deltatours.bg

Екскурзии Танзания

Танзания - Полезна информация

Екскурзии Танзания
ТАНЗАНИЯ – На гости при масаите и Цар Лъв 
 
Танзания, или Обединена република Танзания, е уникално място на африканския континент с огромно биоразнообразие и множество чудеса, които привличат хиляди туристи. Един странен и красив свят, в който ще намерите диви животни, зашеметяваща природа, една много различна култура и за финал – ласкавите брегове на океана.
 
Танзания разполага с уникално географско разположение, съчетаващо най-високата точка на Африка – връх Ухуру, с равнини, езера и дълга брегова линия на Индийския океан. Площта на страната е 945 087 km2, което я нарежда на 31-во място в света.
Населението на Танзания възлиза на 42 747 000 души. Разпределението е изключително неравномерно – в сухите части на страната гъстотата е около 1 човек на квадратен километър, в по-влажните райони е до 54 души на квадратен километър.
Над 120 различни етнически групи пребивават в Танзания. По-голямата част от танзанийците принадлежат към сукума и ниямвези, които са банту-народи. Масаите и луо са нилотски народ, а сандаве и хадза говорят характерни по-скоро за региона на Калахари койсански езици.Значителен брой араби, пакистанци и индийци също живеят в Танзания, заедно с по-малък брой европейци и китайци
Дар ес Салаам е най-големият град и икономическият център на страната, докато Додома е новата официална столица и в нея се намират правителствените институции.
Населението на Танзания се състои, по груби оценки, от 62% християни, 35% мюсюлмани и 3% последователи на местни религии. От 1967 г. в националното преброяване не се задава въпрос за религиозна принадлежност, тъй като това се счита за чувствителна тема. Танзанийците се гордеят с верското разнообразие в страната си и като начин да се избягват конфликти. Християните са най-вече католици, с по-малки групи изповядващи православие, протестантство и петдесятничество
В Танзания се говорят 128 езика, повечето от групата на езиците банту. Към нея спадат още около 400 езика и езикови форми, които се говорят в различни части на африканския континент. Суахили е роден език за около 800 000 хил. души и втори за около още 70 милиона.
Лексиката на суахили е предимно повлияна от арабската говорна форма. Първоначало суахили е изписван с арабската азбука, но впоследствие под влияние на колонизаторите е въведена латиницата.
След независимостта правителството на страната осъзнава, че това може да се превърне в проблем, и въвежда изучаването на суахили в училищата. Суахили и английски са официалните езици на Танзания, като последният има статут на национален език. Разпространението на малобройните племенни езици не се потиска, но много от тях изчезват.
 
Разнообразието на релефа и факта, че е заобиколена от  трите големи езера – Виктория, Танганайка и Малави, придават допълнителен чар на страната.
В североизточната част на страната релефът е планински. Там се намира Килиманджаро, най-високата планина на африканския континент с върха Кибо (Ухуру). На север и запад граничи съответно с две от т.нар. велики езера – езерото Виктория, най-голямото в Африка, и езерото Танганика, най-дълбокото в Африка и известно с уникалната си фауна. В централната част на страната е разположено голямо плато, покрито с равнини и обработваема земя. Климатът по източните брегове е горещ и влажен. В северозападната част на страната освен прекрасното езеро Виктория и езерото Танганика, се намират още езерата Малави, Руква, Натрон, Еяси, Маняра и Бабати. Главни реки в страната са Руфиджи и Пангани, които се вливат в Индийския океан.
Климатът е тропичен, като планинските райони са с по-ниски температури от останалата част на страната – между 10 и 20 градуса съответно в хладния и горещия период. В равнините и по крайбрежието температурите рядко падат под 20 градуса, а най-горещите месеци са между ноември и февруари. Майските и априлските дъждове са проливни и дълги, докато октомврийските и декемврийските са кратки.
Танзания притежава много красива и разнообразна природа. Освен саваните, които са разположени в южната и западната част на страната, в северната и североизточната са планинските райони с влажни вечнозелени гори.
В Танзания се намират най-известните природни национални паркове и резервати в Африка -Нгурдото, Килиманджаро, Серенгети, Маняра, Нгоронгоро, Рунгва.
По отношение на природата и географията за тази страна много често се намират места, които окачествяваме с „НАЙ“
Серенгети – най-известният резерват в света.
Килиманджаро – най-високата планина в Африка.
Нгоронгоро – най-големият вулканичен кратер в света.
Виктория – най-голямото езеро в Африка.
Занзибар – един от най-богатите острови в Африка.
 
Освен природата се смята, че Танзания е едно от най-ранно населените места на планетата. На територията на страната са открити човешки останки, които датират от преди около 2 млн. години. В северната част на Танзания, наричана още „люлка на човечеството”, са открити и запазени фосили от пряк предшественик на човека – „стъпките от Лаетоли”, за които се смята, че на са на възраст от 3,6 млн. години.
Пътешественици и търговци от района на Персийския залив и западна Индия започват да посещават източноафриканското крайбрежие през 1 хилядолетие. Крайбрежието на днешна Танзания, включително островите на Занзибар, стават част от областта Суахилски бряг, в която още през 8 – 9 век започва да прониква ислямът.
През 1498г. мореплавателят Вашку да Гама става първият европеец, който достига до източните брегове на Африка.Той остава там около 32 дни, а през 1505г. Португалската империя превзема архипелага Занзибар. Португалците владеят тази територия до 18-ти век, когато там се заселват араби от Оман.
Този период от историята на района е тъмен и тежък, защото османският султан Саид бин Султан става главен виновник за развиването на търговията с роби в тази част на континента и на остров Занзибар. След смъртта  Саид бин Султан единият от синовете му поема управлението над африканските територии и поставя началото на Занзибарското султанство.
В периода на разцвет на Занзибарския султанат западната част на днешна Танзания се състои от множество малки кралства.
В края на 19-ти век Германия завладява днешните територии на Танзания (без Занзибар), Руанда и Бурунди и ги обединява под общото название Германска Източна Африка.
След поражението на Германия в Първата световна война колонията е дадена като мандатна територия на Обединеното кралство през 1920г. Тогава Танзания като политически и географски субект е позната под името Танганика.
Британското управление в Танганика приключва през 1961г. след сравнително мирен преход към извоюването на независимост.

Само две години по-късно независимост успява да си извоюва и Занзибарския султанат, който чрез революция сваля от власт султана.
На 26 април 1964г. Танганика и архипелагът Занзибар се обединяват в държавата Танзания, което е прието остро от някои занзибарци, но в крайна сметка се стига до консенсус.
 
През 1967 година управлението на Танзания отчетливо се насочва към лявата политика, особено след декларацията от Аруша, която се ангажира със социализъм от панафрикански тип и се застъпва за социална солидарност, колективна жертвоготовност и семейственост „уджамаа“ (семейственост). След обявяването на декларацията банките и определени индустрии са национализирани.
В началото на 1970-те години Танзания се ориентира политически към Китай, привличайки китайски инвестиции в големи проекти, като железопътната линия Тазара, свързваща Дар ес-Салаам със Замбия. В края на 70-те икономическото положение се влошава, след като цените на основни износни стоки спадат, цената на нефта рязко нараства, а насилствената колективизация разстройва селскостопанското производство. 
През 80-те години икономическите трудности започват да засягат и социалните ангажименти на държавата. В средата на 80-те години правителството е принудено да търси финансиране от Международния валутен фонд, приемайки извършването на структурни реформи в страната – ограничаване на публичния сектор и дерегулиране на пазарите, особено във финансовия и селскостопанския сектор. През следващите години брутният вътрешен продукт на Танзания започва бавно да нараства, а бедността да намалява. 
Възползвайки се от помощта на Световната банка и Международния валутен фонд, правителството работи за развитие на страната в икономическо отношение, залагайки предимно на селско стопанство и туризъм. В селското стопанство са заети 80% от активното население на страната, които произвеждат карамфил (един от най-големите износители в света), памук, кафе, чай, тютюн, сизал, маниока, царевица, банани, плодове, зеленчуци. Животновъдството е по-слабо развито, отглежда се предимно едър рогат добитък. Има и слабо развита риболовна промишленост. Сравнително добре развит е рудодобивът – добиват се въглища, магнезий, графит, диаманти и злато. Има индустриални предприятия за производство и преработка на селскостопанска продукция, нефтена рафинерия, заводи за цимент, няколко завода за производство на обувки и дървообработка.
В последните години изключително бързо се развива туризмът. Благодарение на природните красоти, с които разполага страната, националните паркове и резервати, Индийския океан, кратера Нгоронгоро, планината Килиманджаро, езерата Танганайка и Виктория, страната отчита около $400 млн. приходи от туризъм, които се увеличават ежегодно. Има много добре изградена инфраструктура в туризма.

Националната кухня на Танзания привлича посетителите с разнообразието от ястия, традиционни за страните от Източна Африка. В танзанийската кухня има комбинация от растителни продукти с продукти, получени от дивия свят. Кулинарните предпочитания на крайбрежните жители са повлияни от кухнята на европейските държави (например Великобритания, Турция), а на остров Занзибар можете да видите комбинация от кулинарни традиции на африканци, араби и персийци. Рецептите от кухнята на Танзания са доста прости за подготовка и изглеждат много апетитни.
Едно от най-популярните ястия на местната кухня е твърдата царевична каша „угали”, която се оформя на топка с ръце. В Танзания ще ви бъде предложено да опитате много екзотични видове месо, например биволско месо, печено месо от щраус, филе от антилопи, яхния от слонове и крокодил, пържени термити и скакалци. Свинското и говеждото месо в Танзания са по-рядко срещани, тъй като тези видове се считат за скъпи. В сравнение с тях, танзанийците предпочитат козе месо. То е много по-евтино и попада сред най-важните ястия на танзанийската кухня. В кухнята на Танзания също се включват печени в тесто ястия, телешко месо със зеленчуци и наденица от различни видове месо. 
За тези, които предпочитат птичи ястия, в менюто има почти винаги традиционно ястие, наречено "nyama-kuku", което е пържено пиле. Често в ресторантите можете да срещнете задушена патица в кокосово мляко (ястие, наречено "duckling-dar es salaam") и пилешка супа със зелен грах. 
Ястия от морски дарове и риба се пекат в бананови листа или се предлага пържена риба, октопод яхния, скариди с лимон, омари, стриди, миди. Те са почти винаги са придружени от салата от морски водорасли, както и пресни плодове и зеленчуци, от които да избирате. 
Гарнитурата за ястията от месо и домашни птици е гъста овесена каша, която е приготвена от различни зърнени култури. Може да се сервира на масата на парченца или под формата на малки пържени топки. Освен това, като допълнителни ястия в кухнята на Танзания, се използват царевица, ориз, боб и различни корени, осолено зеле и пържени картофи. 
В Танзания расте сорт не особено сладки, големи банани. Те донякъде заместват картофите и много често се използват като гарнитура. Начините им на готвене са пържене, или печене във фурна заедно с месо и фъстъци. Обърнете внимание на много популярното ястие в Танзания - яйце с банани, то се нарича "nyama-na-ndizi".
Влиянието на индийските кулинарни традиции може да се обясни с широкото разпространение на сосове и подправки в Танзания, например къри. За обяд и вечеря се сервират и зърнени печива, хляб "наан" или "chapati", палачинки "samosa". Хлябът "chapati" може да се сервира и като десерт, като при това е изобилно полят с мед или сладко. 
Медът е широко признат и разпространен в танзанийската кухня, той е основата за подготовката на различни видове сладкиши. От десертите трябва да обърнете внимание на "мандази" и торти с крем от банани, както и плодов сладолед, бадемово-кафе, понички. 
Сред напитките, представени в менюто, има традиционен чай и кафе, сокове с лед. Чаят се сервира по британската традиция с мляко и захар, а предлаганото кафе винаги е с отлично качество, тъй като Танзания е една от водещите страни в износа на кафе и чай.
От напитките най-широко разпространен е чаят. Повечето хора пият чай сутрин и вечер по време на закуска и вечеря.
Кафето е на второ място и се пие обикновено вечер, след залез слънце, когато хората са се събрали пред къщите си да играят карти или местната игра Бао.Понякога кафето се поднася с Kashata (много сладък десерт направен от сърцевина на кокосов орех или от фъстъци). 
Отделно е необходимо да се отбележи, че алкохолните напитки се произвеждат в големи количества. Много популярна е местната бира, тя е евтина и много вкусна. Опитайте с марките Safari, Kilimanjaro, Serengeti. От другите алкохолни напитки местната водка "konyagi", произведена от папая, ликьори "Afriksko" и "Amarula", както и виното "Додома", са най-търсени. Моля, имайте предвид, че в Танзания във всеки хотел и магазин можете да купувате вносни алкохолни напитки, въпреки силното влияние на ислямските традиции.
Водата се препоръчва да пие само бутилирана от супермаркета. Вода от всякакви други източници трябва да бъде преварена или дезинфекцирана по други начини.
 
По-долу сме синтезирали и някои любопитни факти за тази интересна африканска страна:
 
1. Танзания е съставена от поне 120 племена, всяко значимо по свой начин. Всяко се отличава културно от другите и има собствен стил в изкуството.
 
2. Ако искате да помахате на някого и да го поздравите, направете го с дясната ръка. Използването на лявата ръка за тази цел се счита за неучтиво и грубо.
 
3 Футболът е най-популярният спорт в страната. Сред най-популярните футболни клупове е ФК Симба. Други популярни спортове са баскетбол, нетбол, бокс и волейбол.
 
4. В Танзания се намира и известното езеро Натрон. Това е едно от най-алкалните езера в света с pH 10,5. Водите му съдържат огромни количества сол, калцинирана сода и магнезий. Всяко животно, което не е специално приспособено, би умряло, ако попадне за по-дълго във водите му.
 
5. Фарук Булсара – известният музикант, композитор, продуцент и вокалист на групата „Куийн“- е роден в Занзибар. Познавате го като Фреди Меркюри.
 
6. В Танзания има архипелаг, който носи името Мафия. Той се състои от един голям остров и няколко по-малки. Големият остров е популярна туристическа дестинация.
 
7. 25% от територията на страната са национални паркове и резервати за диви животни. Общата площ на всички паркове е по-голяма от Германия.
 
8. В областта Серенгети се намира и кратерът Нгоронгоро – най-голямата в света калдера или вулканична депресия. Кратерът е с площ от 264 км и се смята, че се е образувал преди 2,5 млн. години.
 
9. Според ЦРУ, цялата земя в Танзания е собственост на правителството. Добрата новина е, че можете да наемете земя за до 99 години.
 
10 В Танзания можете да отидете на сафари, където ще видите леопарди, жирафи, хиени, биволи, шимпанзета, хипопотами, слонове, крокодили, фламинго и много други. Не мислете, че сафаритата са предназначени за изтребване на дивите животни. Те са, за да може да им се любуваме и да се приближим по-близо до дивата природа.
 
11. Националният парк Серенгети е по-голям от страни като Северна Ирландия, Черна гора и Палестина.
 
12. Планината Килиманджаро се намира в Танзания. Със своите 5895 метра, това е най-високата точка в Африка.
 
13. Танзания е трета в Африка по добив на злато, след Южна Африка и Гана.
 
14. В близост до пролома Ол Дувай се намират странни купчини магнетизирана вулканична пепел. Дюните обикалят пустинята със скорост 17 метра на година. Любопитно е, че ако вземете шепа пепел и я хвърлите във въздуха, тя веднага ще се върне в дюната.
 
15.Най-кратката война в историята е  англо-занзибарската война. Тя се състои на 27 август 1896 г. между Великобритания и Занзибарския султанат. Известна е с това, че продължава само 38 минути. Великобритания побеждава, като има само един леко ранен войник. Танзания губи 570 души.
 
16. Езерото Танганика (или Танганайка) е второто по обем и дълбочина сладководно езеро в света. Неговата площ е 33 000 кв. км, а най-голямата му дълбочина достига 1470 метра.
 
17. За да си поръчате храна в местен ресторант, не е нужно да знаете суахили. Само не забравяйте, че имената на всички месни ястия започват с думата "nyama", например, вече споменато "nyama-na-ndisi" и "nyama-kuku", което означава задушено с банани и пържено пиле, "Nyama-nkombe" означава пържено говеждо.
 
18. Танзанийците ядат с ръце, сгъвайки трите пръста на лявата си ръка. Въпреки това, в ресторантите, посетителите винаги се обслужват с прибори.
 
19. На масата обикновено има млади филизи от карамфил, които помагат не само да освежат устата преди хранене, но и подобряват способността да разкривате вкуса на всяко ястие.
 
20. В ресторантите и кафенетата в Танзания цари тиха и спокойна обстановка, приятелско отношение към клиентите и бавно изпълнение на поръчките. Последният факт трябва да се има предвид, ако разполагате с малко време за храна. В този случай трябва да се откажете да посетите ресторанта и да купите храна в супермаркета или на пазара.
 
21. Масаите съдят за богатството и социалното положение на човека по броя на добитъка в неговото стадо. Те се хранят с месо, но с изключение на някои ритуали, то рядко е от собствените им животни. Отглеждат устойчивия вид гърбаво зебу заради неговото мляко и кръвта му, която източват от  вена на все още живото добиче, пият я топла или смесена с мляко и я съхраняват в издълбани кратуни. Те смятат, че така се сдобиват със сила. И действително в миналото войните им били господари на всички пасбища около голямата рифова долина.
 
22. Жителите на племето масаи, приемат за модел на женска красота много дългата шия. За да постигнат това, момичетата от детството си носят метални гривни около врата си, като постепенно увеличават броя им. В резултат на това, шията е постоянно опъната, а момичето става "по-красиво".
 
22. Ол Дойньо Ленгай (Божия планина на езика на масаите) е действащ вулкан. Висок е само 2856 м, но вместо да бълва огън и дим, както останалите вулкани, той изхвърля калцинирана сода. Необичайните му потоци лава се състоят от пепел и карбонатит, който при контакт с влажния въздух се превръща в калцинирана сода (натриев карбонат). Това е единственият действащ соден вулкан в света и това, което изглежда като сняг по върха му, е всъщност бяла пепел.
 
23. Ледените снежинки от Килиманджаро захранват хората в долината с добра питейна вода, не само в Танзания , но и в няколко съседни държави.
 
24. През 1962 г. в Танзания започва епидемия от смях, която продължава 18 месеца. Всичко започва изведнъж със смях на една от ученичките в село Кашаша и се разпространява в 14 училища, общо при около хиляда души.
 
25. Танзания е доста мирна страна. според глобалния индекс на мира за 2020 година, страната се намира на 52 място. Тоест тя е по-мирна от държави като: Албания, Гърция, Северна Македония, Франция, САЩ, Бразилия, Турция, Русия и много други.
 
26.Независимо от мирния характер на страната, човешките права в Танзания почти липсват:
•       почти няма равенство между половете
•       все още се практикува женско обрязване
•       доживотен затвор за гей мъже, насилие, тормоз и отказ от лечение в клиники
•       напълно липсва свобода на словото – всички критици на правителството биват убивани.
 
27. В Танзания, древните традиции са много почитани, култът на ритуалното изцеление все още е силен тук и е широко вярван в магьосничество, бъдете внимателни.
 
Древните легенди, много приключенски романи, племена и общности от различни националности, които успяха да запазят живота и начина си на живот до днес, привличат, плашат, но все още ни призовават в Африка. Затова и посещението на страна като Танзания за приключения и почивка определено си заслужава.
Абонирайте се за нашите специални предложения