deltatours.bg

Почивки Тунис

Тунис - Полезна информация

Почивки в Тунис
Тунис – Екзотика и морска романтика с френски привкус

Тунис е наистина една великолепна страна, съчетание между романтични пейзажи, интересна история, богата култура, приключенски дух и един наистина прекрасен климат. Страната  има прекрасни плажове и безкрайно чистото море. Толкова чисто, че всяка песъчинка се вижда на дъното. Няма нищо по-естествено от гледката на група дечица, гонещи пасажите от дребни рибки, които плуват във водата. Сутрин морето е спокойно като езеро. Пясъкът е толкова мек, че човек има усещането, че стъпва в пудра захар. Тук няма да се чудите къде да постелите кърпата си, защото място има за всеки. Ще ви се припие кафе. „Веднага"- казва барманът. Няма значение, че ще бъде приготвено след  двадесет минути. Но ще ви го донесе лично, до чадъра и ще се обиди, ако му поискате пластмасова чаша. Ако ви омръзне на плажа, можете да отидете на басейна.
 
Тунис е най-малката от страните, които традиционно се обозначават под наименованието Магреб (“магреб” на арабски език означава мястото, където залязва слънцето). Това име е дадено на арабските държави в Северна Африка, разположени на запад от Арабския полуостров. В региона на Магреб се включват Тунис, Либия, Алжир, Мароко и Мавритания.
Страната има площ 163.6 хил. кв. км. Граничи (в км) с Либия - 480, Алжир - 1 140 и Средиземно море - 1 250. Релефът е равнинно-хълмист, като 1/3 от територията е заета от Атласките планини с най-висока точка 1 544 м (вр. Шамби) и междупланинските плата - Северен и Висок Тел. Южните части на страната са пясъчна пустиня.
Климат - главно субтропичен и пустинен. Средни месечни температури - януари 10 градуса Сº, юли 26 - 32 градуса Сº. Максимални валежи - в Северен Тел, северните и централните части на Тунис - от 400 до 600 мм, а на юг - от 100 до 200 мм. Главна река - Меджерда. Средиземноморска растителност - корков дъб, трева алфа.
 
Климат: Тунис се намира на границата между субтропичния и тропичния климатичен пояс. Средиземноморската част  има дълго и горещо лято, а зимата е кратка, мека и влажна. От април до ноември времето е топло, дори горещо. Максимумът на температурите е през юли и август – около 32 – 33°C. Разбира се, температури над 40°C са нещо обичайно, макар и да не са ежедневие. Зимата е много мека, а най-студен е януари. Тогава термометрите показват средно около 15°C. В слънчеви и ясни дни обаче, дори и през януари лесно може да стане 20 – 25°C. И все пак не забравяйте, че тогава е зима. Дори и да пътувате в разгара на лятото ще направите добре ако си вземете връхна дреха за всеки случай, защото тук се усеща влиянието на пустинята Сахара, а както е известно пустинните нощи са доста хладни.
 
Население - 9 680 хил. жит. Гъстота - 59.2 жит. на кв.км. Естествен прираст 22. Средна продължителност на живота - мъже - 68 г., жени - 71 г.
Етнически състав - туниски араби - 97.4 %, други араби - 0.5 %, бербери - 1.2 %, европейци - 0.4 %, други - 0.5 %.
 
Официален език - арабски, говорими - туниски диалект на арабския и френки.
Конфесионален състав - мюсюлмани - 99.2 % (от тях сунити - 98.5 %, ибадити - 1.5 %), християни - 0.5 %, юдаисти - 0.3 %. Градско население - 59 %. Номади и полуномади са 6 %. Официалните езици в Тунис са арабски и френски. Предвид многото туристи от цял свят на много места се говори и английски, и почти навсякъде говорят и руски. В този смисъл за българските туристи няма проблем относно говоренето.
 
Столица - Тунис (1.8 млн. ж.). По-големи градове - Сфакс (600 хил. ж.), Бизерта (130 хил. ж.), Сус (100 хил. ж.), Кайруан, Габес, Монастир и др.
 
Главни исторически събития и дати - 1200 г. пр. Хр. - на територията на Тунис са изградени колонии на финикийци и гърци; VII в. Пр. Хр. - Картаген - борба с Рим; 146 г. пр. Хр. - Рим разрушава Картагенската държава; 439 г. - Тунис е завладян от вандалите; 534 г. - Тунис влиза в състава на Византия; 698 г. - арабско нашествие и разпространение на исляма; 800 г. - държава на Аглабидите; 1535 г. - Испания завладява Тунис; 1574 г. - Тунис влиза в състава на Османската империя; 1705 г. - образуване на самостоятелна туниска държава (династията на Хюсеинидите); 1881 г. - Франция окупира Тунис; 1942-1943 г. - итало-немска окупация; 20 март 1956 г. - Тунис получава независимост; 1957 г. - провъзгласена Туниската република.
 
Парична единица - туниски динар (TD) = 1000 милима Валута: Местната парична единица е тунизийски динар. 1ТД = 1,35 щатски долара. Пари могат да се обменят във всеки хотел, а също и във всяко чейндж бюро или банка. Няма разлика в курсовете, така, че не е нужно да се търси бюро с по-добър курс. При всяка обмяна е добре да се вземе касовата разписка, в случай, че при напускане на Тунис останат непохарчени динари,  на летище могат да се обменят в долари или евро. Навсякъде по базарите се пазарува в динари. Разбира се, може да се плати и в долари или евро, но тогава вече има вероятност да ви сметнат в много неизгоден курс. Между другото със закон е забранено да се плаща в ресторант, магазин или дори и по базарите в долари или евро. Това може да доведе до големи неприятности както за магазина/ресторанта/търговеца, така и за купувача. Въпреки това се прави. Тунизийските динари са както книжни, така и метални. Книжните са от 5, 10, 20 и 30 динара. Металните са от 1/2, 1, 5 динара. Т.нар. "стотинки" се наричат милимс. Има монети от 100, 50, 20, 10 и 5 милимса. Нещо, което обърква понякога туристите, сметката може да е 6200 динара. Това означава 6 динара и 200 милимса.
 
Стопанство - аграрно-индустриално. Добив на нефт - 3.9 млн. т. фосфати - 7.1 млн. т. желязна руда, цинк и др. Развито нефтопреработване, черна и цветна металургия, химическа, циментова, хранителна и шивашка промишленост. В селското стопанство са заети 40 % от активното население. Основните селскостопански култури са пшеница, ечемик, сорго, овес, царевица, картофи. Изнасят се маслини (1-во място в Африка), цитруси, грозде, тютюн, фурми. Отглежда се едър рогат добитък, овце, кози, камили и др.
 
Транспорт - над 2 хил. км, ж.п. линии и 33 хил. км шосета.
 
Пазаруване - Местата за пазаруване - разбира се базарите и т.нар.Медина (такава има в Сус и Тунис). Това са огромни пазари, в които се продават всевъзможни сувенири, качествени и некачествени. Основен момент в пазаруването е пазарeнето. Задължително първо ви казват някаква висока цена, която може да се смъкне драстично. Например от 20 динара може да стигнете до 3-4 динара.  Дори само да погледнете към някоя сергия и започват да ви предлагат, да се пазарят, да ви вкарват в магазинчето да ви покажат още и още. Като съвет - пазарете се до дупка. Още повече, че често на пазара от цялото пазарене може да се окаже, че сте купили нещо на цена по-висока от официален магазин за сувенири, в който са обявени цените предварително. В този смисъл преди да пазарувате сувенири, проверете първо цените в магазините.  Пазаруването е цяла игра. Особено за жените.  За тях то е придружено с ухажване, комплимент. Ако жената се държи по-свободно,  то почти неизбежно е да се пробват и да се "отъркат" в нея. Или уж случайно да се плъзне ръка по тялото й. Едва ли не е естествено да я поканят на кафе, да я питат в кой хотел е. Същевременно в момента, в който категорично се заяви отказ, те не преминават границата. А вълшебната дума е "полиция", в случай, че нещата загрубеят. Ако жената е с мъж обаче това не се случва, тогава се стига само до пазаренето за цената.
 
 
Визи - Българските граждани, с валиден паспорт минимум 6 месеца, не се нуждаят от визи за посещения в Република Тунис за период до 90 дни, както и при транзитно преминаване през страната. При затруднения може да се обърнете към българското посолство в Тунис.
TUNISIE, 1082 TUNIS
AMBASSADE DE LA REPUBLIQUE DE BULGARIE
5, Rue Ryhane, Cite Mahrajene, 1082 TUNIS"
P. O. Box 6
Tel.: (00216 71) 800 980, 798 962, 796 182, 782 916
Fax.: (00216 71) 791 667
 
Митнически изисквания - При влизане в Тунис се разрешава внос на лични вещи - фотоапарати, видеокамери, велосипеди, персонални компютри, GSM и др., които са единствено за лично ползване, по време на престоя в страната, и задължително трябва да бъдат изнесени при напускането на страната. При напускане на Тунис чужденците, посетили страната с цел туризъм или краткосрочно посещение, имат право да изнесат в брой валута в размер до 1000 тунизийски динари. Всяка сума, надвишаваща определената, трябва да бъде декларирана още при влизането в страната. Забранен е износът на произведения на изкуството и антики.
 
Страната и хората - В Тунис за европейците е най-лесно да привикнат към арабския свят. Столицата на страната, Тунис, е силно европеизирана, а по крайбрежието идват много туристи, въпреки, че животът там е пропит от духа на исляма. Като социално устройство Тунис е много съвременна държава. Безплатно образование, като разбира се има и частни лицеи и университети. Здравеопазването е също като у нас - има държавно и частно, като разликата в цените е доста голяма. Политика на кредитиране също като у нас: бързи кредити, дългосрочни и бизнес кредити.  Всички се стремят към държавна служба именно заради всички осигуровки, които получават.  От гледна точка на сигурност Тунис е една много спокойна държава. Там почти няма кражби и насилие. Почти навсякъде има непрекъснато полицаи или т.нар.цивилна охрана. Това важи дори за хотелите, които имат денонощна охрана. Флага на Тунис е червено знаме в средата с бял кръг, в който има 5 звезди и полумесец. Звездите са 5-те правила от Корана. Такива флагове има пред много от хотелите и всички държавни учреждения.Нещо, което може да се види и на монетите от 1 динар - разликата в летоброенето при мохамеданите. Ако официално света е в 21 век, то за мюсюлманите е 16 век. Тунис е страна на контрасти и дълбоки впечатления, на невероятни емоции и силни усещания. В началото може да сте шокирани, да съжалявате, да имате чувството, че не сте попаднали, където трябва. Може да ви е неприятно, топло, мръсно, чуждо. Тук изобилието и нищетата вървят ръка за ръка. Хората са бедни, но винаги са дружелюбни и лъчезарни. Всичко ви се струва необичайно - храната, миризмата, хората, нравите. Но е истинско, първично и неподправено
 
Сувенири Като една наистина силно развита туристическа страна в Тунис се предлагат всевъзможни сувенири, които могат да се купят от множеството павилиони, -Медините, базарите, магазинчетата в самите хотели. От такова голямо разнообразие човек може съвсем да се обърка какво да вземе, кое е типично тунизийско: Пустинна роза - това са естествени образувания от вкаменен пясък, които наподобяват формите на рози. Изключително красиви, без да са много скъпи. В градовете и курортите цените варират от 2 динара за 5 рози до 5-10 динара за голяма такава. Много по-изгодно излизат ако се купят от пустияната, за онези, които ще отидат там на екскурзия. Метални чинии, които се правят на място по базарите, обикновено с мотив от пустинята. Керамични чинии с красиви мотиви. Изделия от камилска кожа  -Всевъзможни кожени изделия от камилска кожа (чанти, чехли, фигурки). Красиви бижута от сребро или злато (цените са почти като в България).
Шеш - типичния берберски шал, който се увива около главата.Шиша - наргилета, които могат да бъдат чисто сувенирни, а също и такива, които се ползват. Големите са от порядъка на 30-40 динара. И на последно в списъка, но може би трябва да бъде на първо място - килими. В Керуан е фабриката за килими, откъдето можете да си купите великолепни такива. Керуан е столицата на килимите изобщо за арабския свят. Цените варират в зависимост от качеството, материала, големината. Можете да платите както в брой, така и с кредитна карта. За най-скъпите дават възможност за плащане през кредитна карта на 3 пъти,  като ако килима е голям ви го доставят в хотела, независимо в кой от курортите се намирате. Друг е въпроса как бихте го транспортирали до България, но килимите са наистина красиви.
 
Национална кухня: Напитики Като цяло отново различен от останалите арабски държави, в Тунис няма проблем с  алкохола. Има специализирани магазини за алкохол и цигари. В супермаркетите се продава само безалкохолна бира, която е отвратителна на вкус. Бирата, която се предлага навсякъде и е наистина хубава е Celtia - от 2 до 3 динара в зависимост от мястото, където я пиете. Тунис е известен със своите хубави вина. Едно от най-хубавите червени вина е "Vieux Magon". Тибарин е напитка от рода на ликьорите, но с алкохолно съдържание 43 градуса.Водата е в цени от 1 динар за бутилка литър и половина до 2 динара. Ясно е, че там се пие само вода от бутилки, не и от чешмите. Безалкохолните напитки ценово зависят от това дали са вносни или местни. Има кока-кола и фанта, които се бутилитат там, те са по-евтини от вносните такива. Това важи и за соковете и сладоледите. Тунизийският алкохол е по- добър в качеството на алкохола в хотели в Турция или Египет. Разнообразието от ястия на шведските маси от системата All Inclusive е повече, отколкото в гореспоменатите страни-конкуренти.
Храна. В хотелите има разнообразна храна, за всеки вкус. Типичните местни храни обаче са: специфично ястие от грис и сос със или без месо; разбира се, арабския хляб; всевъзможни рибни ястия. В рибен ресторант без голямо разточителство, вечеря за двама с бутилка вино излиза около 15 динара на човек. Тунис изобилства с много и различни плодове. От Тунис можете да си купите пресни фурми. А тези, които ще се възползват от екскурзията в Сахара ще имат възможността да опитат и палмов сок. Зехтина, които се провежда в Тунис е с добро качество. В страната  има огромни площи насадени с маслини, съответно ясно е, че правят чудесен зехтин. При купуване обаче винаги се консултирайте за качеството и по-точно преработката, от която зависи качеството.Подобно на повечето средиземноморски ястия, основните съставки на тунизийската кухня са: зехтин, домати, морски дарове и риба, подправки за месо и аромати. Сред всички средиземноморски ястия, тунизийските се считат за най-люти. Вкусът в повечето ястия се дава от националния тунизийски сос "Harissa", който се произвежда от чили, кимион, чесън, кориандър, доматено пюре и зехтин. Хариса в Тунис - повече от сос, това е важна част от културата на народа. Съществува  убеждението, че за щастието на брака може да бъде съдено от количеството хариса, което съпругата добавя към храната на съпруга си. Ако Хариса започва да се слага пестеливо, означава, че любовта отминава. Хариса,  е и един от най-интересните и колоритни подаръци, които туристите могат да донесат от Тунис. Тунизийците активно използват лют червен пипер в чиста форма. Други интересни подправки, популярни в тунизийската кухня: жасмин, розова вода, здравец, оранжева вода, магданоз, кориандър, мента, босилек, розмарин, риган, дафинов лист, мащерка. Друга отличителна черта на тунизийската кухня е изобилието от риба и морски дарове. Основната риба в тунизийската кухня, разбира се, е рибата тон. Тонът се пържи, използва се в салати, и като плънка или за тунизийско фрикасе.
 
Забележителности: Тунис разполага с прекрасни курорти. Хамамет, Монастир и Джерба не се нуждаят от реклама. В Джерба се усеща контактът между пустинята и Средиземно море и това прави атмосферата много екзотична. Пясъкът на плажа е светъл бежов, а растителността е оскъдна. Тук ще видите основно финикови палми и жълто бежова суха земя. В подобна атмосфера разходката с камила покрай брега си е направо задължителна. Джерба се намира на около час път от границата с Либия и това е най-горещият и слънчев морски курорт на Тунис. Монастир е по-популярен и доста по-претрупан с туристи. За сметка на това има повече зеленина и тревни площи, които се поливат редовно за да запазят свежестта си.
Природата в Тунис само по себе си е забележителност.  Северната част на страната е заета от последните склонове на Атласките планини, които постепенно се спускат към Средиземно море. Южната част има много по-малка надморска височина. Някои области дори са заети от депресии, които са разположени под морското равнище. Тези депресии се намират основно в централните части на Тунис и са запълнени от солени езера. Тук се намира и най-голямото солено езеро в цяла Северна Африка – Шот ал Джарид. В южните части на Тунис ще можете да се насладите на красотата на пустинята Сахара.  Пясъчните дюни първоначално се разнообразяват тук-там от някой друг оазис, заобиколен от финикови палми, но постепенно пейзажът става все по-див и остава единствено пясъкът.
Езерото Ичкеул – намира се в местността на нос Рас ал Абиад. То е обявено за национален парк, тъй като е от изключителна важност за мигриращите от Европа през зимния сезон птици. В местността на езерото зимуват стотици видове. Освен езерото, националният парк включва и околните блатисти местности. Околността е под закрилата на ЮНЕСКО, тъй като е обявена за биосферен резерват.  На 17 – 18 километра от езерото ще видите нос Рас ал Абиад – това е най-северната точка на Тунис и на континента Африка. На север от тук е Европа.
Руините на Картаген са един от най-значимите исторически паметници по Средиземноморието. Останките от този велик град са разположени до самия бряг на Средиземно море в столицата Тунис. Колони, амфитеатри, дебели каменни зидове – всичко това ще ви върне хилядолетия назад. Освен останките от това древно наследство, от тук се разкрива и прекрасна гледка към града.
Соленото езеро Шот ал Джарид е едно от най-впечатляващите места в Тунис. Намира се в централните части на страната. Водите му на места при подходящата светлина изглеждат странно розови, а там където видата се е изпарила, върху жълтия пясък са останали бели солни следи. Чувството тук е все едно сте попаднали насред Долината на смъртта. На където се обърнете се вижда жълта и изпепелена от слънцето земя. Само към хоризонта се виждат по-значителни релефни форми. Тук-там има някоя изоставена лодка, която просто е засъхнала насред пясъка.
Национален парк Сиди Тоуи е едно от местата в света, които в резултат от активно земеделие били превърнати в пустиня. Местната растителност била почти напълно унищожена. След обявяване на мястото за национален парк местната природа започва да се възстановява учудващо бързо. Мястото е емблематично с това, че то е едно от многото такива области в света, където човешката дейност е довела до унищожение.
Колизеумът в Ел Джем поразително напомня на колизеума в Рим. Тази структура е изключително добре запазена и днес хилядолетия след своето построяване, тя още смайва със своята красота и изящество.
 Сабу Бу Саид е едно от местата, които ще ви станат любими в Тунис. Контрастът между белите, варосани къщи и сините декоративни елементи заедно с ярколилавите бугенвилии, които цъфтят като луди, създава невероятната атмосфера. Забрана от началото на миналия век е опазила оригиналната архитектура и до днес.
Матмата е друго известно тунизийско село, част от чиито жители все още живеят в подземни домове, вкопани в скалите. Матмата е родното място на Люк Скайуокър от поредицата „Междузведни войни“, което му докарва световна известност. Някои от къщите са пригодени за хотели и може да се отсяда в тях.
Дуга -Римляните са оставили много от своите строежи по тези земи, а Дуга е най-добре запазеното малко римско селище в цяла Африка. Тук ще видите още чудесна запазена древноримска архитектура.
Кайруан е ислямската столица на Тунис, където основната забележителност е внушителната Голяма джамия, построена преди повече от 1300 години. Тя е четвъртото по святост място за мюсюлманите в света, а за издигането й са използвани колони от по-ранни римски строежи.

Интересни факти:
  • Границата на Тунис и Либия е установена окончателно едва през 1982 г. Присъдата, издадена от Международния съд в Хага, слага край на продължителния конфликт между двете съседни държави.
  • Кайруан е един от свещените за мюсюлманите градове – четвърти по значение. Тук се намира голямата и известна джамия “Сиди Укба”.
  • Тунис е родина на племената на пустинните бербери, които по-късно се смесват с арабите. Днес тук живеят малко чисти берберски племена.
  • Заради пренаселването на страната правителството на Тунис провежда разгърната кампания за семейно планиране.
  • В началото на XX век провинциалният град Ал-Хамамат на североизточния бряг на Тунис е извор на вдъхновение за много хора на изкуството.
  • Сцените на Татуин във филма „Междузвездни войни“ са заснети в Тунис, където съществува място, което се нарича“Tatakuin“.
  • Една от най-популярните марки на газирана вода в Тунис е вода „Boga“.
 
Тунис със сигурност не е сред най-изисканите и скъпи туристически дестинации в света, но ако сте отворени за нови преживявания може да ви даде наистина много и като природна красота и като културно богатство. Хубавото е  да опиташ от вкуса на Ориента, да се докоснеш до свят, толкова различен от света, който познаваш и същевременно да останеш възхитен от истинското и неподправено усещане, че си бил там - един от многото, омагьосани от синьо-бялата магия на страната, от природата, морето и прекрасните плажове, от атмосферата на нощния живот и усмихнатите хора.
 

 
Абонирайте се за нашите специални предложения