deltatours.bg

Екскурзии Албания

Албания - Полезна информация

Екскурзии Албания
Албания –  Страната на орлите или бункерът на Европа

Наричат Албания Страната на орлите. Странното е, че това е страната, за която човек може да изброи най-много епитети без да се замисли! Може да е и Страната на мерцедесите, Страната на най-многото бункери на глава от населението, Страната на най-многото бензиностанции на глава от населението, Страната на абсурдите.Независимо от всичко това, тази малка балканска страна се превърна в последните години в доста популярна туристическа дестинация.

Площ  28 748 кв.км.
Население:  3 620 000 жители
Климат субтропичен, средиземноморски. Средните температури за януари са 8-9 градуса, за юли 24-25 градуса. Главни реки - Дрин, Семани, Вьоса. Езера - Шкодренско, Охридско, Преспанско.
Столица - Тирана (430 хил. ж.). По-големи градове - Дуръс (85 хил. ж.), Албасан (83 хил. ж.), Шкодра (82 хил. ж.), Вльора (74 хил. ж.)
Парична единица: Албански лек.
Официален език: албански, но можете да се разберете на приличен английски.
Необходими документи: С Решение №330 от 29.05.2003 г. на МС на Р Албания българските граждани, притежатели на валидни паспорти (най-малко 6 месеца след датата на влизане), могат да влизат и пребивават в Република Албания без визи (според информация на сайта на Министерство на Външните Работи на Албания, българските граждани могат да влизат в страната и само с лична карта). Престоят е ограничен до общо 90 дни в рамките на 1 година. Максималният еднократен престой не може да надвишава 30 дни. При пребиваване в страната за по-продължителен период, следва да се получи разрешение, издавано от органите на албанското вътрешно министерство. До 25.10.2008 г. при влизане в Албания се заплащаше входна такса от 10 евро, която вече е премахната. При самостоятелно влизане в страната, на граничните контролно-пропускателни пунктове се попълва установен образец на статистическа карта за влизане, която сте длъжни да представите на границата при напускане на Република Албания. 

Транспорт: шосета - 7.5 хил. км; ж.п. линии - 720 км. Националната пътна мрежа на страната е в сравнително добро състояние. С влак може да се стигне само до някои градове в северната и югоизточната част на страната. С автобус може да се стигне почти навсякъде. Редовни фериботни линии с Италия и Гърция има от пристанищата на Дуръс, Вльора и Саранда. 
Летища: международно летище в Тирана – Ринас
Наеми кола: Няма някакви специални по-различни изисквания за това. Предлагат се различен клас автомобили, като са застъпени и луксозни модели. Цените на обикновените класове варират от 25 – 30 евро на ден. Значение има и периода на ползване.Луксозни автомобили и джипове са с цени от 55 – 125 евро на ден. В летния сезон цените се вдигат с до 10 % нагоре.

Култура и традиции: Най-древен художествен занаят на албанците по всеобщо признание е обработката на сребро - изкуство, чиито корени се проследяват в илирийската епоха. В средните векове и в ново време художествени отливки се практику­ват в Елбасан (катарами за колани, инкрустации за оръжие и др.), в Тирана и Шкодра се изработват фини украшения за мъжкия и женски тоалет: верижки, висулки, обици, гривни (този вид приложно изкуство процъфтява и сега).Примитивното производство на вълнени тъкани е породило килимарското изкуство. Големи гладки килими, пухкави „Велендзи", малки влакнести „санджаде", калъфки за въз­главници, дамски чанти и други подобни вещи изпълват съвременния бит. През по-голямата част от съществуването си, албанската култура се развива почти изолирана от останалите култури. До идването на комунистите на власт след края на Втората световна война, обществото има предимно родово-кастов характер. В някои райони на Албания кръвната вендета все още се практикува.
Грамотността в Албания е 93% — сравнително висока в световен мащаб, но все пак най-ниската в Европа.


По-важни исторически събития и дати - 2000 г. пр. Хр. - територията е обитавана от илирийски племена; II в. пр. Хр. - включена в римската провинция Далтамация; V в. - включена в състава на Византия; 1205 г. - по крайбрежието се настаняват венецианци; ХIV в. - завоювана от сръбската държава; 1443-1468 г. - борба против османското нашествие-Скендербег; 1479 г. - в състава на Османската империя; 28 ноември 1912 г. - провъзгласена независимостта; 1928 г. - Ахмед Зогу се обявява за крал; 1939 г. - Албания е окупирана от италиански войски; 1943 г. - немска окупация; 2 януари 1946 г. - провъзгласена Албанска народна република - комунистически режим; 1990 г. - начало на демократизацията на страната.

Страната и хората: Албанците се делят на две основни групи: геги и тоски. Тоските населяват предимно южната част на страната, а гегите обитават северната. Между тези две групи не съществуват разлики по отношение на диалекта и начина им на живот. 2% от населението на Албания са съставени от гърци, българи, македонци, сърби и роми. 
Езикът на албанците се отнася към индоевропеиското семейство, но не се включва към никоя от групите на това семейство. Някои изследователи откриват в него илирийски, други - тракийски елементи, посочвайки лексиката която го сближава с румънския език.


Национална кухняКухнята на Албания, макар че е повлияна от турската, гръцката и италианската кухни, силно запазва своите напълно специфични вкусове. Основната храна на албанците е обядът. Обядът обикновено състои от "gjelle" (основно ястие на месна основа), придружен от салата от пресни зеленчуция, като домати, краставици, зелени чушки и маслини. Салатата е подправена с леки подправки (маслиново масло, оцет и сол). Морските дарове и специалитетите от тях са често приготвяни в крайбрежните райони или градове с езера, като Шкодра. Албански зеленчуков пай, е традиционна албанска рецепта. Албанските пайове обикновенно са направени от тънки тестени листа, които могат да се разточат у дома или да се купят от супермаркета. Повечето пайове, приготвени от албанските готвачи не са сладки.Така, парче от такъв пай може да послужи като основно ястие.Hasude е традиционен албански десерт, приготвен от захар, царевично нишесте, масло и вода. Друго типично албанско ястие е byrek. Това е ястие от точени кори с плънка от спанак или сирене. Тирана fergese с чушки е също традиционно албанско ястие, а един от най-вкусните десерти е Treleche, приготвен от 3 вида мляко на пластове и обикновено полят с карамел.

Забележителности: Албания е известна като страната на бункерите. По времето на Енвер Ходжа са построени над 700 хиляди бункера на цялата й територия в случай на ядрена атака, които приличат на огромни бетонени гъби. Тирана не се различава особено от другите европейски градове. Там е пълно с модерно строителство, облагородени паркове и алеи, широки булеварди, скъпи магазини, заведения и голям брой високи сгради. Сред забележителностите си заслужава да видите площада “Скендербей", Операта, Джамията Етем бей, Националната библиотека, символът на града – Часовниковата кула, руините на Юстиниановата крепост, Националния исторически музей. Сред атракциите са зоологическата и ботаническата градина. Но най-силно впечатление прави лифтът “Дайти” в северната част на столицата, който отвежда туристите за минути в един запазен планински кът. Отгоре на 1000 м височина се вижда цяла Тирана и дори Адриатическо море.
На около 86 км от Тирана в делтата на река Дрин, покрай Шкодренското езеро е друг именит град в Албания – Шкодра.Той е много близо до Черна Гора. В района основна забележителност е средновековната крепост Розафа, от чиито крепостни кули се открива гледка към езерото, града и на юг към морското крайбрежие.
Най-голямото пристанище в страната и бивша нейна столица по време на Втората Световна война е град  Дуръс. През комунизма той е символ на свободата, защото е портата на емигрантите към запада. Градът е разположен на  Адриатическо море и е популярен сред туристите морски курорт. Намира се на около половин час от Тирана. В него интересни са руините на крепостната стена, амфитеатърът от римско време, джамията Фатух, културния център и старите бункери около плажа.
Вльора е второто по големина пристанище в Албания. Намира се на залив със същото име на Адриатическо море. Има фериботна връзка, която ще ви отведе директно до италианските градове Бриндизи и Отранто. Албанците го наричат перлата на своите курорти, тъй като там има всичко, от което един почиващ се нуждае – красиви плажове, активен нощен живот и много заведения с вкусна храна. Когато отидете там, посетете джамията Мурадие и Музеят на независимостта в сградата на първото албанско правителство.
Достоен за списъка на ЮНЕСКО е град Саранда. В последните години той изживява строителен бум. Свързан е с ферибот с остров Керкира и много от туристите на гръцка територия си правят разходки за един ден до Албания. Саранда е с красив и чист пясък. По крайбрежието има луксозни хотели и градът предлага атрактивен нощен живот, като особено популярна е дискотеката на яхта. В околията има маслинови гори, а белите пясъчни ивици са на 10 мили в южна посока.
Крайбрежието около Саранда е осеяно с малки пясъчни заливи с тропическа растителност и палми, което й е спечелило прозвището Тропическия рай на Албания. Сред тях са Крореж, Какоме и най-вече известният като албанското Бали плаж на Ксамил, който е истинска перла и прилича с своите заливи, островчета, бяр пясък и кристална вода на тропически остров. За любителите на гръцката кухня и култура –остров Корфу е на около час и половина път с ферибот. Известно място в региона е древният град Бутринтиум или както го наричат местните Бутринт. Той е разположен между едноименното езеро, Адриатическо море и река Павла и е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Местността е обособена в национален парк “Бутринт”. Градът датира отпреди 2500 години и е разположен на 11 кв. мили. Вторият обект, признат от ЮНЕСКО за световно значим, е град Гирокастра, заседнал в долината на Дринос. Това е запазен османски град с турски къщи  отпреди 3 века. В него е роден най-големият любител на бункерите в историята Енвер Ходжа. В планинската част е разположен старият град, който е архитектурен резерват. Над него има крепост, създадена от византийците, в която се архивират всякакви оръжия от далечни времена до днес. Сред атракциите са танк и самолет, качен на крепостта.

Според повечето европейци и американци посетили страната, тя е една от най-евтините страни за туризъм и почивка в Европа. В последните години страната с най-много мерцедеси на глава от населението изживява истински икономически и туристически апогей. Стотици хиляди туристи се стичат, за да станат свидетели на бързото изграждане на една модерна дестинация, която има какво да покаже на своите гости. Това повиши чувствително равнището на цените и въпреки всичко доста български туристи в последните години посетиха Албания, за да се уверят с очите си, как една малко изостанала и изолирана страна се превръща в истинска туристическа държава с прекрасна природа и добре уредени курортни центрове.

 
Абонирайте се за нашите специални предложения