те се преподават от опитни майстори на Lamrim средно веднъж на всеки няколко месеца. Тук можете също да получите индивидуални съвети от игумена на манастира.
Храмов център Боднат
Един от основните центрове на будизма в Непал е храмовият комплекс Боднат. В центъра на комплекса има голяма ступа под формата на пространствена мандала, а около нея има множество манастири от различни посоки и училища.Също така на територията на Боднат има магазини, сувенирни магазини и дори ресторанти.
Храмът Кумари-Гар (Храмът на богинята Кумари)
Живото индуистко божество Кумари - въплъщение на богинята Таледжу - има собствен храм, построен през 18 век. Богинята, живееща в триетажния дворец Кумари Гар е малко момиченце от кастата Шакя, което отговаря на специални критерии. Непалците често могат да се видят под прозорците на храма, в очакване Кумари да ги погледне.
Езеро Фева
Необичайно живописното сладководно езеро Фева се разлива в долината близо до Покхара. При ясно време в чистите води на Фева може да се наблюдава отражението на върховете на планинската верига Анапурна. А в средата на езерото има остров, на който се намира храмът Бахари. За да посетите този религиозен паметник, трябва да предприемете разходка с лодка.

Знаете ли, че.....
В Непал има над 80 етнически групи и се говорят 123 езика. Въпреки това, там не се случват религиозни или етнически бунтове.
Непал е единствената държава, чиито флаг не е в правоъгълна форма? Той изобразява по-скоро две триъгълни форми, подредени една върху друга. В горния триъгълник е изобразена Луна, а в долния слънце. Дизайнът на флага е на повече от 2000 години.
Жителите на Непал не се поздравяват чрез ръкостискане. Събират длани пред челото си, навеждат се и казват "Namaste", което буквално означава "Поздравявам Бога в теб".
Непал е едно от малкото места на Земята, където можете да видите както бенгалския тигър, така и еднорог носорог.
В страната растат повече от 360 вида орхидеи
Ако видите мъже, които се разхождат ръка за ръка по средата на улицата, не се изненадвайте и не се учудвайте. Това не е признак на хомосексуалност, а символ на мъжкото сплотяване

Непал е една от най-мистичните страни в света, прочута с богатата си култура, етническо разнообразие и невероятна природа. В нея всичко е различно – култура, нрави, религия и природа, но същевременно с  магнетично излъчване. Високите върхове са символ на човешкия стремеж да покори дивата природа. Богата на много природни и културни забележителности страна, на големи контрасти, мъдреци и на усмихнати хора, тя е привлекателна за всеки пътешественик.
 
 

 
Видео

Етикети самолетна екскурзия в непал самолетна екскурзия до непал самолетни екскурзии в непал самолетни екскурзии до непал екскурзия в непал екскурзия до непал оферти за непал оферти за непал 2025 ранни записвания непал ранни записвания непал 2025 промоционални цени непал промоционални цени непал 2025 екскурзия до непал със самолет оферти за непал 2025 обиколна екскурзия непал екскурзия с водач от българия в непал екзотично пътешествие в непал непал 2025 пътуване непал екскурзия непал 2025 потвърдена екскурзия непал есенна екскурзия непал есенна екскурзия в непал есенна екскурзия в непал 2025 есенна почивка в непал 2025 зимна екскурзия непал зимна екскурзия в непал зимна екскурзия в непал 2025 зимни почивки в непал 2025 пътуване ваканция промоции промоционални оферти промоционални оферти 2025 ранни записвания ранни записвания 2025 промоционални оферти 2025 обиколна екскурзия обиколен тур екскурзия с водач от българия самолетна екскурзия в бутан самолетна екскурзия до бутан самолетни екскурзии в бутан самолетни екскурзии до бутан екскурзия в бутан екскурзия до бутан оферти за бутан оферти за бутан 2025 ранни записвания бутан ранни записвания бутан 2025 промоционални цени бутан промоционални цени бутан 2025 екскурзия до бутан със самолет оферти за бутан 2025 обиколна екскурзия бутан екскурзия с водач от българия в бутан екзотично пътешествие в бутан бутан 2025 пътуване бутан екскурзия бутан 2025 потвърдена екскурзия бутан есенна екскурзия бутан есенна екскурзия в бутан есенна екскурзия в бутан 2025 есенна почивка в бутан 2025 зимна екскурзия бутан зимна екскурзия в бутан зимна екскурзия в бутан 2025 зимни почивки в бутан 2025 samoletna ekskurzia v nepal samoletna ekskurzia do nepal samoletni ekskurzii v nepal samoletni ekskurzii do nepal ekskurzia v nepal ekskurzia do nepal oferti za nepal oferti za nepal 2025 ranni zapisvania nepal ranni zapisvania nepal 2025 promotsionalni tseni nepal promotsionalni tseni nepal 2025 ekskurzia do nepal sas samolet oferti za nepal 2025 obikolna ekskurzia nepal ekskurzia s vodach ot bulgaria v nepal ekzotichno pateshestvie v nepal nepal 2025 patuvane nepal ekskurzia nepal 2025 potvardena ekskurzia nepal esenna ekskurzia nepal esenna ekskurzia v nepal esenna ekskurzia v nepal 2025 esenna pochivka v nepal 2025 zimna ekskurzia nepal zimna ekskurzia v nepal zimna ekskurzia v nepal 2025 zimni pochivki v nepal 2025 patuvane vakantsia promotsii promotsionalni oferti promotsionalni oferti 2025 ranni zapisvania ranni zapisvania 2025 promotsionalni oferti 2025 obikolna ekskurzia obikolen tur ekskurzia s vodach ot bulgaria samoletna ekskurzia v butan samoletna ekskurzia do butan samoletni ekskurzii v butan samoletni ekskurzii do butan ekskurzia v butan ekskurzia do butan oferti za butan oferti za butan 2025 ranni zapisvania butan ranni zapisvania butan 2025 promotsionalni tseni butan promotsionalni tseni butan 2025 ekskurzia do butan sas samolet oferti za butan 2025 obikolna ekskurzia butan ekskurzia s vodach ot bulgaria v butan ekzotichno pateshestvie v butan butan 2025 patuvane butan ekskurzia butan 2025 potvardena ekskurzia butan esenna ekskurzia butan esenna ekskurzia v butan esenna ekskurzia v butan 2025 esenna pochivka v butan 2025 zimna ekskurzia butan zimna ekskurzia v butan zimna ekskurzia v butan 2025 zimni pochivki v butan 2025

Оферта № Е823
Абонирайте се за нашите специални предложения