deltatours.bg

Почивки Кипър

Кипър - Полезна информация

Почивки в Кипър
Кипър -Островът на Афродита, на хубавото вино и на романтичната природа

Кипър е третият по големина остров в Средиземно море (след Сицилия и Сардиния). Намира се изцяло в Азия, в източната част на Средиземно море и се явява своеобразна връзка между Изтока и Запада. Малката островна държава е с почти безгранична разнообразност. Каквото и да търсите, ще го намерите в Кипър. От спиращата дъха красота на планината Троодос до красивите плажове ,опасващи зашеметяващата брегова ивица.Oт атракциите на селските райони до неизброимите места с историческо и археологическо значение. Кипър е остров , който си струва да посетите.

География и природа: Кипър е с площ от 9251 квадратни километра и крайбрежие 648 км Столицата на Никозия се намира в централната част на острова. Това е отделен район, с кипърски гърци, контролиращи южната част на града (Никозия) и кипърски турци, които контролират северната част на града (Лефкоша). Остров Кипър е разделен на три части – Република Кипър (член на ЕС), Севернокипърска турска република (която няма официално международно признание извън Турция) и британските военни бази Акротири и Декелия. Природата е съчетание от планини и равнини. Има две основни планински вериги – Пентадактилос в северната и Троодос в централната и югоизточната част на острова. Между тях се простира плодородната равнина Месаория.  Десет процента от територията е използвана за пасища. В миналото островът е бил покрит с гори, но днес те са изсечени и на тяхно място има Маквиси /гъсти високи храсти/ и твърди иглолистни гори. Климатът е субтропичен и средиземноморски, с мека зима и сухо, горещо лято. През лятото няма дъжд, а през зимата падат оскъдни валежи. Смята се, че Кипър и Канарските острови са местата с най-добрия климат на света.

Малко История: В Кипър са открити находки от неолита (7000-3800 г. преди Христа). Едни от първите заселници на острова са микенците и финикийците(1050-600 г. преди Христа), а по-късно там се заселват и асирийците, египтяните и персите(700-475 г. преди Христа). Последни там се установяват гърците. През Средновековието там се утвърждават кръстоносците, които завземат острова на 1 юни 1191. Офанзивата е водена от Ричард Лъвското сърце. През 1271 Кипър е подложен на атака от мамелюците, но те са спрени при Лимасол. По това време владетел на Кипърското кралство е Хюго III, който наследява на трона Хюго II. На 1 октомври 1960 г. Кипър получава независимост от Великобритания. Първият президент на републиката е архиепископът Макариос III (1913-1977), който обединява църковната и светската власт. През 1963-1964 г. настъпват размирици, организирани от гръцки националисти. През 1964 г. в страната са разположени базите на умиротворителните войски на ООН, чиято мисия продължава до днес. На 20 юли 1974 г. турските войски предприемат десант, след прогръцкия преврат, организиран от режима на полковниците с цел присъединяване към Гърция и така стъпват на северното крайбрежие на острова. Те завземат около една трета от острова и окупират северната му част. През 1983 г. в окупираната от турците част на острова предводителят на турските кипърци Рауф Денкташ основава Севернокипърска турска република. До 1960 година островът е колония на Великобритания, след което получава независимост. Все още на острова се намират две действащи военни бази под юрисдикцията на Обединеното кралство. През 1974 година след кратък период на насилие между гърци и турци, близо една трета от острова е окупирана от турски войски по силата на Гаранционния договор от 1960 г. Хиляди кипърски гърци са принудени да избягат за една нощ от домовете си на юг, губят цялото си имущество и никога повече не се завръщат в домовете си. Създадена е Севернокипърската турска република. Окупираните територии са разделени чрез „зелена линия“, дълга 180 километра и охранявана от войски на Организацията на обединените нации. Кипър е населен още от зората на човешката цивилизация. Владян е от Рим, древна Гърция, Египет, Османската империя, Венеция в различните периоди от своята история. Влиянието на тези култури може да се наблюдава върху намерените артефакти и произведения на изкуството. Островът е изключително богат на исторически забележителности — замъкът на Пафос, разкопките на комплекс от древни вили, Гробниците на Кралете, християнски базилики, древни езически храмове, укрепления и неолитни поселища.

Митове и легенди: Кипър е не само красива природа, слънце, въздух и море, но и много история, обхващаща цели 9 хилядолетия. В този дълъг период островът е преживял много - тук са се родили не един и два мита, вихрили са се любовни истории между египтяни и римляни, земята е била тъпкана от отоманските нашественици, помни венецианските набези от 1571 г. и годините под британската корона.Кипър е известен като романтично кътче безспорно заради родното място на легендарната гръцка богиня на любовта Афродита. Създадена от морската пяна по крайбрежието на Пафос (близо до Лимасол), Афродита, която е известна като Венера за римляните, се появила на брега на огромна мида, която излязла от морските води точно до скалите на Petra tou Romiou в Кипър. Кипър е и мястото, където се заражда една от най-великите любовни истории на всички времена, приказката на Антоний и Клеопатра. След противоречивата им сватба, Антоний бил толкова влюбен в прекрасната египетска кралица и толкова отчаян как да й покаже нестихващата си любов, че легендата разказва, че й подарил Кипър, островът, който отразява неземната й красота.

Релия: Християнството е доминиращата религия в Кипър и около 78% от населението на страната се самоопределя като християни. В християнството най-популярната деноминация е православното християнство, като по-голямата част от кипърските християни са последователи на автокефалната гръцка православна църква. Друга християнска деноминация, която е популярна в Кипър, е римокатолическата църква, чиито последователи съставляват около 2, 9% от населението на страната. Други важни религиозни вярвания в Кипър са протестантското християнство, исляма и арменската църква. Православното християнство е най-популярната религиозна вяра в Кипър и се практикува от около 89, 1% от населението на страната. Кипърската православна църква (известна още като Кипърската църква), основана от Варнава през 431 г., е най-древната църква в страната и е сред най-старите в света. Ислямът е втората по големина религия в Кипър. Той е въведен в Кипър през 16-ти век, след като островът е част от Османската империя през 1571 г. Въпреки това, арабите извършват спорадични атаки в крайбрежните райони на Кипър в продължение на много десетилетия преди османското завладяване на Кипър. Дори след падането на Османската империя в края на 19-ти век, мюсюлманите съставляват значителна част от населението на страната и в момента са 18% от населението на Кипър. Населението  беше увеличено, след като турското нашествие в Кипър през 1974 г. доведе до заселване на сунитски мюсюлмани от Турция. В страната има няколко важни мюсюлмански обекта, включително джамията Хала Султан Теке, построена през 18-ти век.

Транспорт:  На острова има две летища. Най-голямото – Ларнака, е на 5 км. от нея и на 50 км от столицата Никозия. Летище Пафос е на 15 км. от градчето със същото име.
В Кипър има много различни автобусни маршрути, но не и влакове. Има и автобусна връзка между Летище Ларнака и всички главни градове. Всеки град си има собствена автобусна компания. Такситата в Кипър имат интересна система, при която може да се возите в колата с други пътници. Те осигуряват връзка между всички големи градове от 06:00 до 18:00 през седмицата и от 06:00 и 17:00 в неделя.
Коли под наем може да наемете от местните фирми в Кипър на изгодни цени. Една от добрите фирми Stevans, която предлага различни модели. Може да се направи резервация онлайн, като се получава потвърждение на имейл. Зареденото гориво се плаща отделно и колата идва с пълен резервоар. Важно е да знаете, че Кипър е с обратно движение, а колите са с десен волан! Дори за най-опитните шофьори това е объркващо, особено през първите 2-3 дни.

Страната и хората: Ако говорим за това колко хора живеят в Кипър, населението на острова надхвърля 1 200 000 хиляди души, от които една трета са турци. Също така, островът е избран от британците, които често се преместват тук след пенсиониране. Около 17 хиляди британци живеят на острова. Сред националностите, които  обитават Кипър, трябва да отбележим и арменците - около 4 хиляди души. Местните жители почти никога не бързат, животът е спокоен и премерен тук. Повече кипърци са много ангажирани със семейните традиции: всички празници и всеки уикенд те обикновено се събират да празнуват на обща маса. Повечето преселници идват на острова, за да се насладят на средиземноморска кухня и мекия климат, отлично обслужване и чистите плажове.  Военният конфликт от 1974 г. принуждава около 180 хиляди гърци да се преместят на юг и повече от 42 хиляди турци - да се преместят в северната част на Кипър. В резултат на това "преселване" по-голямата част от кипърските гърци обитаваг южните части на страната, а кипърските турци – северните. Въпреки последните години на затишие, проблемът между двете общности все още е достатъчно остър. Само администрацията на ООН е в състояние да осигури мирно съжителство на двете етнически групи. Така наречената "зелена линия" е кърваща рана върху тялото  на Кипър.  Двете части на страната - Органите на Република Кипър и ръководството на турската република не признават суверинитета един към друг. Ако изключим буферната зона под юрисдикцията на ООН (3,7% от територията), има действително разделяне на острова между трите държави. Обединеното кралство заема 2,7% от островната зона (военни бази в градовете Декелия и Акротири), 36% от територията контролира така наречената турска република Северен Кипър (призната международно само от Турция и Абхазия) и само 57,6% от земята заемат първоначалните домакини -кипърските гърци. Буферна зона на ООН в Кипър е демилитаризирана зона, патрулирана от Поддържащи сили на ООН в Кипър (UNFICYP), създадена през 1964 г. и удължена през 1974 г. след прекратяването на огъня на 16 август 1974 г., след турското нашествие. Зоната, известна още като Зелена линия се простира на 180 километра  от Паралимни на изток до Като Пиргос на запад, където заобикаля отделен участък Кокина. Разделителната линия се нарича още Линия Атила, кръстена на турското кодово име на военната намеса от 1974 г .-  Операция Атила. Зоната пресича центъра на Никозия, разделяща града на южни и северни участъци. Заради това, 31 години след падането на Берлинската стена, Никозия остава последната разделена столица в Европа. Около 10 000 души живеят в няколко села и работят във ферми, разположени в зоната; село Пила е известно с това, че е едно от малкото останали села в Кипър, където кипърските гърци и турци все още живеят рамо до рамо.

Национална кухня: Кипърската кухня е една от най-щедрите в цялото Средиземноморие. Храната в Кипър е истински ритуал, порциите са големи и много вкусни. Ястията са повлияни от различни култури, всички те имат свои специфични наименования. Мезе – това са двадесетина различни вида хапки, поднесени със сосове, любимо ястие на местните жители. Тахини е паста от сусам и лимон, а дзадзики– смес от йогурт, ситно нарязани краставички, чесън и мента. Хумусът е взет от арабската кухня – това е вкусно пюре, което съчетава вкус на грах, нахут, тахан, зехтин и магданоз. Луканика са малки саламчета със семена от кориандър, а шефталия – кюфтета с подправки на скара. Долмадес приличат на българските лозови сърмички. Свинското с кориандър е известно като афелия. Клефтико се счита за основното месо в Кипър. Това е агнешко месо, което се пече в специална фурна на слаб огън за 5-6 часа. Заедно с месото се пекат боб или картофи. Неизбежно са Средиземноморието са и вкусните морски дарове и риби, уловени от местните рибари в крайбрежните води. Сиренето е основна съставка на кипърската кухня. Нарича се „фета“ - меко сирене, приготвено от овче мляко. Допуска се смес от овче и козе мляко. Сиренето узрява за около два месеца в собствената си саламура. Фетата се сервира с гръцка салата, яде се самостоятелно, нарязана на зехтин и риган. Известното кипърско сирене Халуми се прави от козе мляко и често се среща в менюто. То е много добро на скара, въпреки че се консумира в обичайната си форма, използва се в салати и гарнитури за месни и рибни ястия. Производството на Халуми е защитено от закона, така че може да се произвежда само в Кипър като марка. Сладкишите и десертите в Кипър са силно повлияни от Ориента. Тук обичат халва, ядки в мед, баклава и различни сладки десерти. Отличните местни захаросани плодове се приготвят от зелени орехи, кори от диня или пъпеш и портокалови кори. Сервират се в собствен сироп и се ядат с вилица и нож. Любителите могат да опитат "Ризогалокоето е сладка оризова каша, с добавена канела и приятен оригинален вкус.
Кипър е особено известен със своите  висококачествени вина. "Commandaria " е най-известното кипърско вино. Това е кехлибарено златно, обогатено сладко десертно вино,  считано за едно от най-старите в света. Пие се още през 1191 век пр. Н. Е., А след това през Средновековието, по традиционната рецепта, рицарите хоспиталиери започват да го произвеждат, благодарение на което виното става известно в цяла Европа. Сред популярните имена трябва да се отбележи бялото вино Bellapais, кръстено на известния манастир. Деликатното полусладко бяло вино "Афродита" е търсено от дамите. Много популярно и вкусно бяло сухо вино "Thisby", което има свеж вкус на ябълки и грейпфрут.Умерено охладено, се консумира добре с птици, риба, салати. Сред червените вина определено трябва да опитате Othello - сухо вино с богат аромат на плодове и мек, интензивен вкус. Идеално с ястия от червено месо и гювечи. В Кипър има какво да се направи за любителите на спиртните напитки, които определено трябва да опитат Zivania. Кипърците наричат ​​изцеденото грозде „зивана“ - оттук и името на напитката. Местните смятат тази напитка за „кипърско уиски“. Силата му може да бъде от 45 до 49 градуса. Най-добрата "Zivania" рядко се намира в магазините, ще трябва да отидете в планината Троодос, до магазина в манастира Kykkos, който има лиценз за производство на напитката. Тук можете дори да си купите рядка червена „Зивания“, която монасите правят с настойка от мед и билки.

Градове и райони:
Град Ларнака е богат на исторически забележитeлности - построената църква в чест на апостол Лазар, покровител на Ларнака, която е съхранена и до днес; византийската църква - “Построената от Ангели”; джамията Хала Султан, построена върху паднал метеорит и считана за трета по-важност след Мека и Медина. Ларнака е самоописаната стара душа на Кипър, тъй като това е най-дълго постоянно обитаван регион. Посетителите ще могат да се разхождат по украсената с палми алея на Фойникудес, разделяща плажа от заведения за хранене и магазини, която минава през стари квартали и рибни таверни. Известното Солено езеро е дом на мигриращи розови фламинго и прелетни птици през зимата, което го прави прекрасна гледка. Двете най-важни забележителности на града са християнската църква Агиос Лазарос и Мюсюлманската джамия от Хала Султан. Пътуващите също ще имат възможности за дегустация на вино, разходки, мини круизи, разходки по природни пътеки, гмуркане и, разбира се, наблюдаване на птици.
Агия Напа постоянно се класира сред най-добрите плажове в света. Посетителите ще намерят тук  дузина пясъчни плажове, много от които са спечелили статут на Син флаг за своите съоръжения и чистота. Ниси Бийч е 3 км плаж със златен пясък и е изключително популярен сред туристите, Санди Бей е защитен от вятъра и е чудесно място за плуване с малки деца, а Пантахоу е популярно пристанище за риболов. Много плажове предлагат множество водни спортове, включително ветроходство, уиндсърф, водни ски, парапланеризъм, гребане с лодка и джет ски. Предлагат се и риболовни и водолазни екскурзии, както и дневни екскурзии с лодка. Приключенците ще се насладят още на конна езда, пешеходен туризъм и джип сафари във вътрешността на острова. За последните 10 години Кипър е обявен за държавата с най-чисти води в Европа. Страната е наградена от Европейската агенция по околна среда заради 100% чистата вода. Плажовете Sunrise Beach, Makronissos beach и Blue Lagoon, са обявени за плажовете с най-кристалната вода на острова.
Какопетрия е селце,  разположено в северното подножие на планината Троодос, има прохладен климат и невероятни пейзажи, което го прави желана туристическа дестинация. Мястото изобилства от овощни дървета от всеки сорт, но е добре известено със своите ябълки. Открояват се зеленчуците - особено доматите и картофите – както и лозята за винопроизводство. В района има редица  забележителности, включително Старата Какопетрия, която е определена за древен паметник от Департамента по антики. Там са и гората Какопетрия и пътеката на Аталанти, воденицата Милос ти Гониас, Централният площад и Паметникът на героите. Пътуващите може също да искат да видят Музея на маслините или музея на Линос, посветен на виното, хпоизнодството на хляб и зехтин в Стария град.
Лимасол е една от най-популярните туристически дестинации в Кипър, както заради своите приказни плажове, така и заради културното си наследство. Lady's Mile Beach има мек бял пясък и плитка вода, идеален за семейства с малки деца. Губернаторският плаж е най-подходящ за гмуркачи и двойки, които искат да гледат изгрева или да се насладят на ястията в гръцка кипърска таверна. Курион Бийч е мястото за плуване и водни спортове. Местните забележителности включват археологически обект Аматус, замъка Колоси, древния град Курион, зоопарк в Лимасол, Стария град и замъка Лимасол и окръжният археологически музей Лимасол. Всяка есен градът е сомакин на Фестивала на виното.
Омодос се намира в района на селата, в които се произвежда вино близо до западния бряг на река Чапотами. Високи планински върхове заобикалят селото, най-високите от които са Кремъс от Лаона и Афамес. В тази област се отглеждат разнообразно количество овощни дървета и лози, включително слива, ябълка, праскова, круша и кайсия. Има и различни площи, които не са обработвани и представляват разнообразна колекция от естествена растителност, придаваща на пейзажа невероятна красота. В северната част на Омодос е останала част от първичната гора Пафос, един от най-атрактивните и разнообразни региони на острова.
Районът на Пафос има красива природа със спокойно пристанище; той е едновременно космополитен курортен град и исторически и културно богат район. Посетителите на тази част на Кипър могат да се насладят както на величественото Средиземно море, така и на огромните планини Троодос. Един ден могат да се занимават с гмуркане с шнорхел или гмуркане, а на следващия могат да се разхождат по различни планински екопътеки, докато наблюдават птици. Пафос също има масив от древни обекти за разглеждане, като Героскипу, Свещената градина и Пегея, живописен площад от византийски чудеса. Районът предлага и разнообразни развлекателни дейности като голф, дегустация на вино, плуване в басейни със солена вода и изследване на екзотични градини.
Полис е град в северозападната част на Кипър, на 30 минути от град Пафос. Това е идеалната дестинация за посетители, които искат автентично изживяване в спокойна среда. Районът е красиво съчетание от равнини, планини и море, предлагайки на гостите възможност да участват в различни дейности на открито сред природата, като колоездене, туризъм и конна езда. Живописното пристанище за риболов на Лаци е още една връхна точка, заобиколена от рибни таверни, както и съоръжения за морски спорт, което осигурява разходка с лодка нагоре до полуостров Акамас.

Забележителности: Топ 20 от най-известните места  на Кипър, ще ви помогнат да опознаете основните емблематични места на острова.
Манастир Киккос - най-известният манастир в Кипър - място, което не само многобройни туристи, но и поклонници са склонни да посещават. В тази църква се помещава чудотворната икона на Божията майка от самия апостол Лука. Има и друга безценна светиня - поясът на Пресвета Богородица, който лекува жените от безплодие.
Нос Греко - евствена област, която не е била обект на човешка намеса. Повече от 400 растителни вида, няколкостотин животни и прелетни птици могат да бъдат намерени в националния парк. Ловът в този район е строго забранен, благодарение на което е запазено естественото разнообразие.
Национален парк Акамас- Акамас е кипърска забележителност, която ще впечатли любителите на природата. Това са пейзажи с удивителна красота: огледално чиста вода, богати иглолистни гори, плажове с камъчета. В националния парк можете да се полюбувате на циклами, диви сливи, мирта, планинска лавандула и други редки растения.
Гробници на царете - Недалеч от град Пафос има стар некропол, където представители на местното благородство намериха последното си убежище. Въпреки името му, в гробницата няма погребения на владетели. Първите каменни гробници са създадени в началото на 4 век пр. Н. Е. Самият некропол е издълбани помещения в скалата, които са свързани с проходи и стълби.
Църква Свети Лазар- Този храм е един от най-често посещаваните на острова, той е построен през 9-10 век на мястото, където се е намирала гробницата на светеца. Лазар е известен на християните като приятел на Исус, когото той възкреси на четвъртия ден след смъртта си. Неговите мощи и чудотворна икона все още се пазят в църквата.
Катакомби на Свети Соломон - Катакомбите са уникално свещено място, отчасти създадено от природата и човека. Според легендата Соломония отказва да извършва римски ритуали, така че тя и синовете й се крият в пещера в продължение на 200 години. На входа има малко шам фъстък, окачено с парченца плат. За да бъде чута молитвата, е задължително да оставите парче плат върху клоните.
Джамия Хала Султан Теке - Тази забележителност на Кипър е една от най-почитаните в света на мюсюлманската култура. Джамията е построена в началото на 19 век, но според легендата нейната история е започнала малко по-рано. Лелята на пророка Мохамед през 649 г. язди на това място на кон, падна и си счупи врата. Погребали я с почести и ангелите донесли камъка за гробницата от Мека.
Форт Ларнака - Крепостта е построена през XIV век, за да предпази бреговата линия от набези на врага. Но все пак, няколко века по-късно турците завземат земята и възстановяват разрушената крепост. Скоро територията е превзета от британците, които основават затвор и полицейско управление на мястото на замъка. Днес крепостта функционира като музей.
Хойрокития - Това е мястото на заселване на хора, живели в епохата на неолита, тоест преди 9 хиляди години. Благодарение на усилията на археолозите беше възможно да се възстановят детайлите от ежедневието, както и някои исторически моменти. Селото е заобиколено от висока стена - жителите е трябвало да се защитават от някого. Къде са отишли ​​в крайна сметка и защо са били принудени да напуснат селището е загадка за историците. Интересен е и пейзажът на Хирокития. Преди това селището е стояло на морския бряг, но с течение на времето водата се е оттеглила.
Замъкът в Пафос - Тази крепост е една от основните забележителности в Кипър. Построена е от византийците, но след най-силното земетресение през XIII век е почти напълно разрушена. Укреплението е възстановено, но още през XIV век е самостоятелно демонтирано от венецианците, за да не попадне сградата на настъпващите турски армии. След продължителна съпротива османците успяват да превземат града и през 16 век построяват свой собствен на мястото на величествения замък, който е оцелял и до днес. Дълго време в стените му имаше затвор, но сега те правят екскурзии там за многобройни туристи.
Соленото езеро - Това е най-голямото езеро на острова и се намира близо до Лимасол. Това е плитък, частично блатист резервоар, където ята птици се стичат да зимуват. Пътуващите могат да видят стада от кранове, фламинго, чапли и много други редки видове. В летните жеги соленото езеро практически изсъхва, дори можете да ходите пеша.
Манастир Свети Никола - Това свещено място е особено популярно сред любителите на котки, животните са се пуснали там в продължение на много години. Доброто отношение към мъркащите е напълно оправдано: именно те успяха да спасят Кипър от нашествието на отровни змии през IV век. Туристите могат да почерпят котките с нещо вкусно: те са особено уважавани в стените на манастира, проявяват уважение и вие.
Древният град Курион - Курион е древно селище, което съдържа архитектурни паметници от епохата на елинизма, Римската империя и ранната християнска епоха. Разхождайки се през руините, можете да видите мястото на битката на гладиаторите, къщата на Ахил, римските бани, мозайки, останките от фонтана Нимфеум. Упадъкът на града започва през 4 век след Христа. д. след поредица от силни земетресения и накрая жителите го напускат през 7 век, когато районът е превзет от арабите.
Разкопките на град Аматус - Древният град Аматус е друго оцеляло древногръцко селище. Тук се намират руините на храма на Афродита, акропола, както и автентични мраморни колони и древни погребения. Амат е проспериращ град с развита търговия; той е завладян от римляни, персийци, византийци, Птолемеи по различно време, но окончателният упадък настъпва по време на разрушителната военна кампания на арабите.
Замъкът на Четиридесет колони - Замъкът Четиридесет колони е друга атракция на Кипър, която е запазена от 7 век след Христа. Това укрепление е построено, за да защити територията от набезите на арабите, а след това е възстановено през 13 век, но силно земетресение го унищожава. Руините са открити случайно в средата на ХХ век: по време на обработката на парцела е открито старо мозаечно пано. По време на разкопките е открит древен архитектурен паметник, от който са оцелели само четиридесет колони, предназначени да държат свода, и византийската порта.
Акведукт Камарес - Акведуктът Камарес е древна структура, която се използва от 18-ти век като акведукт за захранване на град Ларнака. Конструкцията е построена от 75 еднакви каменни арки, простира се на няколко километра и достига 25 м височина. Акведукът функционира до 1930 г., но след създаването на нов тръбопровод той се превръща в архитектурен паметник.
Дворецът на архиепископа - Разположен в столицата на Кипър - Никозия, той е седалището на архиепископа на местната църква. Той е издигнат през 20-ти век в псевдо-венециански стил, до него има дворец от 18-ти век, който е пострадал по време на нашествието на турците през 1974 година. В двора има катедрала, библиотека, галерия.
Винарска изба Keo - Дегустацията и екскурзията в известната винарна Лимасол са напълно безплатни. Там можете да опитате вкусно местно вино, което се произвежда по традиционни технологии повече от 150 години. След обиколката на туристите се предлага да си купят любимата напитка.
Баня на Афродита - Уединена пещера, украсена с растения, според легендата се смята за мястото, където Афродита се е срещнала с любимия си Адонис. Това място е особено обичано от жените - те вярват, че водата подмладява тялото и дава тласък на енергия. Морето в този залив е студено дори при най-силната жега - подземните извори не му позволяват да се затопли. Пещерата е малка: дълбочината й е само 0,5 метра, а диаметърът е 5 метра.
Троодос - е най-голямата планина на остров Кипър. Най-високата надморска височина е на връх Олимп (1952 м) .Планината  е разположена в западната част на Кипър. Девет византийски църкви с дървени покриви, намиращи се на Троодос , са включени в официалния списък на ЮНЕСКО на Световното културно наследство. Това са „Ставрос ту Аязмати“, „Панагия (Богородица) ту Арака“, „Тимиос Ставрос“(Свети кръст) в Пелендри, „Агиос Николаос тис Стегис“ (Свети Никола от покрива), „Панагия (Богородица) Подиту“  в Асину, „Свети Йоан Ламбадистис“, „Панагия (Богородица) ту Мутула“, „Архангел Михаил“ в Педулас. Природата на Троодос е богата на горски масиви, а флората се характеризира с голямо количество ендемични растения. От редките животни особен интерес предизвиква кипърският планински овен – муфлон. В последните години правителството забрани лова му. В планинската зона живеят лисици и зайци. Планината Троодос е сред десетте най-добри дестинации в Европа за селски туризъм, според класация на Европейската комисия. През 2010 година планинската верига на средиземноморския остров е удостоена с наградата „Изключителни европейски дестинации“ 
Кипър отдавна е известен като слънчева, пясъчна и морска дестинация,  но е и нещо много повече. Разходете се нагоре в планината, за да откриете за себе си приятно свеж въздух, хладни нощи, напоени с аромата на борови дървета и диворастящи билки, цъфтящи плодови дървета в плодородни долини, които трябва да видиш, за да повярваш , че съществуват - череша, ябълка, круша, слива, бадем. Планините са осеяни с живописни малки села, където истинското кипърскo гостоприемство е в изобилие, където магарето е високо ценено превозно и товарно средство, и където можете да опитате селско нектарно вино, недокоснато от химична или механична обработка .Тенис, ходене, езда, планинско колоездене и каране на ски през зимата са сред дейностите, на които можете да се насладите в хълмистите курорти. По-големите хотели имат плувни басейни, а някои от тях са отворени през цялата година с централно отопление и климатик.
От златните плажове, с техните зрелищни спортове, през цитрусовите дръвчета, боровете и планината Троодос, до веселите квартали – Кипър е едно цветущо приключение, което си заслужава да се преживее.

 
Абонирайте се за нашите специални предложения