deltatours.bg

Екскурзии Египет

Египет - Полезна информация

Екскурзии Египет
 Египет – страната на контрастите между древността и бъдещето
 
Откакто древногръцкият историк и пътешественик Херодот пръв описва Египет като "дар на Нил", тази страна завладява въображението на всеки, който я посети. Още през V век той е написал: “Никъде по света няма такива удивителни неща... Нито дори в отвъдния свят...” Величествените паметници, оставени от фараоните, гърците и римляните, от ранните християни и мюсюлманите, привличат хиляди туристи всяка година. Но пирамидите, храмовете, гробниците, манастирите и джамиите са само част от обаянието на Египет. Днешният Египет, където кирпичените постройки съжителстват с руини от времето на фараоните, както и с модерно кули от стъкло и стомана, е един културен кръстопът между Изтока и Запада, между античността и съвремието.
 
Георграфско положение: Страната е разположена в Североизточна Африка и Синайския п-в (6% от площта на страната) от Азия. Има площ 1 001.4 хил. кв.км. На север има излаз на Средиземно море (995 км), а на изток на Червено море (1941 км), свързани чрез Суецкия канал (дълж. 161 км, дълб. 13 м, прокаран 1859 - 1869 г.). Граничи с Либия , Судан  и Израел. Голяма част от страната е заета от пустинни плата - Либийска, Нубийска и Арабска пустиня. Най-високата точка е в планината Джабал – връх  Катерин (2 637 м) на Синайския полуостров. Малка част от територията е заета от селскостопански земи - долините от делтата на Нил, няколко оазиса в пустинята и земите около Суецкия канал. Египет е страна на древна цивилизация с история от над 5000 години.
 
Климат: Предимно пустинен, тропически. Средни месечните температури - януари 12 - 16 градуса Сº, юли 24 - 34 градуса Сº, валежи - 100 - 300 мм. Единствената постоянна река е Нил, на която е построен Асуанският язовир. В делтата и долината на река Нил (дълга 1 200 км, широка до 20 км) е съсредоточен основния стопански живот на Египет (3 % от територията). Растителността - палми, акация, тамариск, кипарис, папирус и др., е по долината на Нил и оазисите. Като цяло, най-доброто време за посещение на Египет са зимните месеци от декември до април. Тогава е активният туристически сезон в страната, когато примамени от топлото приятно време най-много туристи се насочват към популярните морски курорти Хургада, Шарм ел Шейх и Макади Бей. Това време е идеално и за посещение на столицата Кайро и динамичния Луксор. За сметка на това ако сте решили да се запътите към страната в периода между юни и август, се настройте за горещина над 40 ° C, особено в районите на юг от Кайро. Летните месеци съвпадат със слабия туристически сезон в страната и цените на хотелите са драстично по-ниски.
 
Население - 66 670 хил. жит. Естествен прираст 25. Гъстота - 66.7 жит. на кв.км. Средна продължителност на живота - мъже - 65 г., жени - 67 г. Етнически състав - египетски араби - 98.8 %; нубийци - 0.6 %; други - 0.6 %; над 100 000 - номади (бедуини). Конфесионален състав - мюсюлмани (сунити) - 86.1 %; християни - 13.8 % , други - 0.1 %. Градско население - 46 %. На Синай живеят 0.5 % от населението на Египет.
 
Официален език - арабски - египетски арабски диалект, нубийски.
 
Столица - Кайро (7 млн. ж.). По-големи градове - Александрия (3.7 млн. ж.), Порт Саид (500 хил. ж.), Суец (420 хил. ж.), Асуан (140 хил. ж.), Луксор, Асют.
 
Парична единица: Националната валута на Египет е египетският паунд или египетската лира (L.E.). Разменната монета е пиастрата. Един египетски паунд е равен на 100 пиастри. Кредитни карти се приемат в повечето големи хотели, но не винаги се приемат в магазините. В магазините приемат и долари, но при по – неизгоден курс. Много банки изплащат пари по кредитните карти Euro/Master Card и Visa. Не изхвърляйте касовите бележки след обмяна на валутата - те ще ви трябват при заплащане на сметките в хотела. Можете да смените чуждестранна валута в банките, на летището, както и в обменните пунктове в хотелите ( по правило те работят по няколко часа сутрин и вечер ). Във всички банки курса е еднакъв, малко по-изгоден, отколкото в обменните бюра или в хотелите. Банките са отворени от понеделник до петък ( някои банки не работят и в петък ) от 10:00 до 13:30, а в неделя от 10 :00 до 12 :00. В оживените туристически центрове някои банки са отворени и до 21:00. При напускане на страната можете да обмените излишните си паундове в долари, затова е препоръчително да пазите квитанцията за обмяната от долари към паундове., както и да проверите получената сума след обмяна и да сверите текущия курс с указания в квитанцията.
 
Транспорт: Основните градове са свързани с железопътни линии. Те са за предпочитане, ако искате да пътувате на големи разстояния. Междуградският автобусен превоз е по-евтин от железопътния. При пътуване на големи разстояния избирайте климатизирани автобуси. В обществения транспорт мъжете и жените пътуват отделно. При пътуване с такси се уговорете предварително с шофьора за тарифата, защото обикновено липсват броячи. В централната част на курортите по крайбрежието има малки автобуси, които пътуват на чести интервали, но трябва да се стопират, тъй като нямат определени спирки. Въпреки че цената за пътуването е фиксирана (1-1,5 фунта), относно плащането трябва да се договорите преди да се качите. Не се притеснявайте да се пазарите с шофьора. Трябва да го питате дали ще Ви закара до необходимото място, тъй като този вид транспорт е частен, маршрутът може да се променя в зависимост от желанието на пътниците. Предвижването между отдалечените градове се осъществява с конвой. Най-удобният и в същото време евтин транспорт в Египет са такситата, които е най-добре да се викат от рецепцията или на излизане от хотела. За цената е добре да се споразумеете с шофьора предварително. Тя зависи от разстоянието и варира от 10 LЕ до 30 LЕ.
 
Наеми кола: Можете също така да си вземете кола под наем, цената варира от 70$ (за лек автомобил) до 300$ / на ден (за офроуд автомобил). За целта трябва да имате шофьорска книжка по международен образец, кредитна карта или гаранция във вид на пари в брой. Задължително се убедете, дали автомобилът има пълна застраховка. Моля да имате предвид особеностите на движението, тук на практика няма правила за движение по пътищата. Обикновено разминаването става с жестикулиране, клаксони и други знаци, поради тази причина трябва да се оглеждате и да бъдете внимателни особено в градския трафик.
 
Необходими документи: Българските граждани могат да влязат на територията на Египет с предварително получени визи от египетското посолство в София или от друго дипломатическо или консулско представителство на Египет в чужбина. Визите са три вида : туристически, входни (за цели, различни от туризъм) и транзитни. От 01.02.2002 г. на българските граждани могат да бъдат издавани туристически визи на ГКПП на Египет. Цената на туристическите визи, издавани на ГКПП е 15 щ.дол., като валидността им е до 30 дни. Възможно е да бъде отказано издаването на туристически или входни визи на български гражданки на възраст между 18 и 35 години, в случай, че не са придружавани от съпруг, баща или брат, а така също когато не са включени в организирана туристическа група.
 
Контакти на Посолство на Република България в Кайро, Египет
EGYPT, CAIRO 

Embassy of the Republic of Bulgaria
6, El Malek El Afdal Str. Zamalek
Tel: (0020 2) 2736-30-25; 2736-60-77 
Fax: (00 202) 2736 38 26


Митнически изисквания: При влизане в Египет се разрешава внос на лични вещи, концентриран алкохол до 1 литър, както и на не повече от 250 г. цигари или 50 пури.Личните видеокамери, фотоапарати и преносими компютри се вписват в паспортите на чуждите граждани за да бъде гарантирано тяхното изнасяне. Не е разрешено изнасянето на египетска валута над 1000 египетски лири. Забранен е износът на картини, килими и бижутерски изделия на повече от 100 години.
 
Страната и хората: Където и да отидете в Египет, вие се натъквате на една и съща гледка -милиони полицаи и войници в черни униформи, въпреки палещото слънце, буквално стърчат на всеки ъгъл. Тази улична армия служи за декор на сигурността, която властите искат да постигнат. Няма съмнение, че тяхната издръжка поглъща лъвския пай от доходите на Египет. Голяма част от местните младежи са безработни, озлобени и търсещи разрешение на социалния въпрос в простите рецепти на радикалния ислям. Кошмарът на Египет се казва "Мюсюлмански братя" – една легална партия, излъчила 20% от депутатите в парламента. Тя има обаче и нелегално крило, което от време на време прави атентати. Властите веднага реагират, арестуват и екзекутират някои по-ярки активисти и положението се уталожва.Обикновените хора са кротки, любезни, силно религиозни мюсюлмани. Управляващата класа е прозападно настроена и на практика египетската икономика се доминира от западните капитали. В големите градове и туристически центрове - Кайро, Александрия, Луксор, Асуан, Хургада, Шарм Ел Шейх и др., равнището на криминалната престъпност е сравнително ниско. Същевременно, следва да се отчита, че в големите пазари и търговски центрове през последните години са зачестили случаите на кражби на документи за самоличност и пари на чуждестранни граждани. Препоръчително е при движение в населените места жените да са облечени с панталони или по-дълги поли/рокли, а така също да носят по-широки блузи с ръкави. Тяхното придружаване от мъже е желателно. Не е препоръчително ползуването таксита от жени без придружител във вечерните часове. Къпането в река Нил е съпроводено със сериозен риск от бактериално инфектиране, заразяване с хепатит и особено опасната за здравето паразитна шистосомия.Препоръчваме употребата на бутилирана вода. Храната в хотелите и ресторантите в категория над три звезди е безопасна. Храненето в други заведения за обществено хранене, в частност употребата на пресни плодове и зеленчуци може да доведе до стомашно чревни инфекции. Не препоръчваме пътувания по долината на река Нил от Кайро до Кена, в частност в провинциите Асют, Миния, и Сохаг. Пътуванията с автобус от Кайро и Хургада до Луксор, както и от Луксор до Асуан следва да бъдат предприемани само в състава на охранявани от полицията и жандармерията конвои, при стриктно спазване на предписанията за сигурност при придвижването. Обширни територии в пустинята в района и на запад от Ел Аламейн на средиземноморското крайбрежие представляват неразчистени минни полета от Втората световна война. Подобно е положението и на редица участъци от бреговата ивица южно от Суец на Червено море и в района на Ел Ариш (Северен Синай), близост до границата с Израел, където все още съществуват минни полета от 1967 г. В указаните райони не се препоръчва отдалечаване от главните пътища. Бакшишът е нещо разпространено в Египет, не само в туристическите центрове, но и в големите градове. Няма определен процент, който да е регламентиран, но почти винаги се очаква да оставите няколко лири или 1-2 долара. Ако сте на круизен кораб, проверете политиката за бакшишите, най-често тя е регламентирана.
 
Национална кухня: Египетската кухня е богата на изобилие от ориенталски вкусове и подправки. Типичните местни ястия се проготвят в много олио и се подправят с лук, чесън, черен пипер и различни билки и подправки, между които мента, копър, ким, къри, джинджифил, карамфил, канела и др. Обикновено 90% от местните ястия съдържат ориз, който често се комбинира с пилешко или телешко месо, риби и морски дарове, зеленчуци, паста и др.  Египтяните обичат да започват деня си с гъстата супа от малохея. Типични основни ястия са наподобяващите сърми „махши”, които се пълнят с телешко месо и ориз, както и „фул” – ястие, приготвено от смлян пържен боб. Египетският хляб „аиш” е много вкусен и може да бъде поднесен в различни форми и разновидности. Любим и полулярен сред местните и туристите е плоският хляб „аиш балади”.
 
Магазини и пазаруване: В частните лавки и магазинчета можете дълго да разглеждате стоката, да питате за цените и мястото на производство. Всичко това не задължава купувача да извърши покупка. Ако сте приели покана да изпиете чай или приемете някой дребен подарък от продавача, това ще му даде право да очаква да извършите покупка в неговия магазин. Обикновения контакт между продавач и купувач в Египет е превърнат в тържествен ритуал, те смятат, че купувача трябва да бъде съживен, заинтересуван, забавляван! През зимния период магазините обикновено работят от 9.00 до 20.00 с обедна почивка от 12.00 до 14.00. През лятото обедната почивка е от 14.00 до 16.00. Почивен ден – петък. В курортните зони в повечето магазини нямат фиксирани цени – след “пазарене” може да постигнете до 2 – 3 пъти по – ниска цена от първоначално обявената. Широко развита в Египет е веригата от магазини за безмитна търговия DUTY FREE. Покупки в такива магазини могат да се извършват при наличието на паспорт до 24 часа след влизането си в страната. Спиртни напитки могат да се закупуват само в тези магазини, като това задължително се отбелязва в паспорта на клиента. По време на престоя си туристите могат да закупят до 3 л спиртни напитки, или 2 л спиртни напитки и един стек бира. В Макади Бей, Ел Гуна, Сафага и Марса Алам няма магазини DUTY FREE, такъв има само в Хургада. 
Сувенири: Най – популярните сувенири в Египет са папирусите, парфюмните масла и есенции, статуетки от базалт и алабастър, изделия от злато и сребро, малахит и скъпоценни камъни, картуши, бръмбари – скарабеи, наргилета и национални одежди или памучни изделия.
 
По-важни исторически събития и дати - 4000 г. пр. Хр. - зараждане на египетската цивилизация. Смесване на племаната протосемит, бербери и кушити; 3500 г. пр. Хр. - образуване на две царства - Горен и Долен Египет; 2500 - 2000 г. пр. Хр. - започва строежът на пирамидите - гробници на фараоните; 1312 г. пр. Хр. - война с хетите и завоюване на Сирия и Палестина; 525 г. пр. Хр. - персийският цар камбис завоюва Египет; 331 г. пр. Хр. - Александър Македонски завоюва Египет. Основан е град Александрия; 30 г. пр. Хр. - става римска провинция; 395 г. - влиза в състава на Византийската империя; 642 г. - завоюван от арабите и влиза в състава на Арабското халифство; IХ в. - Халифството се разпада и Египет става независима страна; 1171 г. - на власт идва Салах ад дин, основател на династията Айюбиди; 1217 - 1221 г. - Айюбидите отблъскват кръстоносците; 1250 г. - властта завземат мамелюците (наемни войници); 1517 г. - султан Селим I присъединява Египет към Османската империя; 1796 г. - разгром на мамелюците от Наполеон; 1805 г. - командирът от турската армия, албанецът Мохамед Али е провъзгласен за управляващ Египет; 1869 г. - завършва строителството на Суецкия канал; 1882 г. - англо-египетска война и установяване на британски контрол над Египет. Формално Египет остава в Османската империя; 1914 г. - Египет е обявен за британски протекторат; 1922 г. - англо-египетски договор, признаващ Египет за независима държава; 1939 - 1945 г. - II св. война. Англия използва територията на Египет; 1942 г. - битката при Ел Аламейн. Поражение на немско-италианските войски; 1952 г. - военен преврат и сваляне на крал Фарук от престола; 1953 г. -  Национализация на Суецкия канал; 1958 г. - обединение на Египет и Сирия - ОАР; 1961 г. - Сирия излиза от ОАР; 1967 г. - арабо-израелска война. Израел окупира Синайския п-в до Суецкия канал, който е затворен; 1070 г. - умира Г. А. Насър. Президент става А. Садам; 1073 г. - поражение на египетската войска вновата арабско-израелска война; 1979 г. - Египет и Израел подписват в Кемп - Дейвид (САЩ) мирен договор; 1981 г. - убийство на А. Садам. Президент става Х. Мубарак.
 
Забележителности: Кайро - Забързан, енергичен и космополитен, египетската столица Кайро е завладяващ метрополис и най-големият град в Близкия Изток и на африканския континент. Кайро е административен, икономически културен и туристически център на Египет. Разположен около река Нил, градът изкушава с изобилието си от хотели, унивеститети, джамии и минарета и куп интересни забележителности. Населяван от над 17 млн. души, метрополисът се нарежда сред първите 13 най-големи градове на планетата. В столицата има всичко: големи хотели, всякакви видове развлечения, гостилници и най-разнообразни исторически паметници. В повечето случаи градът е вход за хората, пристигащи в Египет. Ислямската част на града има стар средновековен квартал. Това е най-гъсто населената област на Египет. Тук има много джамии и храмове. Едни от най-известните са: джамията на Ибн Тулун, датираща от IX век, джамията на Култбей от XV век и цитаделата, която има три главни джамии и няколко музея. Коптско Кайро включва две кули, които първоначално са надзиравали важно пристанище на брега на Нил, преди реката да смени посоката си. Коптският музей, намиращ се в подножието на двете кули, представлява християнският етап в историята на Егепет. Други посещавани забележителности в египетския метрополис Кайро са: прелестната джамия „Мохамед Али“, площадът „Тарор“ в центъра на града, университетът  „Ал-Азхар“ – най-старият университет в ислямския свят, речният остров Замблик и др.
Гиза - Разположена е на западния бряг на река Нил в близост до Кайро. В нея се намират Статуята на Сфинкса  и Великите пирамиди, на фараоните Хеопс, Хефрен и Микерин, издигнати на платото Гиза над града, които са надживели възхода и падението на редица фараони и са признати за едно от 7-те чудеса на света.
Луксор - Построен  на мястото на античния град Тива, Луксор е една от главните туристически дестинации на Египет. Храмът в Луксор е построен за фараон Аменхатеп III и е допълван през годините от Тутанкамон, Рамзес II, Александър Велики и др. Храмовете на Карнак са серия от паметници, които са били главното място за поклонение в някогашна Тива. Сред топ забележителностите в древния египетски град Луксор са и Музеят на мумификацията, древните руини на Некропола, Долината на царете и Долината на цариците, Гробниците на благородниците .
Александрия - вторият по големина град и най-голямото морско пристанище в Египет. Градът е живписно разположен на брега на Средиземно море между езерото Мареотис и остров Фарос, свързани помежду си с дъгата Хептастадион. Несъмнено най-голямата забележителност на Алексндрия е прочутият Александрийски фар на остров Фарос. Построен около 240 г. пр. н.е., фарът се счита за едно от Седемте чудеса на света. Други интересни атракции в града са Александрийската библиотека, Планетариума, Цитаделата Кайтабей. Градът предлага множество исторически забележителности: гръцко-римски музей съдържащ реликви датиращи от III век пр. хр., единственият римски театър и най-големите познати римски гробища в Египет и др.
Шарм Ел Шейх - „Заливът на шейха“ – това символизира името на един най-слънчевият и популярен морски курорт в Египет – прекрасният Шарм ел Шейх. Това е Синайската дестинация съчетаваща всичко възможно, което един турист може да пожелае. В близост има редица прекрасни християнски паметници. Куротът разполага с прекрасно крайбрежие, осеяно с чудесни хотели и многобройни магазини. Освен на релаксираща почивка, тук можете да се отдадете на вълнуващи водни приключения – можете да си изберете между уиндсърфинг, разходка с лодка с прозрачно дъно или подводна лодка из дебрите на Червено море. Ако искате да се насладите на пъстрата красота на кораловите рифове, се обърнете към един от многобройните дайвинг центрове, които ще ви предложат отлична екипировка и обучени инструктори. Начинаещите могат да запишат четири дневен курс по гмуркане, който се провежда по специална международна система и удостоверява със сертификат, че сте завършили успешно курса. Нощният живот в Шарм ел Шейх е също така атрактивен – в курорта има изобилие от клубове, казина и дискотеки, в които ви очакват нощни емоции и забавления.
Асуан - Най-южният град в Египет, отдавна е вход на страната към централна Африка. Тук се намират гробниците на Ноблес и Нубийският музей, а Нил е прекрасен в тази област.
В Египет има изобилие от добри възможности за плуване, на много приятни плажове покрай крайбрежието на Средиземно и Червено море. Гмуркането е една от популярните атракции за страната. Твърди се, че на Червено море са някои от най-добрите места за гмуркане в света. Водите на Египет изобилстват от подводен живот: корали, раковини и риба в най-различни форми и цветове. Сафарита с камили или джипове са също популярни. Египет е подходящ и за развитието на религиозен туризъм (обиколка на ислямските паметници и светите места), както и екскурзии с цел птичи наблюдения (страната лежи на миграционния път на много птичи видове). Правителството подпомага и развитието на Египет като голф-дестинация.
Хургада - Слънчева, живописна и богата на приказни плажове, Хургада е атрактивна морска дестинация и един от най-големите курорти в Египет. Разположена на брега на Червено море, на 500 км от столицата Кайро, Хургада се радва на изключително благоприятен климат, топла кристална вода и ориенталска езкотика. Курортният град е изпъстрен с безброй хотели, ресторанти, магазини и чудесни условия за почивка и забавления. Пъстроцветни коралови рифове привличат многобройни любители на дайвинга от цял свят. Курортът е отлично място за плуване, уиндсърфинг и акваланг.
 
Тук може да прочетете някои прелюбопитни факти за тази удивителна страна:
1. Древните египтяни са се кланяли на 1400 различни богове и богини. Най-известните в наши дни са Ра – богът на Слънцето, Анубис- богът на мъртвите и Изида – богинята на семейството, брака и магията.
2. В много древни египетски гробници са открити тоалетни. Смята се, че това изобретение се е появило за първи път 2500 години преди новата ера в Индия, Пакистан, Китай, Египет и Древен Рим. 3. Най-старата дреха в света е открита в Египет и е на 5000 години. Тя е известна като роклята от Таркан и е изключително рядка и ценна находка. Повечето древни дрехи не са оцелели до наши дни заради крехките материи, от които са изработени.
4. На границата между Египет и Судан има 2 060 кв. км земя, която не принадлежи на никого.
5. Писменият език е открит от египтяните, шумерите, китайците и маите. И четирите древни нации са го изобретели независимо една от друга.
6. Статуята на свободата е била предназначена за Египет. Тя е дело на френския архитект Фредерик Огюст Бартолди, който посетил страната в периода 1855-1856 г. Смята се, че за създаването й е вдъхновен от забулена египетска селянка.
7. Пирамидите са построени от платени работници, а не от роби. Това е мит, измислен от гръцкия историк Херодот. Освен това в съседната държава на Египет – Судан, има повече пирамиди, сочат данните на учените.
8. Изгубеният египетски град Хераклейон е открит след 1200 години под повърхността на морето. Днес той е  отдалечен на 2.5 км от брега. Той е бил построен на острови в делтата на Нил, които са прорязани от канали. Потъва в морето през 6-7 век сл. Хр., вероятно в резултат на земетресение или наводнения.
9. Древните египтяни са спели на възглавници от камъни. Смята се, че първите възглавници в света са използвани от богаташи в Азия, след което са пренесени в Древен Египет.
10. Първите платноходки са измислени в Египет. Смята се, че човекът за първи път се е качил на лодка още преди да открие огъня. През петото хилядолетие преди Хр. по Нил са се строяли лодки от папирус. Те били дело на племената от древната култура, наречена Бадари.
11. Традицията за размяна на брачни халки датира от времето на Древен Египет. По това време пръстенът – като цяло, изпълнявал ролята на печат. По-късно аристокрацията започнала да използва украшения от ценни метали, а в края на ІІ в. от н.е. годениците вече си разменяли бронзови халки.
12. Древните египтяни бръснели веждите си, когато скърбели за смъртта на своите котки. Убийството на котка, макар и неволно, пък се наказвало със смърт. Смятали я за земно превъплъщение на богинята Бастет.
13. Египет е най-населената страна в Близкия изток и 15-ата най-гъстонаселена в света. Това е държавата с най-голямо арабско население на планетата. Всичките й жители са съсредоточени на 6% от територията й.
14. Нито един египетски президент не е напускал поста си до 2015 г., без да умре или да бъде арестуван.
15. Фараонът на Древен Египет Тутанкамон умира на 18-годишна възраст. Той е наследник на могъща фамилия, управлявала страната в продължение на векове. Гробът му е единственото открито непокътнато царско погребение от Древен Египет.
16. По време на фараоните в Египет бирата е национална валута. Това е най-старата и най-консумираната алкохолна напитка в света. Вероятно се е появила в средата на 10 хилядолетие пр.н.е. в Древен Египет.
17. Преди 2200 години Ератостен изчислява обиколката на Земята с помощта на математиката, без дори да напуска Египет. Тя е изключително точна. Христофор Колумб по-късно изучава работата му. 18. Много от древните египетски фараони са с наднормено тегло, за разлика от типичните им изображения, познати ни днес. Това се дължи на „диетата“ им, съдържаща предимно захар, алкохол, хляб и мед. /Източник: Profit.bg/
 
В наши дни към Египет туристите са привлечени от древните пирамиди и гробници, богатата история и култура, красивата екзотична природа и курортите по Червено море. Ако още не сте посетили Египет, не пропускайте да го направите.

 
Абонирайте се за нашите специални предложения