deltatours.bg

Екскурзии Сърбия

Сърбия - Полезна информация

Екскурзии Сърбия
Сърбия – с дъх на сръбска скара и балкански уют
Първото впечатление на влизащия в Сърбия през контролен пункт „Градинa“, е наситеността на въздуха с някаква тъжна обреченост. Стегнатото поведение и сериозна външност на сръбските гранични служители не са в състояние да притъпят усещането за унила забравеност на тази иначе прекрасна и добре поддържана земя. Небрежно чаровният нощен живот на Белград и равнините, обсипани с утешителни лозя и манастири, планини, пазещи исторически въстания и героична съпротива; любознателният турист ще открие доста интригуващи неща в днешна Сърбия. 

Площ: 77 474 кв.км.
Население: 7 120 666 души
Столица: Белград
Необходими документи: Гражданите на ЕС могат да преминат през границата и да пребивават в страната само с лична карта.
Валута: Сръбски динар
Език: сръбски
Климат: Територията на Сърбия е под влиянието на Атлантическия океан и Средиземно море. На север климатът е континентален - със студена зима и горещо и влажно лято, заедно с добре разпределени валежи. На юг - лятото и есента са по-сухи, а зимата е относително студена. 

Летища: В страната има три основни летища, разположени в Белград, Ниш и Вършац. За съжаление няма пряка самолетна връзка София-Белград. Все пак, ако държите за по-пряко да минете през Виена, Будапеща или Прага, това може да отнеме към 8 часа, а цената ще ви излезе около 200 евро. Трябва да вземете под внимание и факта, че международното летище в Белград – „Никола Тесла” е на около 20 километра от града и цената с такси до центъра ще ви излезе поне около 10-15 евро.
Наеми кола: Лесно можете да наемете автомобил в по-големите градове. Цената в Белград е около 35 евро на ден за 100 километра. Пътуването с автомобил от София до Белград би трябвало да отнеме около 5-6 часа, което е нормално за 400-те километра, колкото е приблизителното разстояние между двата града. За съжаление магистралата започва чак от Ниш, а дотам ограниченията са до 80 километра в час и това доста забавя пътуването. За повече подробности за пътуването с кола, вижте текста малко по-долу.

Култура и традиции: Славянската прародина на сърбите, известна като Бела Сърбия или Бойка, се е намирала в Бохемия или Галиция. Сръбските племена се заселват в средновековните сръбски земи като федерати на Византия, със съгласието на император Ираклий. Те са живеели организирани в задруги, начело с князе и жупани, като през различни исторически периоди, този от жупаните, който се въздигал и ги е обединявал етнически, придобивал статут на велик жупан. Първите данни за сръбски князе са от 7 век. Сред тях придобива власт и известност родът на Властимировичите,  но сръбските племена въпреки, че печелят някои битки срещу византийци и българи,  до края на 12 век са васално или пряко владени от България или Византия. Основател на първата средновековна сръбска държава,  позната и наричана още с името Рашка, е Стефан Неманя. Той е първият сръбски владетел и основател на династията на Неманичите. Управлява в края на 12 век. При управлението на неговия син Стефан Първовенчани, на 4-ти януари 1217 година, Рашка получава международно признание на независима държава със статут на кралство.

По-важни исторически събития и дати - I в. - територията е в състава на Римската империя; IV в. - в състава на Византия; VI в. - заселване на славянски племена; VIII в. - в състава на I-та Българска държава; ХI в. - в състава на Византийската империя ; 1217 г. - образувано кралство Сърбия; ХII в. - част от територията е в пределите на II-ра Българска държава; 1387 г. - поражение на сърбите на Косово поле от османските войски. Сърбия пада под османско робство; 18929 г. - дава се автономия на Сърбия; 1878 г. - Сърбия получава Поморавието и пълна независимост; 1885-1886 г. - Сърбия напада България и търпи пълно поражение; 1912-1913 г. - в резултат на Балканските войни Сърбия получава Вардарска Македония, Косово и Санджак; 1918 г. - в състава на Кралство на сърби, хървати и словенци (от 1929 г. - кралство Югославия); 1941-1944 г. - германска окупация; 1945 г. - в състава на Федеративна Народна република Югославия; 1991-1992 г. - разпадане на СФРЮ, отделят се в самостоятелни държави Словения, Хърватско, Босна и Херцеговина и Македония; 1992-1996 г. - война с Хърватско, 1999 г. - криза в Косово, военна намеса на НАТО; След референдум през 2006 година Черна гора се отделя и сръбско-черногорската държавна общност прекратява съществуването си; В началото на 2008 г. с покровителството на американците албанското мнозинство в Косово го обявява за независима държава, която бързо е призната от САЩ и някои техни съюзници в НАТО включително и България,  но е считана за неправомерна от немалко страни в Европейския съюз от Русия, Китай и др. и естествено от самата Сърбия.

Страната и хората: на първо време сърбите са по-скоро хладни и сдържани, отколкото топли и сърдечни. Но при откриване на обща и интересна тема на разговор сдържаността мигновено изчезва, за да освободи място на живо и неподправено съучастие. Откривайки сродна душа, или сроден дух, сърбинът се преобразява в едно голямо дете- любознателно, пълно с енергия, занимливо и непосредствено създание. В този стадий сърбинът е склонен да разкрие докрай своя нрав. Тази спонтанна непосредственост, идеща след едно хладно и сдържано начало, може да порази всеки непривикнал или боязлив откъм превратности чужденец. Сърбите работещи в сектора на дребната търговия и услугите се отличават със своето трудолюбие, порядъчност и отлична култура на обслужване. Уличните търговци са неизменна интегрална част от градския пейзаж. Делят се на два типа- общителни, и необщителни. И двата типа се отличават със своята привързаност към работното място, коректност към клиентите, и способност да оцеляват при всякакви климатични условия.

Традиционна кухня: Сърбите са големи любители на месо, което консумират поне един път на ден. Местните използват много подправки, които са истинско блаженство за небцето. Прочуто ястие е сръбската скара, за която се използват свинско и говеждо месо, овкусени с лук, чушки и чесън. Любим елемент от сръбското меню е и плескавицата, която е характерна за целия балкански регион. Други вкусотии от сръбската скара са кебапче, вешалица, увиач, ущипци.

Забележителности: На територията на Сърбия са се съхранили много исторически и културни паметници, като голяма част от тях, нзависимо от многото войни, се намират в прекрасно състояние. Стотици средновековни манастири и древни градове, десетки балнеологически курорти, уникални природни комплекси в южната част на Балкана, добродушен и приветлив народ - това далеч не е пълния списък с предимствата на тази страна. Сърбия е разнообразна страна, но който иска да я опознае е добре да започне от Белград. Белград не е красив град – дори и местните хора ще се съгласят с това твърдение. Но Белград е един интересен град, от който блика хедонизъм, страст и финес. От аритектурна гледна точка той е смесица от двувековни грандиозни сгради и грозни бетонни блокове, които напомнят на някогашната принадлежност на Сърбия към Социалистическия блок. Нова година в Белград  е най-подходящото време за пъроначално запознанство със сръбската столица.

Най-посещаваните атракциив Сърбия са:
Белградската крепост – Строена от турците в сегашният си вид от 1760 година и наречена Калемегдан. Самият Белград е един от най-древните градове в Европа, като първите писмени сведения са от римско време, когато е бил военен лагер от първи век след новата ера. Столицата на Сърбия е неколкократно разрушавана до основи, макар сегашният облик на града да е модерен и динамичен.
Национален парк Тара – Намира се в западна Сърбия на площ от 19,200 хектара. Няколко реки минават през парка и са идеални за воден туризъм. Разходката с лодка и рафтинг по бързеите си е истинско предизвикателство за ценителите на екстремните водни спортове. В парка има много пещери и живописни водопади, а горите са идеални за разходка.
Дяволския град – Представлява около 200 каменни ерозирали пирамиди, високи между 2 и 15 метра.  От 1995 година са обявена за природна забележителност. Тази природна атракция в Сърбия се намира в южната част на страната.
Народното събрание на Сърбия – Интересна сграда с още по-любопитна история. Строителството започва през 1907 година от архитекта Йован Илкич. Той обаче внезапно умира и плановете за строежа мистично изчезват. Строителните работи спират и се изготвят нови архитектурни планове от сина му Павле. През 1936 година официално е открита сградата, която се намира до парка Tasmajdan. Именно тук е провъзгласена свободата на Сърбия.
Гамзиград - Ромулиана  - Останки от римски дворец  и се намира  в източните райони на Сърбия. Той  датира от края на 3 век, по разпореждане на  император Гай Валерий Maximianus. Майката на императора се казва Ромула - Феликс Ромулиана от където е ѝ името. В целият комплекс  са  включени: укрепления, двореца, базилики, храмове, горещи вани  и Тетрапилона.
Петроварадинската крепост -  построена е от австро-унгарските инженери в края на 17 век до град Нови Сад на река Дунав. Изкачете се на терасата на крепостта и се насладета на невероятната гледка на околността. Тук според експертите е най-голямата арт зона в света. През лятото се монтират 25 сцени и за 4 дена  едновременно може да чуете  рок, метъл и алтернативна музика. Под крепостта има 16 километра подземни тунели, които водят до различни части на града.
Манастирът Жича -  построен е в памет на  първия сръбски крал Стефан I  от 1206 до 1217. Архитектурният стил наподобява този на манастирите в Света гора. Манастирът многократно е бил разрушаван и в последствие изграждан през вековете. Неговата основна роля е била запазването на независимата сръбска църква . Във вътрешността на тази архитектурна атракция в Сърбия може да видите стенописи рисувани от константинополски художници още от 13 век. Фасадата на манастира е червена. Не са за подценяване и няколко от градовете в Сърбия – като Ниш, Пирот, Златибор, Суботица и други.

Днес в Сърбия има над 20 оздравителни центрове, базирани на уникалните свойства на местните лечебни води и кал, оборудвани с най- съвременни медицински средства - платото Златибор със знаменития санаториум Чигота, Буяновачка Баня, Врнячка Баня, Нишка Баня, Соко Баня, Баня-Ковиляча, Пролом Баня, Луковска Баня, Матарушка Баня и други.

 
Абонирайте се за нашите специални предложения