deltatours.bg

Екскурзии Непал

Непал - Полезна информация

Екскурзии Непал
НЕПАЛ – Земята на Буда и Далай Лама

Непал  е разположен по южните хребети на Хималайската планинска верига и се намира между Китай и Тибет на север и Индия на юг. Страната е формирана като кралство през 1768 г. след завладяването от основателя на династията Шах. Непал никога не е бил част от колония и притежава площ от 147 181 km². Освен столицата Катманду, Покхара и Лалитпур, които се намират в планинския регион, са следващите по-големи градове в страната. Непал е разделен на 7 провинции, 77 области и 753 общности. От запад на изток страната се простира до 885 км, а от север на юг до 241 км максимум. Географията на Непал е повлияна главно от високите планини на Хималаите на север и изток. По-нататък на юг ландшафтът се променя в умерена долна хималайска верига и се развива до вътрешна долина, наречена Tерай.
Най-вече хималайската планинска верига, която се простира на над 3000 м от Пакистан до Мианмар с максимална ширина до 350 км, влияе основно върху геоморфологията на Непал. Хималаите са част от централноазиатската алпийска планинска верига и са на възраст между 30 и 50 милиона години, така че атмосферните влияния са повлияли само леко на ландшафта. Планинската верига е сгъната при сблъсъка между Индийския и Евразийския континент. Този дрейф на сблъсък продължава и днес, така че планинската верига на Хималайите все още се изтласква с няколко милиметра всяка година. В Непал най-високите планини са разположени на север и изток с връх Еверест (8,848 м) като най-високата планина в света на северната граница с Тибет. Южно от планинската верига алувиалните конуси, така наречените Сиваликс, са се образували от ерозия в резултат на обилните мусонни валежи във висок релеф.
За разлика от това, северните планински райони са разположени в дъждовна сянка, така че има много малко валежи. Поради тежките условия на живот, планинските райони са слабо населени, но от друга страна са много популярни за трекинг турове. Във високопланинските райони селата са разположени предимно в долинни райони, а летните пасища достигат максимална височина от около 5000 m. Реките, които навлизат в Ганг, образуват няколко улея в планинската верига. Освен Тибет, Непал е един от най-високите региони в света с над 40% от земната повърхност над 3000 m. На юг надморската височина се спуска в долната планинска верига и плодородната вътрешна долина Терай. Докато долната планинска верига в централната част на Непал заема 30% от земната повърхност и е дом на по-малко от половината от населението, регионът Терай представлява само 14% от земната повърхност. Въпреки това близо половината от населението живее в този район, тъй като условията на живот тук са по-добри, земята е плодородна и по-малко застрашена от ерозия или измръзване, напояването е по-лесно и земеделието се извършва основно в този район.
Климатът в Непал зависи основно от географията и сезона, които са доста сходни с нашите сезони по отношение на периодите от време. На по-високи височини, особено по северната граница и в източната част на страната, температурите като цяло са по-ниски и има също относително малко количество валежи, които падат като сняг през повечето време. Над 4000 m регионът е повлиян главно от алпийски климат с температури като цяло е под 0°C, така че планинската зона е покрита с постоянен лед и сняг. В предпланинските райони климатът е по-умерен и средните температури са между 10 и 24°C, в зависимост от сезона. През зимата нощта може да бъде доста студена, но температурите рядко падат под 0°C. Долната долина Терай е повлияна главно от субтропичния мусонен климат. Във времето между април и септември югозападният мусон доминира в страната и през тези месеци падат около 80 до 90% от годишните валежи. Като цяло останалите месеци са относително сухи. През това време в субтропичните Тераи е доста горещо и влажно с температури между 25 и 32°C. Зимите са сравнително меки и сухи в този по-нисък регион. С началото на сухия сезон през октомври/ноември гледката се прояснява, природата се появява в буйна зеленина и особено в края на сухия сезон (февруари-април) дивите цветя са в пълен разцвет. Пътуването до Непал през лятото или средата на зимата не може да се препоръча, тъй като обилните валежи, както и знойният климат усложняват пътуванията през дъждовния сезон. Освен това през това време небето често е покрито с облаци, така че гледката към зашеметяващия пейзаж не може да бъде видяна. През зимата температурите могат да паднат под 0°C на по-големи височини, което също може да бъде проблем при пътуване.
Флора и фауна Особено в субтропичната вътрешна долина Терай биоразнообразието е доста голямо. Освен индийския носорог, който е посочен като застрашен вид, различни видове елени принадлежат към по-големите бозайници в южния регион на Непал. Освен това няколко азиатски антилопи населяват природата на страната, а също така диви животни като водни биволи, якове и гаури живеят в по-ниските райони, а понякога и в по-сухите предпланински райони. Бовидите често са опитомени и използвани като работни и товарни животни. В гъстите планински гори живее и застрашеният мускусен елен, който е преследван поради голямото търсене на секреция на мъжкия елен. Освен това в по-високите планински вериги могат да се видят различни роднини на козата. Доста често тези животни завършват като жертви на силно застрашения снежен леопард, който живее в централноазиатския високопланински район. В отдалечени райони в долните долини на Непал обитават и други големи котки като черни пантери, застрашените бенгалски тигри. Други застрашени бозайници, които принадлежат към семейството на мечките и живеят в предпланинските гори на хималайския регион, са червената панда, както и хималайската кафява мечка. Ленивците са по-чести в субтропичните гори, както и в пасищата в долините. В тропическите райони в Непал се срещат крокодили, множество видове насекоми, както и няколко вида змии, включително и отровни. Във вътрешната долина Терай има много видове птици, най-вече пауни, както и няколко хищни птици като орли, соколи, лешояди и сови. В по-ниските райони също се срещат корморани, чапли и жерави. По време на пътуване до Непал много посетители се натъкват на маймуни - макаци резус, които могат да станат доста нахални на туристически места, както и на сиви лангури, които са по-резервирани в сравнение с тях. Също така биоразнообразието на флората зависи и от надморската височина и става по-безплодно в по-високите планински райони. В долния вечнозелен и буен регион на долината Терай са често срещани няколко вида овощни дървета и бананови растения, както и дървета, които намират приложение в строителството и културните растения като ориз или леща. Освен мусонните гори с бамбук и палми, в този субтропичен долинен регион виреят и многобройни треви, храсти и цветя. Те включват слонска трева, която може да порасне до 3 м, жасмин, хибискус, както и различни орхидеи. На по-високите места културните растения и тропическата растителност стават все по-редки и се редуват с планински и облачни гори, преди флората да се промени в лишеи, треви и мъхове над линията на дърветата на надморска височина от над 4000 m.
Население. В момента в Непал живеят около 29,5 милиона души, което се равнява на около 180 жители на квадратен километър. В столицата Катманду са около 1,7 милиона души,  а в по-голямата област на Катманду живеят близо 3,5 милиона жители. Само 15% процента от общото население живее в другите градове в цялата страна. Населението е съставено от над 100 етнически групи и касти от много различни културни и етнически малцинства. Средната възраст е 23,6 години. По-голямата част от непалското население са индуси (около 80%), има малцинства, които изповядват също будизма, исляма и християнството. Мисионерската работа е забранена в Непал. Непалският е официалният език в страната. Освен това в Непал има повече от 50 малцинствени езика и диалекти.
Икономика. Страната Непал все още зависи до голяма степен от традиционната икономика за препитание. Около 70% от населението работи в нископлатения сектор на селското стопанство. Земеделието е възможно само в плодородната субтропична зона Терай, което в заключение означава, че по-голямата част от страната не е подходяща за земеделие. Също така добивът на суровини е доста затруднен поради изключителния планински релеф и слабо развитата инфраструктура. Особено след земетресението през 2015 г. големи части от инфраструктурата са повредени и затрудняват добива, както и бизнеса като цяло. В допълнение към това климатът за инвестиции също е възпрепятстван поради сложна бюрокрация, търговски дефицити, липсващи суровини, както и местоположението на Непал между други страни. С доход на човек от около 733,7 US Непал е една от 20-те най-бедни страни в света. Туристическият сектор има голям икономически потенциал, който все още не е използван на 100 процента.
Традиции вярвания в Непал. Статистически данни за държавата Непал не отразяват продължаващите шамански и анимистични традиции в страната. Местните етноси обикновено продължават да следват традиционната си система от вярвания. Например хората от Тару от региона Терай имат духовна система, която е тясно свързана с природната среда. В селските райони на Непал също има широко разпространено вярване в магьосничество, призраци и духове. Смята се, че тези свръхестествени същества имат злобна природа, често се стремят да причинят болести и нещастия. Много непалци търсят шамани („jhhakhri“), за да открият причината за болестта, като посредничат между свръхестественото царство и човешкия свят. След това тези шамани препоръчват лечение или поклонения, които човек може да направи, за да си възвърне здравето. Има много културни табута, свързани с тези традиционни вярвания. Например, изричането на думата „вещица“ на непалски се смята, че привлича вниманието на вещицата върху вас и ви причинява вреда. Много непалци съчетават традиционните практики с религиозното си поклонение. Индуизмът и практиката на „пуджа“ обикновено се смесват с шаманизма.
Религиозни течения в Непал
Индуизмът – най-широко следваната религия в Непал – е бил особено влиятелен в непалското общество, но въпреки това може да се тълкува по много различни начини. Последователите на вярата често извършват много ритуали; те могат да се случват веднъж в живота или ежегодно под формата на цветен фестивал. Те също могат да се практикуват и редовно на ежедневна база. Например, един често срещан индуистки ритуал е „пуджа“, което представлява отправяне на молитви към определени богове и божества. Някои вярват, че извършването на конкретни жестове към боговете може да премахне препятствията и лошия късмет. Затова хората обикновено се покланят и се молят преди събития или действия, като сватба, погребение или дълго пътуване. Пуджа може също да се извърши, за да поискате прошка. Понякога свещениците (които заемат видно място в индуисткото общество) могат да поискат прошка от боговете от името на другите.Много индуски храмове са построени около Непал в чест на различни богове и божества. Те осигуряват място за утеха, молитва и ритуали за последователите. Някои имат много специфични цели. Например храмът Пашупатинатх е най-значимият храм, посветен на бог Шива. Вярва се, че тези, които умрат в този храм, ще бъдат превъплътени като хора в следващия си живот и толкова много възрастни индуси пътуват там, за да изживеят последните си седмици от живота си в храма, в крайна сметка умират и се кремират. Останките им се поставят в свещената река, която в крайна сметка се среща със свещената река Ганг. Едно от най-видимите влияния на индуизма върху непалското общество е системата „варна“ (каста), нормативен идеал за това как обществото трябва да бъде структурирано. Той е бил приет в Непал, но на практика се усложнява от различни фактори. Стигмата беше прикрепена към хора в определени касти и взаимодействията между тях бяха ограничени, особено между тези от най-долния слой и техните висшестоящи. Днес дискриминацията, основана на каста, е забранена. Въпреки това съществуват предразсъдъци, основани на каста.
Будизмът възниква като противодействие на ранния индуизъм. Той се стреми да представи универсална етика, а не етични кодекси, основани на кастата на индивида. Основната доктрина на религията, известна като „Четирите благородни истини“, учи, че човек може да бъде освободен от страданието, което е в основата на цикъла на смъртта и прераждането, като практикува „Осемкратния път“. „Петте предписания на будизма“ също излагат заповеди за правилно и морално поведение. Има три основни традиции или вариации на будизма, следвани в Непал: Будизъм Теравада, Будизъм Махаяна и Будизъм Ваджраяна. И в трите будистки традиции почитта към Буда е важен принцип. Будизмът Теравада, известен като „пътя на старейшините“, се разглежда от неговите последователи като най-ранната и най-непроменена форма на будизма. Будистите на Теравада обикновено намират убежище в „Тройния скъпоценен камък“: учителят (Буда), учението (дхамма) и монашеската общност (Сангха). Будизмът на Махаяна е известен като „Великият път“ към просветлението. Той счита нейното тълкуване и допълнения към оригиналната доктрина на Буда за легитимни. Състраданието е високо ценено в будизма на Махаяна; смята се, че тези, които стават просветлени (бодхисатви), могат да отложат собственото си издигане до нирвана поради собствената си добра воля и чувство на състрадание, за да помогнат на другите по пътя към просветлението. Ваджраяна будизмът (тибетският будизъм), известен като „диамантът“ или „пътят на гръмотевицата“, се разглежда от някои последователи като по-бърз път към просветление в сравнение с други будистки традиции. Обикновено е последвано от изгнани монаси от Тибет и някои непалци от тибетско-бирмански произход, живеещи на голяма надморска височина. Подобно на Махаяна, тя подчертава ролята на бодхисатвите. Той включва много поклонения, които трябва да се извършват чрез ритуали като мандали, мантри и други упражнения. Те се преподават от учители гурута, като Далай Лама, който е овладял философската и ритуална традиция.
Полезна информация за Непал
Валутата в Непал се нарича непалска рупия (NPR) и може да бъде разделена на 100 паиса.
Електичеството в Непал е 230 волта, а честотата е 50 херца. Щепселите са като европейските и обикновено нямате нужда от адаптери.
Транспорт. В Непал шофирате от лявата страна. Инфраструктурата в страната не е добре развита, тъй като изключителният релеф на ландшафта е естествена граница. Освен това свлачищата по време на мусоните, както и голямото земетресение през 2015 г. не са допринесли за подобряване на ситуацията. Международното летище Трибхуван се намира в Катманду като единственото международно летище в страната. Освен това има и до 40 регионални летища за по-малки машини в цялата страна. Железопътната линия в Непал е дълга 59 км и само отсечката от Джанакпур до индийския Джайнагар е активна.
Кухня. Освен националната кухня, във всички ресторанти в страната се предлагат тибетска и индийска кухня. Основният продукт на гостоприемната непалска трапеза е оризът, приготвен с различни видове зеленчуци, пикантни билки и подправки. За приготвяне на ястия се използват картофи, зеле, тиквички, боб, краставици и лук; използват се и плодове. Използваните подправки включват лют пипер, куркума, джинджифил, индийско орехче, жълт шафран и др.Опитайте традиционно ястие, наречено дал ват таркари – ориз с печени зеленчуци и бобена паста. Импровизаторите допълват ястието с подправки, плодове, риба и яйца. Може да ви хареса мамо – големи кнедли на пара с мляно агнешко месо. В планинските райони жителите се хранят с царевица и ястие с масло, гарнирано със захар. В суровите условия на планините тази храна е отличен източник на сила. За традиционен десерт опитайте sel – сладки понички от оризово брашно. Непалският чай, известен с вкус и аромат, е широко разпространен като напитка.
Какво е прието да правим в Непал
Имайте предвид, че Непал може да не е на същото ниво на развитие като европейските страни и че някои неща и навици може да са необичайни или да изглеждат неорганизирани. Освен това инфраструктурата не е толкова добре развита и също така обхватите на мобилен телефон и достъпът до интернет може да не са налични по време на обиколки до пустинята.
Опитайте местна храна! Непалските ястия съдържат много ориз, леща, зеленчуци, къри и пикантни подправки  с различни азиатски влияния.
Бъдете учтиви и се отнасяйте с уважение към хората; поздравете приятелски, ако имате молба – попитайте учтиво и благодарете на помощника си след това.
Внимавайте за своя дрескод, особено по време на празненства – трябва да покривате раменете, коленете и в някои случаи също и прасците.
Не забравяйте да оставите обувките си навън, особено пред религиозни места, понякога и пред къщи и офиси – внимавайте за обувки във входа и се адаптирайте към местните жители.
Бъдете скромни в използването на кожа, особено на религиозни места, тъй като кравите са свещени в индуистката религия.
Винаги може да се препоръча да научите основни обичаи за поздрави и важни думи на непалски език
Какво трябва да избягваме в Непал
Неуважение: Винаги се опитвайте да се ориентирате според местните нрави и обичаи, избягвайте предизвикателното поведение и признаци на привързаност на публично място.
Избягвайте да ядете с лявата ръка или да общувате и излагате на показ с краката си, тъй като те се считат за нечисти.
Трябва да избягвате да повишавате тон или да се биете публично, както и да прекъсвате някого, когато обяснява нещо.
Избягвайте да влизате в непозната кухня, без да сте поканени, тъй като се счита за много грубо действие от страна на непознат.
Не се скитайте сами през нощта.
Като цяло трябва да избягвате провокиращо показване на ценности.
Не тръгвайте на трекинг турове сами и неподготвени, не подценявайте височинната болест!
Имайте предвид, че се очаква вие да платите сметката, ако поканите някого – въпреки че може да е било замислено като случайна среща да изпиете питие заедно.

Най-интересните места в Непал
Долината на Катманду
Едно от най-посещаваните и развити места в Непал е долината Катманду. Повече от 130 местни археологически обекта, някои от които датират от I век след Христа, привличат туристи от цял ​​свят. Има и няколко храмови комплекса, свещени за будистите и индусите.
Столицата Катманду
Катманду е най-големият град в Непал, неговата столица и културен център. Много храмове, тесни живописни улички, известни ступи, дворци и музеи - това не е пълен списък на атракциите на Катманду. А на север от Дворцовия площад има нов туристически център, където можете да нощувате, да хапнете или да получите достъп до интернет. Едно от основните места в Катманду е площад Дурбар. Входът се заплаща, но билетът е валиден през целия ден. Общо има около 50 археологически обекта, а центърът на площада е дворецът Хануман-Дока, от високата кула на който се открива красива гледка към града. За съжаление много местни забележителности бяха силно повредени от земетресението през 1934 г. През 19-ти век в централната част на Катманду са построени две 11-етажни кули Дарахара и Бхимзен, на които специални наблюдатели дежурят и подават сигнал, когато видят врага. След разрушаването на една от кулите през 1934 г. и двете имена преминават към оцелелата кула. От 2005 г. Дарахара е отворена за туристи, но земетресението през 2015 г. напълно унищожава тази структура.
Лумбини
Известно непалско селище, където според легендата е роден Буда. Lumbini е място за поклонение и популярна туристическа дестинация в Непал. Този комплекс се състои от множество манастири, храмове и ступи, сред които основно място заема храмът на Мая Деви, който е в непосредствена близост до колоната на цар Ашока.
Древният град Патан (Лилитпур)
Едно от най-древните селища, което сега почти се слива със столицата на Непал. Центърът на Патан е площадът на храма Дурбар, където има около 10 храма, в които се почитат различни божества. Можете също да посетите будисткия манастир, в който са коронясани владетелите на Непал, а в Патан можете да си купите сувенири за всеки вкус или просто да посетите зоопарка.
Град Бхактапур
Древният град, разположен на изток от Катманду, е ценен от непалските туристи заради автентичния си вид и многобройните архитектурни паметници. Най-посещаваните места в Бхактапур са храмът Кришна, Кралският дворец, площад Таумадхи Толе, камбаната и храмът на богинята Таледжу. Любителите на организирани екскурзии трябва да посетят Националния художествен музей в Бхактапур.
Град Покхара
Третият по големина град в Непал. Местното живописно езеро Фева и красивата гледка към Хималаите правят този град популярна туристическа дестинация. Много планински туристически маршрути започват от Покхара, а любителите на комфортната почивка очакват квартал Lakeside, където можете да намерите хотел, ресторант или клуб за всеки вкус и бюджет.
Планински връх Чомолунгма (Еверест)
Визитната картичка на Непал е най-високият земен връх, който много алпинисти от цял ​​свят се опитват да покорят. Най-доброто време за изкачване на връх Еверест е пролетта и есента, а приблизителното време за подготовка отнема около 2 месеца и е доста скъпо. За тези, които не са готови да отделят много време и пари, са отворени лагерите Base (надморска височина 5300 m) и Advanced Base (надморска височина 6400 m).
Планинска верига Канченджунга
На границата на Индия и Непал се намира планинската верига Канченджунга, която се състои от 5 върха. Опити за „превземане” на върха на Канченджунга се правят от 1905 г., но едва през 1955 г. участниците в британската експедиция успяват. Изкачването по тази планинска верига е доста трудно и опасно, така че само опитни алпинисти могат да го направят.
Национален парк Анапурна
През 1986 г. Националният парк Анапурна е създаден за защита на планината със същото име. Основната цел на посещението на тези места е планинските изкачвания. В парка има няколко туристически пътеки, най-дългата от които се нарича пътека Анапурна. Също така в парка има свещени места на индусите и будистите, а изкачването на един от планинските върхове е забранено по религиозни причини.
Национален парк Читван
На 200 км от столицата се намира Националният парк Royal Chitwan, образуван в любимите ловни полета на непалските царе. От 1973 г. Читван е защитен от държавата и тук могат да се наблюдават диви животни в естественото им местообитание. В този национален парк туристите могат да отседнат в малки къщички, а екскурзии из територията се правят с джипове или слонове.
Национален парк Сагармата
От 1976 г. над 1000 km² от Хималаите е част от защитената зона на националния парк Sagarmatha. Известният връх Еверест се намира в границите на този парк. Има и няколко села, в които живеят хората от шерпите, които предоставят услугите на водачи и водачи за желаещите да завладеят Еверест. В Сагармата има няколко будистки манастира, най-известният от които е Тиангбоче.
Храмовият център Суаямбхунат
Един от най-почитаните будистки центрове се намира в едноименното село в покрайнините на столицата на Непал. 365 стъпала водят до хълма, на който е разположена централната будистка ступа Суамбунатха. Самата ступа е заобиколена от парк, а наблизо има няколко тибетски манастира. В околностите на хълма има и много маймуни.
Храмът Пашупатинат
Големият индуски комплекс Пашупатинат, разположен в източната част на Катманду, е изключително популярен сред туристите и много местни жители го посещават ежедневно. Тук се събират скитащи йоги, а отшелници живеят в пещери. Погребални церемонии се провеждат в голям двор на храма на западния бряг на реката, обикновено наблюдаван от туристи от източния бряг.
Манастир Копан
Будисткият манастир е основан през 1969 г., разположен в покрайнините на Катманду. Копан е отворен за всички. Това място е известно по целия свят със своите курсове по медитация. Те се преподават от опитни майстори на Lamrim средно веднъж на всеки няколко месеца. Тук можете също да получите индивидуални съвети от игумена на манастира.
Храмов център Боднат
Един от основните центрове на будизма в Непал е храмовият комплекс Боднат. В центъра на комплекса има голяма ступа под формата на пространствена мандала, а около нея има множество манастири от различни посоки и училища.Също така на територията на Боднат има магазини, сувенирни магазини и дори ресторанти.
Храмът Кумари-Гар (Храмът на богинята Кумари)
Живото индуистко божество Кумари - въплъщение на богинята Таледжу - има собствен храм, построен през 18 век. Богинята, живееща в триетажния дворец Кумари Гар е малко момиченце от кастата Шакя, което отговаря на специални критерии. Непалците често могат да се видят под прозорците на храма, в очакване Кумари да ги погледне.
Езеро Фева
Необичайно живописното сладководно езеро Фева се разлива в долината близо до Покхара. При ясно време в чистите води на Фева може да се наблюдава отражението на върховете на планинската верига Анапурна. А в средата на езерото има остров, на който се намира храмът Бахари. За да посетите този религиозен паметник, трябва да предприемете разходка с лодка.

Знаете ли, че.....
В Непал има над 80 етнически групи и се говорят 123 езика. Въпреки това, там не се случват религиозни или етнически бунтове.
Непал е единствената държава, чиито флаг не е в правоъгълна форма? Той изобразява по-скоро две триъгълни форми, подредени една върху друга. В горния триъгълник е изобразена Луна, а в долния слънце. Дизайнът на флага е на повече от 2000 години.
Жителите на Непал не се поздравяват чрез ръкостискане. Събират длани пред челото си, навеждат се и казват "Namaste", което буквално означава "Поздравявам Бога в теб".
Непал е едно от малкото места на Земята, където можете да видите както бенгалския тигър, така и еднорог носорог.
В страната растат повече от 360 вида орхидеи
Ако видите мъже, които се разхождат ръка за ръка по средата на улицата, не се изненадвайте и не се учудвайте. Това не е признак на хомосексуалност, а символ на мъжкото сплотяване

Непал е една от най-мистичните страни в света, прочута с богатата си култура, етническо разнообразие и невероятна природа. В нея всичко е различно – култура, нрави, религия и природа, но същевременно с  магнетично излъчване. Високите върхове са символ на човешкия стремеж да покори дивата природа. Богата на много природни и културни забележителности страна, на големи контрасти, мъдреци и на усмихнати хора, тя е привлекателна за всеки пътешественик.
 
 

 
Абонирайте се за нашите специални предложения