deltatours.bg

Екскурзии Малайзия

Малайзия - Полезна информация

Екскурзии Малайзия
 
Малайзия - Сърцето на Югоизточна Азия

Според някои лингвисти страната е получила името си от индийските търговци. От санскрит думите malaiur или malayadvipa се превеждат като "планинска страна". Други са убедени, че Малайзия дължи името си на тамилската дума malai - "планина".Малайзия е планинска страна в Югоизточна Азия. Тук от север на юг се простира масивен 450-километров хребет. На запад най-високата точка е връх Танах (2187 метра), на изток - Кинабалу (4101 метра), който е един от най-високите върхове в Югоизточна Азия. Малайзия се измива от водите на Малакския проток и Южнокитайско море, което разделя страната на две части. Западната част е разположена на Малайския полуостров, източната част е в северната част на остров Калимантан (Борнео). 
Леко наклонената брегова линия с пясъчни плажове понякога е прекъсвана от первази от гранитни плочи. Най-големите острови в Малайзия са Пенанг, Лабуан, Лангкави и Тиоман.Страната граничи с Тайланд, Сингапур, Индонезия, Бруней и Филипинските острови.

Малайзийското знаме, известно с малайското име Jalur Gemilang („Славно райе“), се състои от 14 редуващи се хоризонтални червени и бели ивици с еднаква ширина, представляващи 13-те съставни държави (щати) на Малайзия и федералното правителство. Тъмносиният покрив в горния ъгъл на подемника се простира надолу до върха на петата червена ивица от върха, символизира единството на народа на Малайзия и съдържа изображение на полумесец, символизиращ исляма, официалната религия на Малайзия. 14-те лъча на звездата означават единството на 13-те щата (щати) с федералното правителство. Жълтото е цветът на владетелите. Комбинацията от три основни цвята - червено, бяло и синьо символизира приятелството на Малайзия с Обединеното кралство и единството на Малайзия със страните от Британската общност. Гербът на Малайзия изобразява два тигъра, стоящи на задните си крака - символ на смелост и сила. Всеки от тях опира с една лапа върху жълта панделка с мотото на малайски „В единството е силата“ (мотото се повтаря два пъти: на латински и на „Jawi“ - арабски шрифт), а с другата поддържа щита. Над щита има жълт полумесец и звезда с 14 равни лъча. На върха на щита са разположени пет национални кинжали  - символ на петте бивши нефедерални малайски княжества (Джохор, Кедах, Перлис, Келантан, Теренгану). Отляво на щита има палма арека и изображение на мост над водата - символ на щата Пенанг, вдясно - дърво малака - символ на щата Малака, които преди са били част от британската колонията. В центъра - отляво надясно, червени, черни, бели и жълти правоъгълници със същия размер - цветовете на бившите федерални малайски княжества: черно и бяло - Паханг, червено и жълто - Селангора, черно, бяло и жълто - Перак, червено, черно и жълто - Негери Сембелан. В долния ляв ъгъл е символът на щата Сабах, вдясно е изображение с рога - символът на щата Саравак, между тях е националното цвете - хибискус (бунга раи).

Малайзия има екваториален климат - тук винаги е горещо и влажно. Температурата достига +27 градуса по Целзий, а валежите са до 2500 милиметра годишно. От май до септември тук идва югозападният мусон от Австралия, а от ноември до март североизточният мусон, който произхожда от Китай.
Половината от страната е покрита от екваториална джунгла. Малайзия има почти 15 000 растителни вида и 2 000 дървесни вида. Най-екзотичните са "ходещите дървета", корените им растат от средата на ствола и могат да се движат по земята в търсене на вода. За една година такова дърво е в състояние да "мине" от три до пет метра. Тук расте най-голямото цвете в света - рафлезия, чийто диаметър достига един метър и тежи 10 килограма. Тези цветя са известни със своите необичайни ярки цветове и много неприятна миризма.
Фауната на Малайзия също е разнообразна и отчасти ендемична - характерна само за този регион. Тук живеят повече от 200 вида бозайници, включително малайската мечка, суматранския носорог, черногръб тапир, гаур, азиатски слон, индокитайски и малайски тигри. В Малайзия има и около 620 вида птици, 230 вида змии и гущери.

Предците на съвременните малайзийци са дошли на Малайския полуостров през 2500-1000 г. пр. н. е. от южните райони на Китай. Още през 1-ви век сл. Хр., Малакският проток става място за търговия на търговци от Индия и Китай.
През 15 век ислямът става държавна религия на страната и процъфтява Малакският султанат, който благодарение на удобното си местоположение между Европа и Азия се превръща в основен търговски и претоварен център на региона.
Времето на границата на 15-ти и 16-ти век е повратен момент за Султаната. През 1498 г. португалците, които искат да контролират цялата световна търговия с подправки, изпращат експедиция в Индия. През 1509 г. техните кораби влизат в пристанището на Малака, а две години по-късно градът е превзет от войските на Афонсо д'Албукерки.
През 19 век на територията на съвременни Малайзия и Сингапур е основана британската колония  Селища край протока. В началото на 20-ти век икономиката на колонията - Британска Малайзия - се основава на добив на калай и производство на каучук. Липсата на работна ръка бързо е компенсирана от емигранти от Индия и Китай.
Държавната религия на Малайзия е ислямът - изповядват го 60% от населението, но има и привърженици на будизма (19%), християни (9%), индуси (6%), конфуцианци и поддръжници на други религии (още от 2%).
Половината от населението на страната са т. нар. оранг-асли. Това са коренни народи, включително малайците. Втората по големина етническа група са китайците, които са над 23%, следвани от индийците - 7%. Най-малката част са европейците и имигрантите от Близкия изток. Много специален народ са морски цигани, баджос. Те живеят в лодки, които се движат между Малайзия, Индонезия и Филипинските острови, или строят къщи на кокили в океана.

Образованието в Малайзия е разделено на три вида: безплатно в държавните училища, платено - в частни образователни институции и у дома. Най-старото висше учебно заведение в страната е Университетът на Малая, основан през 1962 г. на базата на филиала в Куала Лумпур на Сингапурския университет в Малая. През декември 2012 г. беше подписан меморандум между този университет и Института за източни изследвания на Руската академия на науките, който предвижда съвместни изследователски проекти, семинари и конференции.
Медицината в Малайзия е разделена на два сектора: безплатен публичен и частен. По отношение на качеството на услугите той е признат за един от най-добрите в света, а по цена превъзхожда САЩ, Германия и Израел. Затова през последните години все повече туристи избират така наречените здравни турове до Малайзия. Сред предлаганите тук медицински услуги са пластична, козметична и ортопедична хирургия, кардиохирургия, офталмология и много други.
Популярни в страната са футбол, бадминтон, хокей на трева, тенис, скуош, състезания от Формула 1 и различни водни спортове. Популярни са и традиционните битки на петли в Югоизточна Азия.

Кухнята на всички народи и националности на Малайзия е обединена от ориза, или "наси", както го наричат ​​тук. Тук казват, че оризът е живот, а всичко останало е само негова украса. Оризът се задушава, пържи се с подправки и зеленчуци, смесва се с плодове. Едно от любимите малайзийски ястия е наси лемак, който е ориз, сварен в кокосово мляко.

От Малайзия за спомен можете да донесете шалове, халати и батик парео, продукти на кралската фабрика за калай Royal Selangor, където се отливат чаши за Формула 1. Местните смятат за краля на плодовете дуриана и много го обичат - както пресни плодове, така и мармалад от него, Сладки с този плод и карамел могат да бъдат донесени и от Малайзия.
Можете да се придвижвате из страната с кола под наем или такси. В столицата Куала Лумпур е най-удобно да използвате автобуси и подземното метро.
В Малайзия можете да съчетаете почивка на плажа с гмуркане и опознаване на местната природа и култура. На западния бряг на страната курортните зони на островите Пангкор и Лангкави са търсени сред туристите. Има много курорти както на източния, така и на южния бряг на страната.

В Малайзия няма толкова много празници, те са свързани основно с основните мюсюлмански и християнски дати, с китайски и индийски традиции. Малайзийците също празнуват Нова година на 1 януари, Деня на труда на 1 май, рождения ден на върховния владетел на 7 юни и, разбира се, Деня на независимостта на 31 август.

Малайзия е изключително специфична страна, в която има много интересни факти и обичаи. Ето някои от тях:
  1. Най-южната точка на континентална Азия, нос Пиай, се намира на Малайския полуостров.
  2. Мостът между континенталната част на Малайзия и остров Пенанг се нарежда на трето място сред най-дългите мостове в Азия – простира се на 13,7 километра.
  3. В Малайзия беше уловена най-голямата кралска кобра в света с дължина 5,71 метра.
  4. В Малайзия не е прието да се яде и да се поздравява с лявата ръка - това се счита за неучтиво, "мръсно".
  5. Прието е народът Баджо да пробива тъпанчетата на децата. Варварската традиция е жизнена необходимост за тях - тя помага да се избегнат внезапни спадове на налягането, когато морските цигани се гмуркат в океанските дълбини за перли или морски краставици.
  6. Предвид почти единодушната любов на малайзийците към състезанията във Формула 1 и Гран при на мотоциклетните състезания, училищата в страната въведоха предмета „Развитие на дизайна на състезателни автомобили“.
  7. Една от най-ярките забележителности на Куала Лумпур са най-високите в света кули Петронас - небостъргачи с 88 етажа, височината им е 451,9 метра.
  8. В Малайзия почти няма месо. Факт е, че в страната няма достатъчно пасища и има проблеми с отглеждането на говеда.
  9. Разходката през джунглата е много опасна: често тук се намират диви животни и отровни насекоми. И в непроходимите гори на Малайзия живеят редки и зле изследвани бозайници, например, джудже мечка, чийто растеж не надвишава 60 см, мечка-котка и т.н.
  10. В Малайзия употребата, притежанието и разпространението на наркотици се наказва със смърт.
  11. Най-голямото кръгово кръстовище в света се намира в Малайзия. То е разположено в Путраджая и е с диаметър около 3.5 км.
  12. Повече от 450 000 души преминават границата между Малайзия и Сингапур всеки ден.Някои малайзийци пътуват до съседната държава по работа, поради което границата между Сингапур и Малайзия е една от най-натоварените в света.
  13. Бившият крал на Малайзия Мохамед V се ожени за руска кралица на красотата и слезе от трона. Оксана Воеводина печели титлата „Мис Москва“ през 2015 г., а няколко години по-късно тя среща с Мохамед, който по това време е султан на Келантан. Скоро става крал.През 2018 г. Оксана приема исляма и става съпруга на краля. Двойката обаче се развежда със скандал на следващата година. В момента Оксана отглежда сина им.
  14. Малайзийците обичат филмите на ужасите. Най-касовите филми в историята на малайзийската филмова индустрия са два филма на ужасите за зомбита и духове. Страната продуцира рекорден брой подобни филмови ленти.
  15. Забранено е да се показват подмишници по телевизията. В мюсюлманските държави, каквато е Малайзия, е забранено да се показват интимни части от женско тяло. В Малайзия тези части включват подмишниците.  Освен това е забранено рекламирането на адвокатски и лекарски услуги, както и на контрацептиви.
  16. Ще ви глобят, ако пеете Despacito. В текста й има стихове, които се смятат за твърде предизвикателни, съдържащи много ясни намеци за връзката между половете, а това е неприемливо в мюсюлманска държава. Тази цензура се разпростира и върху песни на Мадона, Лейди Гага и много други изпълнители. Забранени са и филми, и карикатури, съдържащи сцени на насилие и съдържание за възрастни.
  17. Имат състезания за приготвяне на чай. Любимата напитка на малайзийците се нарича Teh Tarik. Това е чай с мляко, който се прелива умело от една кана в друга, за да се създаде пяна отгоре. Изпълнението е толкова грандиозно, че понякога приготвянето на чай се превръща в състезание. Понякога Teh Tarik се изсипва в найлонови торбички, откъдето се пие със сламка.
  18. Име на новороденото бебе се избираот боен петел. В Малайзия има традиция децата да се кръшават на починали членове на семейството. Родителите избират няколко подходящи имена и приготвят няколко оризови топки - всяка отговаряща на конкретно име. Топката, която бойният петел избере (manok tawai) първа, е името на детето.
  19. Младоженците не могат да използват банята 3 дни след сватбата. В общността Тудонг в Малайзия на младоженците не е позволено да използват банята цели 3 дни след сватбата. Двойката се наблюдава, като й се разрешават минимални количества храна и напитки. Ако обичаят не бъде спазен, се смята, че това ще донесе лош късмет.
  20. Жената не трябва да напуска дома си повече от месец след раждането. Малайските жени не могат да напускат дома си 30 до 45 дни след раждането. През това време само членовете на семейството могат да виждат майката и бебето. Също така на жената е забранено да мие косата си, въпреки че на някои жени им е позволена билкова вана.
Абонирайте се за нашите специални предложения